"Potekla sta dva meseca od žalitev Predanove, pa od države ni bilo nobene reakcije," je predsednik Odbora Holmec 2003 Branko Kaker obrazložil vzroke za ovadbo. Bojevali so se za državo, zato bi jih morala ta po uradni dolžnosti ščititi in preganjati vsakogar, ki bi omadeževal boj z izjavami o kaznivih dejanjih slovenskih veteranov, čeprav je bilo z mnogimi preiskavami ugotovljeno, da jih ni bilo. "Državnim organom bomo pokazali, kako se je potrebno v primerih, če nekdo omadežuje delo in zgodovinska dejanja za samostojno Slovenijo, odzvati," je dejal Kaker in dodal, da se bodo o sistemskem reševanju primerov, kot je žalitev Predanove, septembra pogovarjali tudi s premierom Antonom Ropom. Do sodnega epiloga mora priti, so prepričani veterani, ki so si zato že najeli odvetnika Stojana Zdolška.
V odboru Holmec, katerega slogan se glasi "Za častno borbo, častno življenje", so zapisali več osnovnih zahtev do državnih organov. Pričakujejo, da bo država sprejela sistemske rešitve, ki bodo preprečile izkoriščanje zgodovinskih dogodkov osamosvojitvene vojne za medsebojna obračunavanja na državni ravni. Državni organi naj zaščitijo veterane oz. borce pred nenehnimi lažnivimi obtožbami in jim tako omogočijo častno življenje. Država naj javnost tudi seznani, da so boji na mejnem prehodu Holmec potekali v skladu z mednarodnim vojnim in humanitarnim pravom in v njih ni bilo nikakršnih vojnih zločinov, zato želijo zagotovilo, da Slovenija ne bo dovolila nobenih postopkov pri mednarodnem sodišču. Zoper tiste, ki neupravičeno blatijo, klevetajo ter omadežujejo dogodke leta 1991, pa naj bi bile podane ustrezne kazenske ovadbe.
Od predsednika države Janeza Drnovška, predsednika vlade Antona Ropa, predsednika državnega zbora Boruta Pahorja ter od ministrstva za obrambo, notranjega in pravosodnega ministrstva zahtevajo, da javno zanikajo trditev, da je šlo v bojih za Holmec za kakršnokoli kršitev mednarodnega vojnega prava. Drnovšek je sicer že javno povedal, da na mejnem prehodu Holmec ni bilo hudodelstev, enako jim je v pismu, poslanem po faksu, pritrdil Rop, pravijo v Odboru Holmec 2003. Pahor pa je na slovesnosti ob dnevu policije sicer dejal, da na mejnem prehodu ni bilo kaznivih dejanj s strani policije. Vendar Kaker dodaja, da je predsednik državnega zbora pozabil povedati, da so bili akterji bojev tudi predstavniki slovenske Teritorialne obrambe in prebivalci Holmca. "Tako je Pahor dopustil možnost, da bi ostali lahko storili kazniva dejanja, zato od njega pričakujemo, da nas bo sprejel in da se bomo o tem pogovorili," pravi predsednik Odbora Holmec 2003. Povedal je, da se jim je odzval tudi ombudsman Matjaž Hanžek, vendar po njegovih ocenah medlo, saj naj bi v pismu zapisal, da nima nobenega vpliva na medije.