Slovenija

Pasti novega inštituta: je to začetek razkroja javnega zdravstva?

Ljubljana, 27. 07. 2018 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.L., / A.K.
Komentarji
19

Nad načinom reševanja programa otroške srčne kirurgije smo skrajno razočarani, opozarjajo sindikati in s prstom kažejo na ministrstvo za zdravje. "Naši pomisleki so, da bi takšna zgodba pomenila razkroj javnega zdravstva in posledično dražje storitve za vse državljane in državljanke," so opozorili. Rešitve za otroško srčno kirurgijo pa so po mnenju ministrstva ustrezne.

Ali inštitut pomeni začetek razkroja UKC?
Ali inštitut pomeni začetek razkroja UKC? FOTO: Gregor Ravnik

Več sindikatov, ki po lastnih besedah združujejo 5000 od skupno 8000 zaposlenih na UKC Ljubljana, je v javnem pismu ostro kritiziralo način reševanja enega od trenutno najbolj perečih problemov slovenskega zdravstva - otroške srčne kirurgije. 

Naši pomisleki so, da bi takšna zgodba pomenila razkroj javnega zdravstva in posledično dražje storitve za vse državljane in državljanke.

"Z zaskrbljenostjo spremljamo reševanje problematike programa otroške kardiokirurgije, nad načinom reševanja pa smo skrajno razočarani," so zapisali v uvodu, v nadaljevanju pa kritiko neposredno usmerili na ministrstvo za zdravje pod vodstvom Milojke Kolar Celarc. "Sindikati primarno menimo, da je pristop, ubran s strani ministrstva za zdravje, da reši tako kompleksno in več let prisotno težavo, kot je program otroške srčne kirurgije, popolnoma zgrešen in napačen," so zapisali.  

Prepričani so namreč, da se na ta način drobi UKC, nekaterim zaposlenim pa se omogoča, da zaobidejo sistem plač v javnem sektorju. 

"Trenutno naj bi postopek potekal tako, da naj bi v prostorih UKCL kot neke vrste tumor nastal nov javni zavod, to je Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni (NIOSB), ki naj bi od UKCL prevzel zaposlene, "najel" prostore, dal nekaterim zaposlenim drage podjemne ali druge pogodbe in tako zaobšel sistem plač v javnem sektorju, ter hkrati dobival vso podporo s strani podpornih služb UKCL," so pojasnili.  

Spomnili so, da ministrstvo kar 12 let ni bilo sposobno zagotoviti pogojev za kvalitetno izvajanje programa, je pa zato v osmih letih uspelo zamenjati kar šest generalnih direktorjev, s čimer je po njihovem le povzročalo kaos.

"Zakaj se sedaj poskuša razkrojiti UKCL z ustanavljanjem novega inštituta, ki bo lahko povod za nove zavode znotraj že obstoječega zavoda in to ravno v trenutku, ko je UKC Ljubljana po nenadnem in očitno "orkestriranem" odhodu treh otroških kardiologov z mukami uspel zagotoviti vse potrebno za uspešno in celostno izvajanje programa otroške srčne kardiologije, kar so priznali celo prisotni predstavniki NIOSB?" so se vprašali v pismu. In še - glede na to, da bo novi inštitut deloval znotraj UKCL, v njegovih prostorih in z njegovimi zaposlenimi ter opravljal dejavnost, ki jo je že UKCL: "Zakaj ni mogoče takšnega programa opravljati znotraj UKCL z enakimi metodami, kot jih predlagajo pobudniki novo formiranega instituta na čelu s prof. Gregoričem?"

Nedorečenega je še veliko in še vedno so odprta številna vprašanja, "ki zadevajo konkretne pomisleke prevzemanja objektivne odgovornosti za strokovne napake, nabavo in porabo potrošnega materiala, servisiranje medicinske opreme, dodatnih storitev, najem prostorov, medsebojno interdisciplinarno sodelovanje na področju zdravljenja, kritje stroškov zdravljenja in ne nazadnje tudi enoten plačni sistem ter plačilo sodelavcev, ki bodo delo na NIOSB opravljali", so poudarili. Skrbi pa jih tudi, da bi zavod znotraj zavoda prevzemal zaposlene iz enot, ki so že zdaj kadrovsko močno podhranjene. 

