Tožilec Zdravniške zbornice je ocenil, da so prvi trije primeri smrti v programu otroške srčne kirurgije zastarali, v četrtem primeru, ki sicer še ni zastaral, pa po njegovi oceni ne gre za strokovno napako ali sum kakršnega koli kaznivega dejanja, so poročale Finance. Za zbornico je zadeva, kar se tiče teh štirih primerov, v tej točki zaključena.
Kot so v pisnem sporočilu pojasnili na zbornici, je tožilec v skladu z zahtevo zborničnega odbora za strokovno-medicinska vprašanja opravil pregled dokumentacije štirih primerov, ki jih je izpostavilo poročilo o nadzoru nad programom otroške srčne kirurgije. Ugotovil je, da so prvi trije primeri v skladu z veljavnimi zborničnimi akti zastarali, zato je po njegovem mnenju zadeva v tem trenutku zaključena.
Prav tako je po oceni tožilca zaključen še četrti primer. Ta sicer še ni zastaral, a je tožilec na podlagi dokumentacije o tem primeru ocenil, da ni šlo za strokovno napako oziroma sum kakršnega koli kaznivega dejanja, ki bi bilo lahko predmet obravnave na zbornici.
V tem četrtem primeru je namreč po navedbah zbornice strokovni kolegij Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sklenil, da bolnik potrebuje še četrto operacijo, ki pa ni bila opravljena. "Ugotavljanje organizacijskega dela institucije UKC Ljubljana, in sicer zakaj operacija ni bila izvedena, ni v pristojnosti tožilca," so pojasnili na zbornici.
Tožilec bo po zagotovilih zbornice v primeru, ko bi nadaljnja preiskava policije pokazala, da je v omenjenih štirih primerih dejansko šlo za kazniva dejanja, in če bodo ti postopki tudi pravnomočno zaključeni, takoj predlagal uvedbo postopka pred razsodiščem zdravniške zbornice. "Glede na trenutni potek sodnih in kriminalističnih preiskav, ki jih pozorno spremljamo, in ko bodo pravosodni organi odločili o nekaterih spornih dogodkih, bomo ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi," so dodali.
Na zbornici so ob tem še izpostavili, da so opravili ključni in najtežji del dela v primeru preiskovanja smrti v programu otroške srčne kirurgije v UKC Ljubljana. Na zahtevo ministrstva za zdravje so izvedli mednarodni nadzor nad potekom programa, ki ima značaj sistemskega nadzora. Poudarili so, da sta zdaj na vrsti ministrstvo za zdravje in UKC Ljubljana, ki morata izpeljati korektivne ukrepe ter zagotoviti program, ki bo kakovosten in zaupanja vreden v domačem in mednarodnem prostoru.
Kaj pravijo starši otrok?
"Mislim, da tako kot na vseh ostalih področjih v Sloveniji, totalno zavoženo in nimaš več kaj za rečti. Nimam kaj narediti, sem majhen človek, nepomemben človek, ki je pač v sistemu, nekem kolesju," je za 24UR dejal Slavko Kostanjevec. Njegov sin je bil star tri mesece in pol, ko je umrl na pediatrični kliniki.
Kostanjevec je edini starš, ki je danes želel pred kamero. Ostali so preveč prizadeti, zdaj je odšlo še edino upanje da bi - če vsaj obžalovanja ni bilo - odgovorni nosili posledice.
Sporočili pa so:
"Izgubila sem vsako upanje ... Da se to zgodi v 21. stoletju sredi Evrope ... To je preprosto neverjetno in nezaslišano. Iz nas se delajo norca, nimajo nobenega odnosa do nas, do otrok, ki so umrli."
"Koliko jim pomenijo življenja otrok? Kako so se ti ljudje počutili, ko so vedeli, da sedijo s figo v žepu, ko so nam lagali v obraz? Mi smo jim nastavilli ogledalo, zdaj morajo s tem živeti sami, otrok ne bo več nazaj."
"Kot mama vsak dan razmišljam o svojem otroku in na koncu po vsem zavajanju - zastaranje na zbornici. To je norčevanje."
