Ob aktualnih polemikah o novem družinskem zakoniku, ko se poslanci in civilna družba prerekajo predvsem glede vprašanja istospolnih zvez in njihove možnosti posvojitve otrok, so se oglasili tudi v Društvu psihologov Slovenije. Kot poudarjajo, študije, ki so bile narejene v tujini, kažejo, da se razvoj otrok, ki odraščajo v družinah z istospolnimi partnerji, v ključnih vidikih ne razlikuje od razvoja otrok, ki odraščajo v heteroseksualnih družinah.
Tako se otroci heteroseksualnih in homoseksualnih staršev glede anksioznosti, depresivnosti, samopodobe, socialne prilagojenosti in podobnih vidikov ne razlikujejo, pravijo v društvu. Otroci, ki odraščajo v homoseksualnih družinah, tudi nimajo nobenih razvojnih primanjkljajev, še pravijo v društvu psihologov.
Otroci se večinoma tudi ne razlikujejo po osebnostnih potezah, so pa otroci istospolnih partnerjev nekoliko bolj tolerantni do drugačnosti. Glede na študije heteroseksualni partnerji tudi ne vplivajo na večjo verjetnost, da so tudi otroci heteroseksualni.
V društvu sicer pravijo, da na otroke bolj kot struktura družine vpliva kakovost starševstva, odnos staršev do otroka, medsebojna navezanost in okolje.
Pravijo, da glede odnosa okolja do takih družin sprejeti družinski zakonik prinaša izziv v naši družbi. Empirične raziskave namreč kažejo, da je v korist otroka, da so njihovi starši poročeni, saj to predstavlja stabilno okolje in manjšo stigmatizacijo otrok.
V Društvu psihologov so še dejali, da se distancirajo od ideološkega presojanja družinskega zakonika, saj njihova stališča izhajajo predvsem iz znanstvenih spoznanj.
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.