Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Borut Pahor je danes v državnem zboru (DZ) dejal, da je bila Slovenija glede pristopnih pogajanj Hrvaške z EU v zadnjih dveh tednih v 'živahnem kontaktu' s francoskim predsedstvom EU, ki je upoštevalo nekatere slovenske predloge "za to, da se stvari uredijo na primeren način".
Povedal je še, da je v pogovorih z vlado premierja Janeza Janše podprl njeno odločitev glede zaščite interesov Slovenije pri pogajanjih Hrvaške z EU. Že tedaj je napovedal, da bo tudi njegova vlada ravnala tako, da bo Slovenija kot soseda, kot prijateljska država, kot članica EU storila vse, da Hrvaška nadaljuje pogovore z Unijo, vendar mora Zagreb razumeti, da tega ne more narediti na račun slovenskih nacionalnih interesov. "Samo če dobimo jasna zagotovila o tem, da dokumenti, ki so predloženi Evropski komisiji kot dokumenti za odprtje poglavij, ki še niso odprta, ne bodo prejudicirali meje med državama, in da bomo imeli jasno zagotovilo, da tako te dokumente razumeta tudi Svet EU in Evropska komisija, bomo proučili našo odločitev glede odpiranja poglavij v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU," je v nagovoru poslancem še poudaril Pahor.
Spomnimo, da je konec oktobra Hrvaška na pristopni konferenci v Bruslju namesto odprtja načrtovanih štirih poglavij zgolj zaprla eno poglavje v pristopnih pogajanjih z EU. Za odprtje štirih pripravljenih poglavij Zagreb ni imel soglasja Ljubljane, ki je Hrvaško opozorila, da mora iz pogajalskih stališč umakniti elemente, ki bi kakor koli prejudicirali mejo med državama.
'Hrvaška bo prioriteta slovenske vlade'
"Prepričan sem, da bo imela nova slovenska vlada kot eno izmed prioritet svojega delovanja dobre in kakovostne odnose s Hrvaško," je poudaril hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković. Dodal je, da si bo tudi sam maksimalno prizadeval za dodaten premik v odnosih med državama.
Jandroković "zelo kmalu" pričakuje srečanje z bodočim slovenskim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem. "Glede na vsestranskost naših meddržavnih odnosov pričakujem, da se bova pogovarjala o vprašanjih, ki zanimajo obe strani," je dodal. Poudaril je prijateljske odnose med državama in izrazil prepričanje, da je treba odprta vprašanja reševati z dialogom.
"Odprta vprašanja s Slovenijo želimo urejati na obojestransko sprejemljiv način, v evropskem duhu, na podlagi dobrososedskih načel. Pričakujemo nadaljevanje procesa, ki se je začel z dogovorom predsednikov obeh vlad, doseženim avgusta 2007 na Bledu, ki ga je pozdravila tudi Evropska unija," je povedal. Hrvaška želi ta proces skleniti s posebnim sporazumom, ki bi ga ratificirala parlamenta obeh držav, je pojasnil.
"Zato je potrebno opogumiti delo mešane komisije za izdelavo pravnega okvira za predložitev spora mednarodnemu pravosodnemu telesu in mešane komisije za ugotavljanje spornih točk na meji med Hrvaško in Slovenijo, da bi lahko komisiji čim prej ponudili skupno dogovorjene predloge," je še dejal vodja hrvaške diplomacije.
Jandroković je znova zatrdil, da Zagreb nima namena prejudicirati meje. "Glede tega smo od začetka jasni. Skozi pogajalska stališča nimamo nobenih namenov vplivati na obmejno črto med Hrvaško in Slovenijo. Od prvega dneva podpiramo delo mešanih komisij, ki naj bi določili pravni okvir za to, da se obrnemo na eno izmed mednarodnih pravosodnih teles," meni Jandroković. Dodal je, da gre za bilateralno vprašanje, s katerim ni treba obremenjevati pogajanj z EU.
Na sedežu hrvaške diplomacije so tudi potrdili, da bo šel minister Jandroković prihodnji teden na mini turnejo, v okviru katere bo obiskal Ciper, Poljsko in Moldavijo. V sredo, ko je napovedano srečanje slovenskega predsednika Danila Türka in zunanjega ministra Samuela Žbogarja s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem v Zagrebu, bo Jandroković tako na Poljskem.
Prizadevanja francoskega predsedstva EU
Francosko predsedstvo EU si dejavno prizadeva, da bi se pristopna pogajanja s Hrvaško čim prej premaknila z mrtve točke, zato je v stalnih stikih s Hrvaško in Slovenijo, ki jima je predlagalo, naj se zastoj reši z zagotovilom, da pogajalska poglavja Hrvaške z EU ne bodo prejudicirala vprašanja meje.
V kakšni obliki naj bi bilo to zagotovilo podano, po navedbah virov pri francoskem predsedstvu še ni povsem jasno. "To naj bi bila neke vrste pisna zaveza," so nakazali. Predsedstvo zdaj čaka na formalno potrditev slovenske vlade in nato na formalne odzive z obeh strani.
Francosko predsedstvo je že od oktobra v stalnih stikih s Hrvaško in Slovenijo, da bi našli rešitev za zastoj Hrvaške v pristopnih pogajanjih z EU zaradi zahteve Slovenije, naj Hrvaška iz pogajalskih poglavij umakne vse elemente, ki bi lahko kakor koli prejudicirali mejo. "Prizadevamo si najti rešitev, sprejemljivo za obe strani," so pojasnili viri.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.