Policisti so hišno preiskavo sedeža Luke Koper opravili sredi aprila, zdaj pa so podali ovadbe zoper člane nekdanje uprave in njenega predsednika Roberta Časarja. Med ovadenimi je tudi koprski župan Boris Popovič, ki je po preiskavi zapustil mesto prvega nadzornika v družbi. V ovadbah jim očitajo slabo gospodarjenje, prekoračitev pooblastil in pridobitev protipravne premoženjske koristi, saj naj bi s sklepanjem poslov mimo nadzornikov podjetje oškodovali za kar 100 milijonov evrov.
"Ovadbe so bile vložene proti predsedniku uprave in vsem članom uprave neke gospodarske družbe na Obali, pa tudi županu občine Koper. So rezultat dolgotrajne in zelo obsežne preiskave te in drugih družb, ki so poslovno sodelovale. Pri tem smo zasegli veliko poslovne dokumentacije, računalnikov in nosilcev elektronskih podatkov. Pet primerov smo že zaključili, preiskava pa se nadaljuje. Policija namreč sumi, da so se zgodila še druga kazniva dejanja, predvsem povzročitev velike premoženjske škode," je dejal Marko Kastelic s Policijske uprave Koper.
Sporni najemi zemljišč in gradnje
Predsednik uprave omenjene družbe je tako podpisal pogodbo za najem zemljišč, ki so v lasti druge gospodarske družbe za ceno mesečnega najema v višini 0,60 evra za kvadratni meter. Ta cena pa je v primerjavi z drugimi primerljivimi zemljišči za 1715 odstotkov višja. Poleg tega je inšpektorat za okolje in prostor izdal odločbo, s katero je družbi prepovedal uporabo omenjenega zemljišča. Zaradi podpisa te pogodbe je nastala materialna škoda v višini 422.535 evrov. Poleg predsednika uprave je bil v tem primeru zaradi napeljevanja h kaznivemu dejanju ovaden tudi direktor in prokurist družbe, ki je lastnik zemljišča, razlaga Kastelic.
Tudi v drugem primeru gre za sporen najem zemljišča, le da je v tem primeru lastnik zemljišča občina. Kriminalisti so zato ovadili predsednika uprave gospodarske družbe in župana občine, ker naj bi družbo oškodovala za 778.825 evrov.
V tretjem primeru, kjer gre prav tako za najem zemljišča, pa ni bila sporna cena, ampak dejstvo, da najeto zemljišče gospodarska družba uporablja kljub temu, da je inšpektorat za okolje in prostor izdal odločbo o črni gradnji. Družbo je tako doletela globa v višini 680.000 evrov.
Kriminalisti so ovadbo proti predsedniku uprave vložili tudi zaradi pogodbe o gradnji na omenjenih zemljiščih, pri čemer je investicijska vrednost posla presegala 5-odstotni prag osnovnega kapitala družbe in s tem okvir njegovih pooblastil. Vrednost pogodbe je tako znašala 4,7 milijona evrov. Dejstvo je, da je družba s tem spet kršila odločbo inšpektorata za okolje in prostor. Poleg predsednika uprave družbe sta bila tako ovadena še dva zastopnika druge gospodarske družbe, ki sta si s tem pridobila večjo finančno korist.
Med preiskavo pa je bilo ugotovljeno tudi, da uprava družbe nadaljuje s kaznivimi dejanji. Zaradi prekoračitve pooblastil so bili tako ovadeni vsi člani uprave. Povezanim družbam so namreč skušali pridobiti protipravno premoženjsko korist v skupni višini 2,8 milijona evrov. Uprava je namreč odobrila dokapitalizacijo drugih dveh gospodarskih družb, pri čemer ni pridobila soglasje ustreznega nadzornega organa. Del dokapitalizacije v višini 1,5 milijona evrov je bil že odrejen, drugi del pa je sodišče v Kopru preprečilo.
Preiskave tudi na domovih ter v Sežani in Murski Soboti
Poleg sedeža podjetja so aprila preiskali tudi stanovanjske hiše vodilnih: predsednika uprave Roberta Česarja, ki ni več v Luki Koper, Alda Babiča in Milana Pučka. Preiskava pa je poleg Kopra potekala tudi v Sežani, kjer ima Luka svoj logistični center, in v Murski Soboti, kjer naj bi zgradili nov logistični center. Zaslišali so tako pravnike, finančnike, vodje služb in člane uprave, vendar niso nikogar zadržali. Poleg tega naj bi pregledali vrsto dokumentov, pogodb in računov.
Matoz: Napredek kriminalistov
Popovičev odvetnik Franci Matoz je dejal, da koprski kriminalisti 'očitno napredujejo', saj so župana tokrat prvič ovadili zato, ker naj bi koprska občina ponujala zemljišča v najem po previsoki ceni. "Do zdaj so mu vedno očitali, da dela občini v škodo," je še dejal. Ovadba se mu zdi 'smešna', saj je 'očitno vedno nekaj narobe, kar koli župan stori', je še povedal za 24ur.com.
Glede kazenske odgovornosti Alda Babiča v primeru dokapitalizacije romunskih družb pa Matoz meni, da kolektivne odgovornosti uprave v kazenskem pravu ni.
Luka Koper: Špekulacije naj se že potrdijo ali zavržejo
"Kazenskih ovadb ne moremo komentirati, dokler kazenski oz. morebitni sodni postopek ne bo zaključen," je sporočil Gregor Veselko, zdajšnji predsednik uprave Luke Koper in dodal, da bi kljub temu rad izrazil zadovoljstvo, da se postopki premikajo naprej, saj je vsem vpletenim, predvsem pa družbi, v interesu, da konkretni dokazi večmesečne špekulacije in namigovanja potrdijo ali zavržejo.
Po drugi strani so te kazenske ovadbe skrb zbujajoče, saj dokazujejo, tako meni Veselko, da je bilo poslovanje družbe v preteklosti netransparentno in so bile spremembe več kot nujne. "Hkrati želim poudariti, da se vse kazenske ovadbe nanašajo izključno na delovanje uprave v prejšnji sestavi, saj je iz poročil koprske policijske uprave težko razbrati, za katero obdobje gre."
Veselko je spomnil še, da se hkrati s policijsko preiskavo odvija tudi posebna revizija in izsledki obeh "bodo podlaga za morebitne nadaljnje aktivnosti zoper posameznike, ki so družbi prizadejali škodo".
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.