Slovenija

OZP o odnosih z Avstrijo in Italijo

Ljubljana, 17. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Odbor DZ za zunanjo politiko je na zaprti seji o odnosih Slovenije z Avstrijo in Italijo sprejel sedem sklepov.

Jožef Jerovšek
Jožef Jerovšek FOTO: POP TV

Kot je po seji za medije povedal predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS), je OZP med drugim poudaril, da je Slovenija nesporna naslednica Avstrijske državne pogodbe (ADP). Poleg tega je odbor z zaskrbljenostjo ugotovil, da se zakon o zaščiti slovenske manjšine v Italiji še vedno ne izvaja, za kar je po ocenah OZP krivo pomanjkanje politične volje italijanskih oblasti.

Notifikacija ADP po češkem zgledu?

Odbor zato, kot je navedeno v petem sklepu z današnje seje, pričakuje, da bo slovenska vlada odločno izpostavila odgovornost italijanske vlade za neizvajanje zaščitnega zakona. Glede odnosov z Avstrijo pa OZP poziva vlado, naj skrbno prouči razmere po notifikaciji pravnega nasledstva ADP s strani Češke ter na podlagi ugotovitev sproži ustrezne ukrepe. Češka je kot naslednica Češkoslovaške z noto depozitarju Ruski federaciji, naslednici nekdanje Sovjetske zveze, sporočila, da se šteje za zavezano ADP. Depozitar je to notifikacijo poslal pogodbenim strankam, tudi Sloveniji. Slovenija nasledstva še ni notificirala.

Andreas Khol
Andreas Khol FOTO: Reuters

OZP še poziva vlado, naj v dialogu z Avstrijo znova pozove Dunaj, da ob petdesetletnici uveljavitve ADP sprejme ustrezne ukrepe za uresničitev 7. člena pogodbe in uresničitev odločbe avstrijskega ustavnega sodišča o dvojezični topografiji na avstrijskem Koroškem iz leta 2001, okvirne konvencije za varstvo narodnih manjšin in Evropske listine o regionalnih ali manjšinskih jezikih.

Odbor je vlado pozval tudi, naj prouči možne posledice izjav predsednika avstrijskega parlamenta Andreasa Khola na položaj slovenske manjšine v Avstriji. Kot je znano, je Khol z izjavami za slovenski časnik Delo razburil slovensko in avstrijsko javnost, ko je dejal, da ADP ni pogodba med Avstrijo in Slovenijo in da pogovora o slovenski manjšini ni mogoče voditi na pravni podlagi ADP.

Italija naj objavi spoznanja mešane komisije

Glede odnosov z Italijo je OZP danes še ugotovil, da je poleg doslednega izpolnjevanja pravic narodnih manjšin za sožitje in zaupanje na obeh straneh meje in za preseganje travm, ki izhajajo iz nasilnih dejanj v obdobju fašizma, italijanske okupacije in povojnega totalitarnega nasilja, izredno pomembna objektivna obveščenost javnosti obeh držav o sosledju zgodovinskih dogodkov oziroma celovito poznavanje zgodovine. Po mnenju odbora je zato pomembno, da tudi italijanske oblasti objavijo izsledke slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne mešane komisije, s čimer bi povečali možnosti nadaljnjih simbolnih in spravnih korakov.

Objektivna obveščenost javnosti obeh strani je izredno pomembna
Objektivna obveščenost javnosti obeh strani je izredno pomembna FOTO: POP TV

Kot je potrdil Jerovšek, so razpravljali tudi o tem, da naj bi upravne enote v slovenski Istri dobile navodilo, naj čimprej pridobijo podatke o tem, koliko ljudi je izgubilo državljanstvo po jugoslovanskem zakonu iz leta 1964. Pozornost so posvetili tudi t.i. "spravnim obiskom".

OZP je v zadnjem sklepu pozval vlado, naj zavrne nedavne pozive in izjave visokih italijanskih predstavnikov o domnevni pomanjkljivosti zaščite italijanske manjšine v Sloveniji in o domnevni boljši zaščiti slovenske manjšine v Italiji. Odbor poudarja, da so takšne izjave netočne in v popolnem nasprotju z dejanskim stanjem, kar izhaja tudi iz rednih poročil pristojnih teles Sveta Evrope.

