V ponedeljek popoldan so policisti sporočili pretresljivo novico o poškodbi otroka s pirotehniko. Na območju ljubljanskih Most se je skupina otrok družila na igrišču, ko je eden od njih uporabil pirotehniko. Ta najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je otrok držal v roki. "Pirotehnika je otroku povzročila zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu," pravijo na Policiji.
Otroku je nujno pomoč takoj nudil občan, ki je opazil dogodek, nato pa so skupaj s policisti otroku zaustavili najhujše krvavitve in ga predali v oskrbo reševalcem. "Policisti vse okoliščine dogodka in izvor pirotehnike še preverjajo in bodo o vseh okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo," so povedali.
Natančne starosti otroka Klemen Izda iz Sektorja uniformirane policije PU Ljubljana zaradi varovanja podatkov otroka ni razkril, je pa potrdil, da je bil otrok mlajši od 14 let. Za kakšno pirotehnično sredstvo je šlo, policisti še preiskujejo, za zdaj pravijo le, da je šlo za močnejše pirotehnično sredstvo.
Vodja urgentnega kirurškega bloka: poškodbe rok in obraza, tudi amputacije
Vodja urgentnega kirurškega bloka na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Uroš Tominc je v izjavi za medije apeliral na starše, naj se z otroki pogovorijo o uporabi pirotehničnih sredstev. "Posledice bodo žal trajne," je povedal o stanju dečka, ki mu je v roki razneslo pirotehnično sredstvo. Poškodbe, ki nastanejo ob neprimerni uporabi ali zgolj ob nezgodi, lahko po besedah Tominca povzročijo trajne posledice. "Človeka lahko zaznamujejo za celotno življenje. Če gre za mlado osebo, je še toliko huje," je poudaril Tominc.
Kot je dejal, gre večinoma za poškodbe v predelu rok, prstov in dlani ter obraza. V najslabšem primeru gre lahko tudi za amputacijo prstov ali roke. Velikokrat opažajo tudi poškodbe oči, občasno tudi sluh zaradi poškodbe bobničev. Število poškodb s pirotehniko se po oceni Tominca v zadnjih letih ne povečuje, vsako leto jih je nekaj, omenjena pa je letos prva.
Nekaj sekund zabave, ki te lahko zaznamuje za vse življenje
"Nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov, namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko posameznike zaznamuje za vse življenje," so ponovno poudarili policisti in pojasnili, da lahko nesreča povzroči hude telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.) oziroma ima lahko hude posledice, ki so tudi usodne.
Poleg tega pa je, kot že ves čas opozarjajo, zelo moteča tudi za živali in onesnažuje okolje. "V Policiji uporabo odsvetujemo. Če se temu ne morete upreti, pa jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža, ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev. Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice," še pravijo.
Pirotehnike nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, sejmih ali ulicah
"Pirotehničnih sredstev nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajajo po družbenih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni," še opozarjajo.
Če pirotehniko uporabljajo mladoletniki, naj jo uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. "Z nepravilno uporabo pirotehničnih izdelkov se lahko hudo telesno poškodujemo in tudi zanetimo požar. Otroci in mladoletniki radi eksperimentirajo, preizkušajo svoje sposobnosti in pogum. S spreminjanjem pirotehničnega izdelka in nepazljivo uporabo se bistveno poveča možnost poškodb. Z lastno 'iznajdljivostjo' lahko dosežejo, da nedolžen izdelek postane nevaren. Ne dovolite jim takšne 'inovativnosti', saj so posledice lahko usodne!"
Globa od 400 do 1200 evrov
Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, je že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja. Pri tem je treba upoštevati, da teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.
Za navedene kršitve posameznika je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem se izdelek tudi zaseže.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.