Pismo so podpisali Sindikat Kliničnega centra Ljubljana, SPUKC – sindikat zdravstva Slovenije, Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije – enota UKCL, Sindikat sevalcev Slovenije - PERGAM ter FLORENCE – sindikat medicinskih sester PERGAM.

Rešitve za otroško srčno kirurgijo po mnenju ministrstva ustrezne

Ministrstvo za zdravje v odzivu na izjavo več sindikatov, ki želijo boljše rešitve za problematiko otroške srčne kirurgije, opozarja, da vsako ustanavljanje nove institucije zahteva določen čas. Klinični del Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni bo zaživel, ko bo zagotovljeno varno in kakovostno zdravljenje otrok, so napovedali.

Ministrstvo je spomnilo, da je po posvetovanjih s stroko in po pogovorih s starši otrok ugotovilo, da so težave postale tako velike, da jih je nemogoče rešiti v okviru obstoječe organiziranosti. Ker je stroka nasprotovala predlogu ministrstva, da se program otroške srčne kirurgije ukine in se zdravljenje otrok s prirojenimi srčnimi napakami zagotovi v tujini, je vlada s sklepom iz decembra lani ustanovila Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, so spomnili na ministrstvu.

Nacionalni inštitut je po njihovih besedah že zaposlil nosilce zdravstvene dejavnosti. Nadaljeval bo z zaposlovanjem zdravnikov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja, ki je potrebno za kakovostno in varno delovanje. Inštitut je javni zdravstveni zavod, zato bodo veljala enaka pravila kot v ostalih javnih zdravstvenih zavodih. Pravice delavcev ne bodo ogrožene, so zagotovili.

Posamezni strokovnjaki bodo delali tudi po podjemnih pogodbah, vendar le, dokler inštitut ne bo imel dovolj lastnih kadrov za varno in kakovostno obravnavo bolnikov. Dnevni honorarji so po navedbah ministrstva primerljivi s honorarji zdravnikov, ki prihajajo iz Prage.

Priznani strokovnjaki iz tujine po pojasnilu ministrstva trenutno preko inštituta pomagajo Univerzitetnemu kliničnemu centru (UKC) Ljubljana, saj ta nima dovolj svojih strokovnjakov, da bi lahko zagotavljal varno in kakovostno obravnavo otrok.

Kot so dodali, bodo s pomočjo tujih strokovnjakov zagotovili tako varno in kakovostno obravnavo otrok s prirojenimi srčnimi napakami kot tudi izobrazili zadostno število domačih strokovnjakov, da bodo poskrbeli za otroke, rojene v Sloveniji in v širši regiji.