Razpravljali pa so tudi o zakonskem predlogu o ustanovitvi ekološke cone v Jadranu, o kateri razpravljajo v italijanskem parlamentu.

Na seji sta bila navzoča tudi zunanji minister Dimitrij Rupel in poslanec v Evropskem parlamentu Lojze Peterle.

Opozicija za ostrejši odziv

Med sejo so dali izjave nekateri člani OZP iz vrst opozicije. LDS se po besedah poslanke Darje Lavtižar Bebler zavzema za to, da Slovenija izrazi jasno pripravljenost prevzeti obveznosti iz ADP in s tem tudi da vedeti, da je pravna naslednica nekdanje Jugoslavije in tista, ki je upravičena zahtevati določene ukrepe, ki se nanašajo na obvezo Avstrije v zvezi z ADP. Boštjan Zagorac iz SNS je povedal, da je njegova stranka predlagala sklep, da je Slovenija nesporna pravna naslednica ADP, ter se zavzela, da predsednik državnega zbora svojemu avstrijskemu kolegu Kholu v zvezi s tem pošlje protestno pismo. ZLSD pa po besedah poslanca Sama Bevka meni, da bo morala vlada "prevetriti svoje prioritete" kljub velikim uspehom, ki jih je Slovenija dosegla z vstopom v Evropsko unijo in zvezo NATO ter letošnjim predsedovanjem Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). V ospredje bi tako morala postaviti dvostranske odnose, poudarja Bevk.

Tudi vlada o medsosedskih odnosih

Slovenija je pravna naslednica SFRJ, ne pa tudi moralna naslednica komunizma
Slovenija je pravna naslednica SFRJ, ne pa tudi moralna naslednica komunizma FOTO: POP TV

Po razpravah o medsosedskih odnosih in polpretekli zgodovini, ki so se razplamtele v zadnjem času, je stališče o tem na današnji seji danes sprejela tudi slovenska vlada.

Glede praznovanja italijanskega dneva spomina vlada meni, da se ima Italija pravico spominjati svojih sonarodnjakov, vendar kot demokratična država ne sme pozabiti na trpljenje, ki ga je fašistični režim prizadejal drugim narodom. Zelo nevarno bi bilo, če bi to brisali iz zgodovinskega spomina.

Slovenija je pravna naslednica SFRJ, na pa tudi moralna naslednica komunizma

O zapletu z Avstrijo, predvsem vprašanju slovenskega statusa v Avstrijski državni pogodbi, pa vlada meni, da je Slovenija pravna naslednica nekdanje SFRJ, ne pa tudi moralna naslednica jugoslovanskega komunističnega režima. Ob tem vlada izrecno izpostavlja, da je Slovenija v času boja za državno neodvisnost in mednarodno uveljavitev najbolj odločne zaveznike našla prav v sosednjih državah, kar naj bi bil dokaz, da so stara nasprotja presežena.

Vlada tudi o zaščiti manjšin na obeh straneh meje

Vlada je obenem poudarila zaščitniško vlogo do slovenskih manjšin v sosednjih državah. To vlogo želi izvajati skupaj s sosednjimi državami v partnerskem in evropskem duhu. Pri tem izhaja iz stališča, da je potrebno spoštovati vse mednarodne instrumente, ki ščitijo položaj narodnih manjšin. To dokazuje tudi zgledna ureditev položaja dveh avtohtonih manjšin v Sloveniji. Manjšine so bogastvo združene Evrope in skrb za njihovo zaščito je skupna evropska naloga, poudarjajo na vladi.

Kot dodajajo, si slovenska vlada zato ne želi nesporazumov, ko gre za spoštovanje načela, da je pogodbe potrebno spoštovati. ADP je dejstvo v mednarodnem pravu, ki ga ne morejo spreminjati izjave posameznih politikov, poudarja vlada. Avstrija se je s 7. členom v ADP zavezala ščititi pravice slovenske manjšine na svojem ozemlju, Slovenija pa ima dolžnost in pravico, da v dialogu na to dejstvo opozarja, je vlada še zapisali v dokumentu z naslovom Stališče vlade RS do aktualnih razprav o medsosedskih odnosih in polpretekli zgodovini.



UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20