"Danes želimo zgraditi drugačane temelje zunanje politike, da bo ta odpirala več priložnosti za gospodarstvo in krepilla zavezništva," je na izjavi za javnost pred pričetkom zaprte seje dejal poslanec SD Matjaž Nemec.
"Najprej smo se kregali z Ameriko, danes se kregamo s Kitajsko, jutri bomo kandidirali za nestalno članico varnostnega sveta pri Združenih narodih in zato nujno potrebujemo podporo, ne samo Kitjaske, ampak večine držav," je dejal Nemec in ob tem vlado ter njenega predsednika Janeza Janšo obtožil, da "s svojimi nepremišljenimi izjavami ruši mednarodne odnose" ter s tem dela škodo slovenskemu gospodarstvu. "Hočemo drugačno politiko," je znova poudaril Nemec.
Odstop od arbitražne odločbe?
Opozicijo, ki je zahtevala sklic seje, je zanimalo predvsem, ali gre pri dogovoru s Hrvaško, če obstaja, za uresničevanje arbitražne razsodbe o meji ali pa za odstop od nje. Državni sekretar na MZZ Gašper Dovžan je sicer na sredini seji OZP že zatrdil, da Slovenija spoštuje in upošteva arbitražno razsodbo, iz katere izhajajo tudi obveznosti za obe strani.

Odbor je soglasno potrdil sklepe, ki ministrstvu za zunanje zadeve nalagajo, da še naprej ravna v smeri implementacije arbitražne razsodbe. Nemec je glede tega poudaril, da ostaja odprto vprašanje, ali bi morebitni sporazum o ribištvu kakorkoli vplival na odločitev arbitražnega sodišča.
Minister Logar je po seji dejal zgolj, da je bila razprava konstruktivna. "Nisem začutil nekega velikega politiziranja, kar je dobro, ker gre za pomembne teme," je povedal.
Ljubljana in Zagreb s tiho diplomacijo intenzivno iščeta rešitve za zatečeno stanje v Piranskem zalivu. Ni pa še povsem jasno, ali bi morebiten meddržavni dogovor pomenil odmik od že določene meje. Na današnji tajni seji o tem je sodeloval tudi direktor Sove Janez Stušek, ki je po naših informacijah poročal o aktivnostih južnih sosedov. Slovenska policija medtem poudarja, da se zanje za zdaj ni nič spremenilo in da nimajo nobenih novih navodil. Torej še vedno pišejo kazni hrvaškim čolnim, ki nedovoljeno priplujejo v slovenske vode.
Slovenija in Taipei nameravata odpreti gospodarsko-kulturni predstavništvi
Druga točka seje je bila namenjena obravnavi izjav premierja Janše o "vzajemnem odpiranju predstavništev" med Slovenijo in Tajvanom za indijsko nacionalno televizijo. Izjave so močno razburile Peking in že povzročile tudi škodo nekaterim slovenskim podjetjem, ki sodelujejo s kitajskimi partnerji.
Predlagatelji sklica seje so opozorili, da bi lahko imele Janševe izjave dolgoročne posledice na odnose z azijskimi državami in da so v neskladju z dolgoročno strategijo slovenske zunanje politike.
Zunanji minister Anže Logar je člane odbora DZ za zunanjo politiko seznanil z namero, da Slovenija in Taipei vzajemno odpreta gospodarsko-kulturni predstavništvi, sta po seji odbora povedala predsednica OZP Monika Gregorčič in poslanec SD Matjaž Nemec. Glede Hrvaške je OZP ministrstvo pozval k nadaljnji implementaciji arbitražne razsodbe.
Po besedah predsednice OZP iz vrst stranke Konkretno je minister poslance seznanil z namero, da bo v Taipeiju ustanovljeno slovensko gospodarsko-kulturno predstavništvo in tudi recipročno predstavništvo Taipeija v Sloveniji. Poimenovano naj bi bilo Taipei, je poudarila.
Nemec je dejal, da je bil dosežen konsenz o imenovanju kulturno-gospodarsko predstavniške pisarne Taipeija v Sloveniji, ki bo to storila v Taipeiju, je povedal. Obenem so poslanci soglasno potrdili sklepe, da Slovenija ostaja zavezana politiki ene Kitajske, je pojasnila Gregorčičeva.
Da slovenska politika ostaja zavezana temu načelu, je poudaril tudi poslanec SD. "To sporočilo je nedvoumno, prihaja od vseh političnih akterjev in pristojnega odbora državnega zbora," je dejal. Po njegovem mnenju je predsednik vlade Janez Janša v tem primeru osamljen v svojih potezah in odnosu do Kitajske in do samega Taipeija.
O spornih Janševih izjavah
O nevarnosti Janševih izjav je spregovoril tudi nekdanji predsednik republike Danilo Türk. "Ustvarja se vtis, da Slovenija tu ravna po navodilih nekih političnih krogov v tujini, da jo nekdo pošilja po kostanj v žerjavico." Monika Gregorič pa je povedala, da je morda šlo samo za nerodne izjave ali pa napačno interpretacijo. "Lahko se tudi kaj izgubi s prevodom."
Minister Logar se je zavezal, da bo o vseh dogovorih, do katerih bo morebiti prišlo v prihodnje promptno in primarno obvestil državni zbor.
Na predlog koalicije je večina poslancev (dva naj bi se vzdržala) ugotovila, da vlada spoštuje načelo ene Kitajske in predlagali, da še naprej uveljavlja zunanje politične in gospodarske interese v indo-pacifiški regiji. Bistveno pa - dosegli so konsenz v zvezi z imenom - šlo naj bi za kuturno in gospodarsko predstavniško pisarno Taipeja, ki naj bi bil primerljiv s tistim, ki ga uporablja sosednja republika Avstrija ali pa Nemčija.
KOMENTARJI (865)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.