Preiskovalna sodnica Okrožnega sodišča na Ptuju Milena Vajda je zaslišala Martina Štorglja, ki je osumljen hudodelstva nad civilisti v povojnih pobojih. V akciji Sprava so kriminalisti lani proti Martinu Štorglju spisali kazensko ovadbo, ptujski tožilci pa so se odločili za kazenski postopek. Štorgelj je prišel na sodišče v spremstvu odvetnika, po zaslišanju pa ni želel odgovarjati na novinarska vprašanja. Dejal je le, da je nedolžen.

Višji državni tožilec Milan Birsa pa je v izjavi za medije povedal, da je Štorgelj podal le pisni zagovor in da ni želel odgovarjati na vprašanja sodnice. Po besedah Birse je Štorgelj v pisnem zagovoru zanikal vsakršno krivdo. Birsa, ki je sicer začasni vodja Okrožnega državnega tožilstva na Ptuju, je tudi izrazil pričakovanje, da se bo sodnica že v nekaj dneh odločila, ali bo uvedla preiskavo.
Štorgelj naj bi bil šef Ozne
Kazenska ovadba Štorglju očita, da je bil kot šef Ozne v Šterntalu povezan s t.i. primerom Kidričevo. Po pisanju torkove izdaje časnika Večer gre za petdeset do sto ljudi (imena niso znana), ki so jih ob koncu vojne pripeljali v Kidričevo oziroma Šterntal in jih v gozdu ubili. Priče obstajajo, prvi poskus sondiranja zemlje v Kidričevem pa pred dobrima dvema mesecema ni bil uspešen.
Štorgelj je sicer v ponedeljek za Večer po telefonu povedal, da je bil od junija 1945 "referent" na Ptuju, da nikdar ni nikogar zasliševal ali popisoval ter da za poboje v tistem času ni vedel. Zanikal je, da bi bil kdaj šef Ozne. Dejal je tudi, da bo sodišču povedal, da je nedolžen, da ničesar ne ve in da ne pozna tistih, ki so ga obtožili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.