Urad OVSE za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) je Državni volilni komisiji (DVK) 16. marca posredoval končno poročilo misije za oceno potreb glede aprilskih državnozborskih volitev v Sloveniji. Skoraj vsi ODIHR-jevi sogovorniki so pozdravili njihovo potencialno dejavnost na prihajajočih volitvah, predvsem zaradi prispevka njihovih preteklih ocen in pomembnosti zunanje ocene poteka volitev, med drugim tudi zaradi "zelo polariziranega političnega okolja", je v poročilo zapisal omenjeni urad.

Urad je v poročilo zapisal tudi, da deležniki zaupajo v volilno zakonodajo ter v strokovnost in nepristranskost volilne administracije pri organizaciji volitev. Kljub temu so izpostavili, da se je v državi pomembno spremenila volilna zakonodaja, njihovi sogovorniki pa so zato ocenili, da bi bila koristna nadaljnja ocena nekaterih vidikov volilnega procesa. Med drugim vodenja kampanj, preglednosti oz. transparentnosti njihovega financiranja, medijskega poročanja o volitvah in medijskega okolja nasploh. "Na podlagi tega NAM ODIHR priporoča napotitev misije za ocenjevanje volitev za prihajajoče parlamentarne volitve," so zapisali.
"Pričakujemo, da bo to priporočilo tudi upoštevano. Tovrstne misije so vsekakor vedno dobrodošle," pa so priporočilo komentirali na Državni volilni komisiji.
Vlogo za opazovanje volitev možno oddati do 13. aprila
Vlogo za pridobitev akreditacije za opazovanje volitev lahko v skladu s Pravilnikom o merilih, pogojih in postopku za pridobitev akreditacije za opazovanje volitev sicer vložijo predstavniki domačih in tujih organizacij, ustanov, združenj in društev ter mednarodnih organizacij, ki se ukvarjajo s področjem volitev, varstvom človekovih pravic, integritete ali izobraževanja. Opazovalci so tudi člani oziroma predstavniki centralnih volilnih organov drugih držav.
Prijave so možne najpozneje deset dni pred volitvami, torej do vključno 13. aprila. "Doslej smo prejeli vlogo mednarodne nevladne organizacije World Peace Volunteers iz Gane in vlogo Roba Thompsona iz Združenega kraljestva," so sporočili iz DVK.
DVK izstopila iz Združenja evropskih volilnih organov ACEEEO
Že 28. februarja je DVK na dopisni seji sprejela sklep o pozivu Združenju evropskih volilnih organov (ACEEEO) k izključitvi Centralne volilne komisije Ruske federacije iz tega združenja. "Ruski vojaški napad na samostojno državo Ukrajino je zavrženo dejanje, zato je prav, da se Centralna volilna komisija Ruske federacije izključi iz članstva v združenju ACEEEO, katerega namen je spodbujanje institucionalizacije in profesionalizacije demokratičnih postopkov v regijah, predvsem pa utrjevanje demokracije in demokratičnih vrednot," so prepričani na DVK.
Ker članice združenja ACEEEO niso z zadostno (dvotretjinsko) večino podprle predloga za izključitev Rusije in Belorusije iz tega združenja, je DVK 7. marca izstopila iz ACEEEO, so pojasnili. Odločitev o izstopu iz združenja so sprejele tudi nekatere druge države (npr. Hrvaška, Poljska, Litva, Kosovo, Albanija), nekaj držav pa je glasovalo za zamrznitev članstva Centralne volilne komisije Ruske federacije in Centralne komisije za volitve in izvedbo republiških referendumov Republike Belorusije. "Združenje nas je 18. marca obvestilo, da je razpuščeno," so še sporočili z DVK.
Temeljna dejavnost združenja ACEEEO je bila izmenjava različnih stališč, mnenj, predlogov in dobrih praks med državami članicami. Predstavniki združenja so se srečevali na letnih konferencah ter razpravljali o pomenu zagotavljanja podpore volilnim organom in politične svobode ter utrjevanja predstavniške demokracije.
Namen združenja je bil spodbujanje institucionalizacije in profesionalizacije demokratičnih postopkov v regijah, predvsem pa utrjevanje demokracije in demokratičnih vrednot. Kot je izhajalo iz preambule statuta ACEEEO, se je organizacija zavzemala za zagotavljanje politične svobode in ugodnega okolja za pravičen politični, gospodarski in družbeni razvoj, za spodbujanje svobodnih, poštenih in preglednih volitev ter splošne in tajne volilne pravice kot najprimernejšega sredstva za vzpostavitev in utrjevanje predstavniške demokracije. Prav zato je DVK vztrajala, da je treba izključiti obe članici, ki teh vrednot ne spoštujeta, so še enkrat izpostavili.