Predsednik države in pokrovitelj fundacije Pustimo jim sanje Danilo Türk je bil z izkupičkom letošnjega dobrodelnega koncerta več kot zadovoljen, ne pa tudi presenečen.
"Mislim, da je bil koncert po svoji scenski postavitvi in umetniški izvedbi izvrsten, in mislim, da so bili z njim zadovoljni tudi obiskovalci. A ta koncert je imel tudi posebno poslanstvo. Vsi, ki so sodelovali pri njem, so sodelovali že lani, ko smo začeli to akcijo. Videli so tudi, kaj lahko s tem denarjem naredimo, da lahko ustvarimo centre, kamor se otroci zatečejo in normalizirajo. Mi imamo resen problem – nasilje v družini. Otroci so zbegani in ne vedo kam. Včasih zadošča že nekaj dni, pa se življenje vrne v normalne tirnice. Ob obiskih centrov sem videl, koliko dobrega se lahko naredi z inteligentno organizirano pomočjo. Otrokom to zelo veliko pomeni. Vsak človek se spomni kakšne situacije iz otroštva, ko je iz različnih razlogov hotel pobegniti od doma. In če se mu lahko pomaga, tako da izide iz tega, potem je življenje čisto drugače. Ljudje, ki so danes prišli sem, so že naredili nekaj dobrega. Vsak je nekaj daroval za to," nam je po koncertu povedal predsednik države, ki je bil navdušen tudi nad zneskom, ki so ga v nekaj urah darovali ljudje dobrega srca.
"Nekaj čez 90.000 evrov je zelo lep rezultat. Mi bomo lahko tem otrokom povsod po Sloveniji pomagali, del denarja pa podelili Pedru Opeki na Madagaskarju. Mislim, da ljudje pri nas dobro razumejo povezanost med enim in drugim. Mi smo del najrazvitejšega sveta in ljudje so pripravljeni dati nekaj za dober namen in Pedro Opeka to zagotavlja. On je tam naredil nekaj velikega v svetovnem merilu. In če smo mi lahko zraven z enim majhnim prispevkom, smo lahko zadovoljni," pravi Türk in dodaja, da imajo ljudje pri nas še vedno razumevanje za drugega. "Nad dobroto Slovencev nisem bil presenečen. Veliko hodim po Sloveniji in se srečujem z ljudmi. Vidim, kako veliko je prostovoljcev pri nas. Ljudje so pripravljeni veliko narediti, ne da bi za to zahtevali plačilo. Čeprav se je revščina pri nas poglobila, pa smo še vedno država razmeroma visoke solidarnosti. Naše razlike niso tako grozovite kot kje drugje. Ljudje imajo razumevanje za drugega in vse to se pokaže – ne samo na tej prireditvi, ampak povsod, kamor grem. Konec novembra bomo imeli v Celju znova Klic dobrote, ki ga organizira Karitas, in bomo zagotovo videli podoben izraz te solidarnosti, pripravljenosti pomagati drugemu."
Med znanimi osebami, ki so dvigovali telefone, je bil tudi komik Vid Valič. "Bilo mi je zelo všeč. Poskušaš čim hitreje sprejemati klice, da lahko čim več ljudi pride na vrsto. Telefon je zvonil 'non stop', le dvakrat se je zgodilo, da je bilo kakšnih pet minut tišine. Kakšnih posebnih klicev nisem imel. Nekdo me je spraševal, kaj pomeni biti stand-up komik, pa še neke druge stvari so me spraševali. Večinoma pa so imeli vsi v zavesti to, da morajo čim prej povedati, da dajo priložnost še komu. Zdi se mi, da ljudje še vedno radi dajo denar. Dvakrat sem dobil 250 evrov, dvakrat 100, sicer pa po 20 in 30 evrov. Zelo v redu. En prijatelj me je pa poklical po mobitelu, ker ni mogel dobiti zveze in sem še njega vpisal," nam je povedal Vid, ki tudi sam poskuša narediti čim več dobrih del. "Zdaj imam to možnost, da darujem s tem, da povezujem koncerte, delam v kakšnem klicnem centru, kot denimo danes, ali pa na kakšne druge načine. Lani sem denimo daroval čestitke umetnikov, ki rišejo z usti in nogami."
Igralka Katarina Čas, ki je bila ena izmed 50 prostovoljcev, ki so dvigovali telefone, nam je zaupala, da je imela sprva nekaj treme, potem pa je kar šlo. "Zdi se mi, da smo se vsi dobro znašli. Na drugi strani linije so bili vsi zelo prijazni. Dobili smo po 20, 50, 100 evrov, nekdo je dobil celo 1000 evrov. Pomembna je gesta. Sama sem največ dobila 200 evrov, dekle, s katerim sem se izmenjavala, pa 300. Prav uživala sem. Dvakrat je sicer ven vrglo strežnike in 15 minut del skupine ni mogel sprejemati klicev. Sama sem imela ravno neko gospo na liniji, ko se je to zgodilo. Sicer pa ni bilo kakšnih posebnosti. So se pa fantje kar dobro zabavali. Sama sem bila korektna telefonistka. Zdi se mi, da smo akcijo zelo uspešno izpeljali." Katarina je tudi sama zelo dobrega srca. Sodelovala je že v nekaj podobnih akcijah, kot je bila včerajšnja, nekaj stvari nesla v Afriko, svoja oblačila pa je vrgla tudi že v keson pri nas. "Ni veliko, je pa nekaj. Največ mi pomeni, če nekaj naredim brez medijev. Zdi se mi, da je dobrodelnost postala že neka poza. A tudi če je temu tako, še vseeno bolje, da se gredo to, kot da sploh ne bi darovali," pravi igralka.
Tudi voditelju Matjažu Tanku se je zdel večer uspešen. "Meni je bilo všeč. Všeč mi je bil Jan in tudi drugi nastopajoči. Prvič sem vodil takšno bolj resno prireditev pred publiko, če izvzamem kakšne pevske zbore. Na stara leta sem tako izgubil nedolžnost. Sem pa vesel in zadovoljen. Očitno ljudje še nismo izgubili dobrodelnega čuta. Mogoče nas gor drži ravno to. Da takrat, ko nam je najhujše, pomagamo drugim in s tem tudi sebe malce dvigamo. Tudi sam sem že velikokrat daroval v dobre namene, to pa bom počel tudi v prihodnje," nam je povedal napovedovalec.
Raper Zlatko vedno nastopa z dobrim namenom, pa naj bo to v kulturnem hramu ali pa na parkirišču. "Kadar koli odprem usta, jih odprem z dobrim namenom. Enkrat sva s sestro naredila zelo dobro potezo. Žal mi je edino, da o tem nisem obvestil države, ker mi je ta nato vzela zelo veliko davka, sploh za enega navadnega delavca, kot sem sam. Vprašal sem se, če je to pošteno. Kaj sem naredil v svojem življenju narobe, da je to možno. Daš od srca, tako, da noben ne ve, potem pa te še država po ušesih 'klepne'. Največ od mojega ustvarjanja ima sama država. To je neverjetno. To se lahko zgodi samo v Sloveniji. Nič ti ne da, vzame pa vse, vso smetano. To se mora spremeniti,« se je pridušal raper, za konec pa dodal še zanimivo misel. »Zame je bog tisti, ki mu čez noč uspe nahraniti milijon otrok. Vsak posameznik, ki je danes kaj prispeval, je delček tega. Ni pomembno, koliko kdo da, pomembno je, da se zbira."
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.