
Predsednik parlamentarne komisije, ki preiskuje ozadje teh dogodkov je vložil kazenske ovadbe zoper nekdanjega direktorja Elesa Iva Baniča, nekdanjega v.d. direktorja Elesa Vekoslava Korošca in nekdanjega državnega sekretarja za energetiko Roberta Goloba. Vsi trije naj bi z odločitvama za izklop in prodajo elektrike državo oškodovali za 14 milijard tolarjev.
"Kot predsednik elektropreiskovalne komisije ugotavljam, da državni organi in organi oblasti, ki bi bili dolžni ustrezno ukrepati ob nepravilnostih, ki so se dogajale od odklopa leta 1998 do poletja 2001, vztrajno zavračajo vse obtožbe in trditve preiskovalne komisije ter jih označujejo za laži in neresnice," je vložitev kazenskih ovadb pojasnil Kelemina. Opozoril je, da vsi dokazi, do katerih se je dokopala komisija, temeljijo na verodostojnih listinah.

Banič je zelo odgovoren za to, da je prišlo do odklopa elektrike Hrvaški, je vložitev kazenske ovadbe zoper tedanjega direktorja Elesa pojasnil Kelemina. S svojim delovanjem je namreč izredno ostro nastopal proti hrvaškim predstavnikom poslovnega odbora NEK ter prispeval k temu, da je Hrvaška prenehala plačevati račune za dobavljeno elektriko. Do odklopa je prišlo brez sklepa vlade, je opozoril Kelemina ter poudaril, da je Slovenija v obdobju odklopa elektrike Hrvaški prodajala viške energije po polovico nižji ceni, kot bi jo zaračunavala Hrvaški.
Korošec, ki je v omenjenem obdobju za nekaj časa vodil Eles, ni storil ničesar, da bi spremenil nekatere obstoječe škodljive pogodbe, čeprav je bil seznanjen, da je nujno potrebno iti v nova pogajanja. Prav tako se ni odzval na pozive tedanje ministrice za gospodarstvo Tee Petrin, naj se začnejo pripravljati dolgoročne pogodbe za prodajo viškov energije. Celo več - dosegel je, da so se transportne poti preko Slovenije oddale tujim distributerjem, kar je naši državi onemogočilo sklepanje vsakršnih dolgoročnih pogodb, je bil kritičen Kelemina.
Proti Golobu pa je Kelemina vložil kazensko ovadbo zato, ker je bil tedaj državni sekretar za energetiko ter predsednik nadzornega sveta Elesa in je torej zelo dobro poznal razmere na elektro trgu. "Torej je vedel, kaj se je dogajalo, pa ni ukrepal," je opozoril Kelemina. Poleg tega je bil prav on tisti, ki je poleti 2000 pripravil vladno uredbo, s katero se je Elesu prepovedalo trgovanje z električno energijo. Vendar je bil Eles edini, ki je lahko sklepal tovrstne posle, je poudaril Kelemina.