Po nekaj letih zatišja imajo na otroški srčni kirurgiji nove težave. Roman Gebauer, vodilni češki otroški srčni kirurg, ne bo več operiral v Ljubljani. Kot je poročalo Delo, se je po petih letih odločil prekiniti sodelovanje z UKC Ljubljana, saj je dobil občutek, da ga tam ne potrebujejo več, odgovorni pa se na njegove dvome in pomisleke niso odzvali.
"Dokaj dolgo smo reševali nekatera vprašanja (kardiologija, intenzivna terapija), ampak končni razlog za mojo odločitev je, da ni interesa kardiokirurgov za odrasle, da bi pomagali v kongenitalnem programu, malo je interesa za naše nove Rossove aktivnosti (posebne vrste operacij), vključno s pomanjkanjem homograftov, ki so neizogibno pomembni za vsak napredni kongenitalni program," je zapisal specialist iz Prage, ki pomaga otrokom in mladostnikom s prirojeno srčno napako po vsem svetu.
Pismo je dr. Gebaurer naslovil na kirurga Miha Weissa in mu namenil spodbudne besede, da je usposobljen za operiranje velike večine pacientov s prirojeno srčno napako. Po informacijah Dela zna kirurg Weiss edini v Sloveniji samostojno opraviti določene operacijske posege, a je tudi on odsoten. Kot so pojasnili na novinarski konferenci UKC, se bo v službo vrnil približno čez dva tedna.
Poleg njega je v Ljubljani zaposlen še pediatrični kardiokirurg iz Beograda Igor Šehić, ki pa naj v zadnjem obdobju ne bi sodeloval pri bolj zapletenih operacijah. Izvajala sta jih Gebauer in Weiss.
Ob tem pa je Gebauer tudi potrdil, da v Ljubljani po njegovem odhodu nimajo kirurga, ki bi lahko operiral otroka z določeno napako na srcu.
Pojasnila UKC Ljubljana: Razloga za skrb ni
Doc. dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike, poudarja, da otroke s srčnimi boleznimi na UKC Ljubljana ta trenutek povsem normalno obravnavajo: "Naši kardiologi vse dni v letu zagotavljajo kardiološko pripravljenost, sodelujejo v dežurstvih." Kot izpostavlja, so na trenutno stanje na oddelku otroške kardiologije zelo ponosni, saj imajo, kot izpostavlja, na UKC delujočo službo: "Ni razlogov za skrb, izvajamo lahko tako kardiološko obravnavo kot intenzivno zdravljenje brez kakršnihkoli zadržkov in težav." V zdravljenju otrok s prirojenimi in pridobljenimi srčnimi napakami sodeluje kirurška ekipa z dvema kompetentnima otroškima srčnima kirurgoma, to sta Weiss in Šehić.
Tudi doc. dr. Ivan Kneževič, dr. med., strokovni direktor Kirurške klinike, se strinja z mnenjem dr. Pokorna: "Trenutno ta program zagotovo zagotavlja najboljše možnosti za kirurško zdravljenje otrok s prirejenimi srčnimi napakami." Kot zagotavlja, so na UKC popolnoma sposobni oskrbeti približno 90 odstotkov takšnih otrok: "Situacija je na področju otroške srčne kirurgije boljša, kot je bila kadarkoli prej. Tujo pomoč smo potrebovali predvsem na področju edukacije."
Generalni direktor UKCL doc. dr. Marko Jug, je prebral odziv kirurga dr. Miha Weissa, ki je edini v Sloveniji sposoben samostojno opraviti določene operacijske posege, ki je trenutno bolniško odsoten in je sodeloval z dr. Gebauerjem. V njem je dr. Weiss med drugim zapisal: "Temu programu, ki je zrasel v nekaj, na kar smo lahko zelo ponosni, sem posvetil vso svojo energijo in sem jo pripravljen posvečati še naprej. S kompleksnostjo operacij, ki jih izvajamo, smo dosegli sam vrh. Bolnikov v tujino praktično ne pošiljamo več. Korona kriza je pokazala, kako nujno je, da smo samostojni. In s pomočjo dr. Gebauerja smo to tudi postali." Dodal je, da bi si želel z dr. Gebaurejem sodelovati še naprej. Jug je izpostavil, da v UKC Ljubljana sicer ne izključujejo nadaljnih možnosti za sodelovanje z dr. Gebauerjem in da je ta dr. Weissu zagotovil, da njegova prekinitev sodelovanja še ni nepreklicna. Jug je dejal, da bodo s kirurgom zagotovo stopili v stik.
Zdravljenje je timsko delo
"Težko je reči, zakaj je se je dr. Gebauer odločil za ta korak, a dejstvo je ,da je za uspeh zdravljenja otrok s prirojeno srčno napako potrebno timsko delo. Kjer mora med vsemi sodelujočimi vladati zaupanje, spoštovanje in dobra komunikacija. Tu gre verjetno iskati vzroke," je dogajanje komentiral Mark Žitnik Strle, oče otroka s prirojeno srčno napako.
"Izgubiti verjetno najbolj kompetentno osebo, ki ima najširši vpogled ter znanje - poleg kirurškega še kardiološko in znanje iz intenzivne medicine - je vedno zelo težka situacija," je še dodal.
Društvo Viljem Julijan: Slovenija potrebuje poseben center za otroško srčno kirurgijo
V društvu za pomoč otrokom z redkimi boleznimi, kamor sodijo tudi prirojene srčne napake, z zaskrbljenostjo spremljajo razvoj dogodkov. Na vodstvo UKC Ljubljana so naslovili apel, da nemudoma in v najkrajšem možnem času najde ustrezno rešitev, da bo lahko program otroške srčne kirurgije ustrezno nemoteno potekal in da bodo vsi slovenski otroci s prirojenimi srčnimi napakami dobili ustrezno in pravočasno zdravstveno oskrbo in obravnavo.
"V Društvu Viljem Julijan si ob tem želimo, da bi imeli na UKC Ljubljana ustrezen strokovno in izvedbeno celostni program otroške srčne kirurgije, ki bi ustrezne operacije in posege zagotavljal vsem otrokom s prirojenimi srčnimi napakami in da otroci na operacije ne bi več hodili v tujino, razen v najbolj izjemnih primerih. Verjamemo, da bi moral biti takšen multidisciplinaren program otroške srčne kirurgije v našem nacionalnem interesu in da bi morali imeti za to poseben center, kot so strokovnjaki že večkrat opozorili," so dodali.
V Sloveniji se vsako leto rodi okrog 140 otrok s prirojeno srčno napako, ob tem pa jih ima slaba polovica težjo srčno napako in potrebujejo operacijo v prvem letu življenja. Med temi jih ima med 20 in 25 kritično srčno napako, ki zahteva kirurški poseg že v prvih 28 dneh življenja.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.