Po mnenju ministrstva je zdravniška zbornica odgovorna za zastaranje
Na ministrstvu za zdravje so opozorili, da za zastaranje postopka v primeru otroške srčne kirurgije največjo odgovornost nosi Zdravniška zbornica Slovenije oziroma njeni organi. Zbornica o tem ministrstva ni uradno obvestila, pač pa so bili seznanjeni iz medijev.
Na ministrstvu za zdravje so opozorili, da pravilnik o organizaciji in delu razsodišča zbornice v 43. členu določa, da pregon kršitev zastara v dveh letih od storitve kršitve. Dejanja, ki imajo znake kaznivega dejanja, pa zastarajo v dobi, kot je za takšna kazniva dejanja določena v kazenskem zakoniku.
Pravilnik o organizaciji in delu razsodišča tudi določa, da vsako dejanje tožilca ali razsodišča v smeri odkrivanja ali preganjanja kršitev pretrga zastaranje. To pomeni, "da za samo zastaranje postopka največjo odgovornost nosi prav zdravniška zbornica oziroma njeni organi," menijo na ministrstvu.
Če bo kateri od zdravnikov obsojen, bo zbornica zadevo znova obravnavala
Predsednik zbornice Andrej Možina je poudaril, da je tožilec ravnal v skladu s pravilnikom zbornice. Izpostavil je, da primere še vedno preiskujejo organi pregona in pojasnil, da bo zbornica v primeru obsodilne obsodbe zadevo znova obravnavala. "Sodnik lahko tudi priporoči odvzem licence ali kakšen drug ukrep. V vsakem primeru pa, ko pride do obsodilne sodbe, ima zbornica nalogo, da uvede postopek preko razsodišča zbornice, in v tem primeru zadeva ne zastara," je pojasnil.
Izpostavil je tudi, da v UKC Ljubljana niso izkoristili vseh svojih možnosti, saj bi lahko opravili interno strokovno presojo, glede na to, da imajo v hiši mednarodne kirurge in bi lahko obdelali vsak posamezen primer ter morda tudi preiskovalcem kaj pojasnili.
Klokočovnik presenečen in razočaran
Predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja v Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tomislav Klokočovnik je ob odločitvi tožilca zdravniške zbornice, da zaključi postopek v primeru otroške srčne kirurgije, presenečen in razočaran. Sprašuje se o smiselnosti nadzora zbornice, če so zadevo zaprli z argumentom zastaranja.
"V poročilu strokovne komisije zdravniške zbornice jasno piše, da so bile storjene nekatere napake, zato mi je žal, predvsem za starše. Ti zdaj ne bodo dočakali epiloga in bodo morali iskati pravico na sodišču," je dejal Klokočovnik.
"Kakšen smisel je torej imela ta zunanja strokovna komisija? Zakaj je zbornica dala toliko denarja za zunanje poročilo, če se je že takrat dalo vedeti, da bodo primeri zastarali," se je vprašal vodja srčne kirurgije v UKC Ljubljana.
Kot je dejal, se z odločitvijo tožilca zdravniške zbornice ne strinja. "Težko razumem, da je bilo toliko pompa, toliko škode narejene slovenskemu zdravstvenemu sistemu, UKC Ljubljana in staršem teh otrok, zdaj pa rečejo, da je vse zastaralo in da ni nobenega smisla," je povedal Klokočovnik in dodal, da bi bilo pomembno moralno sporočilo neke vsebinske odločitve zbornice.
"Kot vpleteni v to zgodbo, ki sem stanje na otroški srčni kirurgiji podedoval, takega poročila tožilca zbornice ne morem sprejeti. Že dve leti se ukvarjam s problematiko starega programa otroške srčne kirurgije in preprosto ne morem sprejeti, da nekdo zdaj reče, da starši ne bodo dočakali epiloga," je še dejal.
V nadzorni komisiji, ki je pripravila poročilo, so sodelovali trije tuji in dva domača zdravnika. Komisija je preučila zdravljenje otrok v letu 2012 in ugotovila, da bi bilo mogoče vse štiri sporne smrti preprečiti. Zdravniška zbornica je obljubila, da bo vse štiri primere podrobneje preučila in sprejela ukrepe zoper odgovorne. Ker so primeri zastarali, kar je sicer svojevrsten absurd, saj so starši umrlih otrok za napake izvedeli šele lani, pa teh ukrepov ne bo.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.