
Številni mestni avtobusi bodo vozili po spremenjenih trasah.
V ponedeljek od 7. do 13. ure bo na nekaterih cestah veljala tudi popolna prepoved prometa tovornih vozil, vozil avtošol ter tistih, ki prevažajo nevarne snovi. Med zasedanjem bodo delegacije spremljala policijska vozila za spremstvo. Ob srečanju z njimi je treba ustaviti.
Zaradi ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) policija v ponedeljek in torek v času jutranje konice popoldne po 16. uri pričakuje zastoje v središču Ljubljane, je povedal vodja sektorja prometne policije v upravi uniformirane policije GPU Ljubo Zajc. Zato je meščane pozval, naj uporabijo mestni potniški promet ali pa se odločijo za pot po stranskih, manj obremenjenih cestah. Zastoje pričakujejo tudi na koncu gorenjske avtoceste v smeri proti prestolnici. Varnostne razmere bodo poostrili tudi na Brniku.
Za prometno ureditev bo v času zasedanja skrbelo 200 policistov, v pripravljenosti bo tudi policijski helikopter.
Direktor urada za varnost in zaščito na Generalni policijski upravi Sašo Korenjak pa je povedal, da je trenutna ocena splošnih varnostnih razmer "za policijo ugodna". "Policija zaenkrat ne pričakuje kakšnih večjih demonstracij oziroma protestov", je povedal.
Hoteli pokajo po šivih

Na zasedanje se pospešeno pripravljajo tudi ljubljanski hotelirji in drugi turistični delavci. Po napovedih bodo gostje v času vrha zasedli večino prenočišč v ljubljanskih hotelih, plakati na Gospodarskem razstavišču pa jih bodo vabili, naj bivanje v Sloveniji podaljšajo in naj se k nam spet vrnejo.
Edini ljubljanski hotel s petimi zvezdicami, Lev, poroča o stoodstotni zasedenosti v času vrha OVSE, prostih sob ni niti v Unionu, Slonu, Monsu in v hotelu Domina Grand Media.
Rupel je zadovoljen

"Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je danes v mnogo boljši kondiciji, kot je bila, ko jo je v upravljanje dobila Slovenija," je o delu v preteklem letu povedal slovenski zunanji minister in predsedujoči organizaciji Dimitrij Rupel. "Učinkovitejši, uspešnejši pri predsedovanju ne bi mogli biti in pred ministrskim zasedanjem OVSE ni skrbi," je še dodal.
V času slovenskega predsedovanja je namreč organizacija dobila generalnega sekretarja, sprejeli pa so tudi proračun za leto 2005. Lani se je namreč pri tem vprašanju zapletlo, saj je Rusija vztrajala, da v proračun prispeva preveč. Po novem se bo njen prispevek postopno zmanjšal, hkrati pa se bo povečal delež nekaterih drugih držav, med njimi tudi Slovenije.
Srečanje v znamenju reform?

Po nekaterih pričakovanjih naj bi bilo zasedanje v Ljubljani v znamenju načrtovanih reform organizacije. Rupel je pojasnil, da bo verjetneje "nekje vmes" med tistimi, ki so želeli, da bi bilo to zasedanje reforme, in tistimi, ki so bili za zasedanje kontinuitete. Za reforme si je sicer posebej prizadevala Rusija, ki med drugim podpira zamisel, da bi OVSE postal polnokrvna mednarodna organizacija, medtem ko so ZDA do reform,
vključno s slednjim predlogom, bolj zadržane. "Večjih prebojev ne bo, bomo pa naredili časovni načrt, kako naj se organizacija spreminja,« pravi Rupel.
Belgiji kot naslednji predsedujoči državi je zaželel, da "bi imela vsaj toliko sreče, kot smo je imeli mi". Sicer pa meni, da bo v prihodnje OVSE treba "obnoviti", in to predvsem vsebinsko. "Proces združevanja Vzhoda in Zahoda je praktično končan, pred nami pa so novi izzivi, denimo dialog kultur, civilizacij. To utegne biti zanimiv izziv za naše naslednike, ni pa rečeno, da bo na jedilniku že prihodnje leto," je dejal.
Na Gospodarskem razstavišču vse pripravljeno

Ministrsko zasedanje OVSE bo potekalo na obnovljenem Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, kjer so v ta namen pripravili 12.000 kvadratnih metrov pokritih in 6000 kvadratnih metrov zunanjih površin. Urejena sta posebna dvorana za 900 delegatov in šefov delegacij ter novinarsko središče za 250 novinarjev.