Ko bo inštitut deloval v skladu z mednarodnimi smernicami kakovosti in varne obravnave bolnikov in ko bo primerno kadrovsko ter organizacijsko urejen, bo potreben razmislek, ali ga je smiselno priključiti UKC Ljubljana. Do takrat pa bo potrebnega veliko dela in kadrovskih in finančnih vložkov predvsem v izobraževanje mladih, so še zapisali na ministrstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aristotel
28. 07. 2018 11.56
+2
Pasti novega inštituta: je to začetek razkroja javnega zdravstva?...Naše zdravstvo se že od osamosvojitve počasi a vidno privatizira...to ni začetek razkroja ampak konec začetka uničenja javnega zdravstva...smo pa na začetku popolne Amerikanizacije zdravstva!!!
Jani.
27. 07. 2018 21.57
+3
Levaki tole zdravstvo rihtajo že celo večnost. Ovce pa verjamejo in jih volijo.
dannyer
27. 07. 2018 17.43
+4
ov sam zdravniki so sami zakuhali luknjo in uničili obdelek država pa more sedaj zasilno zakrpati prav pozna se da imamo šibke voditelje. ker da bi sedaj štrajkali bi bilo to kaplja čez rob saj bi potem morali mi organizirati shod proti tem zdravstvenim ekstremistom in jim jasno pokazati da bomo nehali masovno plačevati sistem dokler se zdravniki ne opravičijo zaradi svojih manevrov. res je politika je bila slaba ampak zdravniki ga vodijo in oni so se sprli in zakuhali svojo luknjo sedaj pa naj bodo tiho .
dajno
27. 07. 2018 16.56
+5
Ukinit pod nujno vse sindikate v JS!
zek
27. 07. 2018 16.48
+7
Če se bog ne daj vzpostavi vlada SMC, ŠD, DESUS LEVICA LMS potem bo še naprej kraljevala ministrica Kolar Celarec in razpad zdravstva je zagotovljen!!
JApajaDAja
27. 07. 2018 19.05
+3
ta še z varnostniki ne upa več pred mikrofon!
vomo
27. 07. 2018 16.04
+21
vse bolj sem prepričan, da je vsem vladam odgovarjala anarhija v zdravstvu, ker se edino tako lahko krade po mili volji.
ni_mi_vse_eno
27. 07. 2018 16.00
+9
Imeli smo dobre srčne kirurge in ne, ni res, niso bili sprti med seboj. Imeli smo slabe direktorje javnih zavodov, ki so srčne kirurge \"maltretirali\" na delovnem mestu. Zato so na enkrat dali odpoved zdravniki. Beri Siol: \"Otroška kardiologija razpada: Odpoved dali še trije zdravniki\". Seveda tudi povedo, zakaj so dali odpoved. Beri Siol.net: \"Zaradi diskreditacij in pritiskov s strani vodstva Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana sem dal odpoved, je dejal kirurg Robert Blumauer na novinarski konferenci društva Veliksrčeksi\" Sedaj pa naj direktorji dajo odpoved, pri glavi riba smrdi.
Skunk Works
27. 07. 2018 15.50
+6
Privatizirat vse skupaj, če želite da bo tole kdaj v redu delovalo....Takega zdravstva kjer umrem v čakalni vrsti, preden pridem na operacijo ne potrebujem,...hvala lepa....
Ramzess
27. 07. 2018 19.26
+3
Do pogreba čaka v čakalni vrsti na tem tem mestu, oddelku, itd.
Skunk Works
27. 07. 2018 15.46
+12
Kar naprej berem o teh "uspehih" levakov in njihovega upravljanja države in podsistemov, pa si ne morem kaj, da se ne bi spraševal, kaj je naredila pri bogu narobe tale idilična dežela hribčkov in cerkvic, da je dobila na grbo vodstvo in vodenje, iz vrst najnižjega, najprimitivnejšega in najbolj pokvarjenega, kar premore človeška zgodovina...
Kollerik
27. 07. 2018 15.31
+3
...dobrodošli v nove čase t.i. "gospodov"...v t.i. "kapitalizem"...kjer lahko delate za male pare, toda nikar za božjo voljo ne zboleti.... še boste pogrešali tovariše...še....
Cisto na hitro
27. 07. 2018 15.38
+18
Tovariši se zdravijo v tujini, recimo mali Milan v Švici. Švica ni poceni.
Skunk Works
27. 07. 2018 15.51
+7
Ali Avstriji, Nemčiji, pri nas pa maloumni umirajo v zdravstvu, saj nasedajo floskulam tovarišev o javnem zdravstvu....
dostojevski II
27. 07. 2018 15.13
+1
"Zakaj ni mogoče takšnega programa opravljati znotraj UKCL z enakimi metodami, kot jih predlagajo pobudniki novo formiranega instituta na čelu s prof. Gregoričem?"... KAJ SE SPRENEVEDATE ?!... Edina možnost so tuji zdravniki, saj so domači dali dejansko kolektivno odpoved in otroke pustili na cedilu. Naloga tujih zdravnikov je poleg rednege dela še mentorstvo, da vpeljejo domače mlade zdravnike v delo na otroški srčni kirurgiji.
Cisto na hitro
27. 07. 2018 15.05
+33
Na NLB SD pere miljarde umazanega denarja, zdravstvo pa propada. To je SD. Social demokracija. Bruh.
deratizacija
27. 07. 2018 15.22
-5
mertseger
27. 07. 2018 14.56
+37
Dva dni nazaj je bil interju z dr. Brecljem im med drugim izpostavljeno tudi vprašanje otroške srčne kirurgije. On je rekle naslednje. Slovenski zdravniki se nimajo kaj pritoževat nad tujimi zdravniki in njihovo ceno saj so sami odgovorni za stanje kakršno imamo sedaj. Dolga leta so vedeli kaj se dogaja pa niso ničesar ukrenili. In sistem je razpadel zaradi klasične zdravniške vzvišenosti.
deratizacija
27. 07. 2018 14.49
+9
Lopovi ne izbirajo!