Na epilog zgodbe bo treba še čakati, saj, kot omenjeno, premier Robert Golob ni zadovoljen, da mu SD v odgovoru, ki ga je želel pridobiti pred sprejemanjem kakršnekoli odločitve, vsebinsko ni pojasnil ničesar. Neuradno so v njegovem krogu nejevoljni tudi nad vnovičnim pozivanjem SD-ja, naj Švarc Pipanovo razreši.
Odločitev o razreševanju ministrov namreč po razumevanju Golobove ekipe ni stvar ene stranke, ampak sodi med njegove mandatarske pravice. Švarc Pipanova, ki se je med koncem tedna zavila v molk, in Golob sta se na štiri oči torej sestala v petek.
Iskala naj bi zlasti izhod iz nastale situacije, naslednji, bolj vsebinski pogovor, naj bi opravila v ponedeljek. Pritisk se je sicer medtem preselil še izven političnih palač in soban: po naših neuradnih informacijah je bila Švarc Pipanova deležna groženj. Ker naj bi bile tako resne, pa ji je bilo, neuradno s četrtkom, odrejeno policijsko varovanje. Na Policiji so nam pojasnili, da ministre varujejo na podlagi uredbe ter da so ukrepi opredeljeni v načrtu, označenem s stopnjo zaupnosti, zato jih ne razkrivajo.
Brez finančnega ministrstva tega posla ne bi bilo
Prvi pomembnejši sestanek obeh – torej pravosodnega in finančnega ministrstva – je bil v začetku decembra. Tam sta bila oba ministra – Švarc Pipanova in Boštjančič. Pa tudi državni sekretarji obeh ministrstev. In na tem sestanku je Boštjančič jasno opozoril, da je treba posel izpeljati še v letu 2023, torej v dobrih treh tednih od takratnega sestanka.
A takrat se ne začne samo muditi, ampak tudi zapletati. Le dva tedna pozneje Švarc Pipanova namreč svoje podrejene obvesti, da finančni minister denarja ne da. Zato se celoten postopek, tudi priprava in potrjevanje kupoprodajne pogodbe, ustavi.
Štiri dni pozneje sledi ponoven sestanek pravosodja in financ, tema pa, kako zagotoviti denar za leti 2024 in 2025, za nov ljubljanski zapor, ki ga država gradi v Dobrunjah. Na sestanku, poleg obeh ministrov in državnih sekretarjev Igorja Šoltesa in Saše Jazbec, sedi tudi vodja kabineta ministra Boštjančiča, Klemen Babnik. In zanimivo prav na tem sestanku si je minister, ki bedi nad državnimi financami, premislil. Takrat že zaustavljenemu projektu nakupa stavbe na Litijski znova prižge zeleno luč. Tako trdno je bil odločen, da še, pozor, isti dan na dopisni seji prerazporedijo 6,5 milijona evrov.
Kot vemo, le teden dni zatem je bil denar že na računu prodajalca, znanega poslovneža Vežnaverja.
Posel so v celoti izpeljali v tednu dni
Tako kratek rok je več kot nenavaden. Sploh zato, ker so bili v tem tednu vmes še božični prazniki. Izstopa sicer še ena zanimiva povezava. V le dveh delovnih dneh, v četrtek je bil namreč posel že na vladi, so morali na pravosodnem ministrstvu od ljubljanske občine dobiti tudi lokacijsko informacijo, ki se jo pridobiva po upravnem postopku in soglasje, da občina ne bo uveljavljala predkupne pravice. In pozor, občina Zorana Jankovića je, po naših informacijah, ministrstvo obvestila, da bi za ta postopka potrebovala od tri tedne do celo meseca in pol. Na koncu so papirje prejeli zgolj v enem dnevu.
Kdo je posredoval? Tudi to bodo verjetno preverili kriminalisti.
KOMENTARJI (1169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.