Kot so dodali, so v pismih, ki so ju poslali v petek, navedli, da so javno objavljeni transkripti in posnetki komunikacije slovenskega sodnika na arbitražnem sodišču Jerneja Sekolca in slovenske agentke na sodišču Haagu Simone Drenik razkrili kršitev temeljnih načel arbitražnega postopka. Zapisali so tudi svoje mnenje in ga argumentirali. Med drugim so ocenili, da sta Sekolc in Drenikova s svojim ravnanje grobo in sistematično kršila neodvisnost in integriteto arbitražnega postopka.
Hrvaška je preostalo četverico sodnikov arbitražnega sodišča tudi pozvala, naj nujno pregledajo poslane informacije, saj je po oceni Zagreba zelo oškodovana integriteta celotnega postopka kot tudi njegova percepcijo legitimnosti v javnosti. Sodišče so tudi pozvali, naj poda mnenje o dogodkih.
Podobno pismo je Zagreb naslovil tudi na Evropsko komisijo in v njem navedel, kaj vse je storila Hrvaška v zvezi z najnovejšimi dogodki, ki naj bi kompromitirali arbitražni postopek. Odločitev sodišča o rešitvi spora o meji je bila napovedana za december.
Arbitražno sodišče se je sicer že oglasilo v četrtek, ko je sporočilu za javnost sprejelo odstop Sekolca in zapisalo, da je v skladu z arbitražnim sporazumom zdaj na potezi slovenska vlada, da v 15 dneh imenuje novega člana sodišča. V nasprotnem bodo sami imenovali novega člana sodišča. Medtem je odstopila tudi Drenikova.
Slovenija že kmalu z novim arbitrom
Na odboru DZ za zunanjo politiko so sprejeli sklep, v katerem vladi priporočajo, da v najkrajšem možnem času predlaga arbitra iz Slovenije v skladu z določbami arbitražnega sporazuma, je pojasnil predsednik odbora Jožef Horvat. Državni zbor tako o kandidatu ne bo glasoval, parlamentarne stranke pa bodo predloge kandidatov sporočile do ponedeljka.
Omenjeni sklep so na današnji nujni seji sprejeli soglasno, je v izjavi za medije pojasnil Horvat, sicer poslanec NSi. Državni zbor tako o kandidatu ne bo glasoval, kot sicer predvidevajo obstoječi zakonski postopki v Sloveniji, ki zadevajo imenovanje sodnikov mednarodnih sodišč, saj bi to terjalo več kot 15 dni, kar pa je rok, določen v sporazumu.
Kot je pojasnil predsednik DZ in podpredsednik SMC Milan Brglez, bo novega slovenskega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji s Hrvaško, "določila vlada na podlagi konsenza, ki ga bo poskušali ustvariti glede samega kandidata".
Danes po njegovih besedah ni bilo govora o tem, kdo bi lahko bili kandidati za novega arbitra. Slovenija mora novega arbitra po Sekolca najti v 15 dneh, sicer bo to namesto nje storil predsednik arbitražnega sodišča.
Predstavniki parlamentarnih strank, ki so se sestali v petek, se bodo znova sešli v ponedeljek, ko bodo skušali na podlagi imen, ki jih bodo posamezne stranke predlagale, doseči dogovor o skupnem kandidatu. V sredo bi nato že lahko sledila seja vlade.
Kdo bo zbral največ podpore?
Kot so poročali v oddaji 24UR, se v SMC, ko gre za naslednika Jerneja Sekolca, ogrevajo za sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice Boštjana M. Zupančiča. Še vedno je med favoriti ustavni sodnik Ernest Petrič, ki ga podpira SDS. Na desni pa se kot možne kandidate omenja še doktorico Verico Trstenjak ter slovenskega pravnika s Harvarda dr. Klemna Jakliča.
Janša: Nepotrebna epizoda
Prvak opozicijske SDS Janez Janša najnovejše zaplete glede arbitražnega reševanja spora o meji med Slovenijo in Hrvaško označuje za "nepotrebno epizodo v tej sicer zelo tvegani zgodbi". Obenem je opozoril, da arbitraža še ni končana in zato ni nujno, da se za Slovenijo dejansko nakazuje tako dobra rešitev, kot kažejo objavljeni prisluhi.
"Tukaj bi jaz opozoril na previdnost, ker arbitraža še ni končana. Doslej še ni bilo primera po mojem mnenju pri takšnih arbitražah, kjer bi ena stran dobila vse. Vedno je šlo za nek kompromis. Dvomim, da bomo na koncu, tudi če ta zaplet ne bo Slovenijo stal ničesar, vsi ta rezultat pozdravili. Jaz bi počakal do decembra," je dejal.
Glede iskanja nadomestnega člana arbitražnega sodišča je dejal, da ima Slovenija več izkušenih mednarodnih pravnikov, na primer članov mednarodne komisije za pravo. "Če bi te predloge poslušali na začetku, ko se je arbiter s slovenske strani imenoval, najbrž te afere sploh ne bi bilo. Torej je zdaj priložnost za popravni izpit, vprašanje pa je, kakšna bo cena," je dejal.
"Doktor Petrič je član različnih mednarodnih teles in ima zagotovo največ tovrstnih izkušenj. Če bi bil že na začetku predlagan, bi ga verjetno podprli. S tem mi nimamo težav," je dejal, a se vprašal, kaj bo lahko novi arbiter še sploh naredil, če naj bi bil rezultat arbitraže objavljen konec tega leta.
Izstop Hrvaške iz arbitražnega postopka po ocenah Janše ni možna. "Sporazum to onemogoča. Lahko pa se vsaka stran odloči, da arbitraže ne bo spoštovala. To je suverena odločitev vsake države, ki za sabo potegne določene posledice in mednarodne implikacije," je dejal. "A upam, da bo Hrvaška spoštovala tisto, kar so sprejeli v saboru in kar so podpisali."
Kdo je posnel prisluhe, je po ocenah Janše "malo pomembno". "Bolj zaskrbljujoče je to, da slovenska stran nima nekih resnih podatkov o tem, kako je potekala komunikacija med hrvaškim arbitrom in hrvaškim zunanjim ministrstvom. Če bi te podatke imeli, bi lahko ta pritisk enostavno uravnotežili in čez tri dni bi afero vsi pozabili," je dejal.
Že pred tem je Janša pozval k odstopu zunanjega ministra Karla Erjavca. "Zdaj, ko je jasno, da se bo arbitraža nadaljevala in da tukaj ne bo tako drastičnih posledic, kot so nekateri pričakovali, je čas, da se spregovori tudi o odgovornosti. Ne samo za ta konkretni škandal, ampak nasploh za nekredibilnost slovenske zunanje politike. Gospod Erjavec je zagotovo med prvimi, ki je za to odgovoren," je dejal.
KOMENTARJI (1786)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.