Generalna državna tožilka Zdenka Cerar do jutri pričakuje poročilo o kmetih, pri katerih so analize potrdile vsebnost kloramfenikola v mleku. Kriminalisti in tožilci bodo nato začeli preiskovati.
Medtem ko Veterinarska uprava še čaka na nekaj rezultatov dodatnih analiz iz Italije, so v domačem laboratoriju skoraj že končali tretje preverjanje mleka. Veterinarji so namreč pretekli teden odvzeli vzorce na vseh 171 mlečnih progah po Sloveniji.
In če so analize pred enim mesecem antibiotik potrdile na 16 progah, ni po doslej znanih podatkih okužena nobena več.

Danes so se pred zgradbo republiške Veterinarske uprave v Ljubljani zbrali trije nedolžni kmetje z Dolenjskega. Sprva so analize pokazale, da so vzorci mleka, ki so ga oddali, sumljivi, vendar so dodatne analize sume o antibiotiku ovrgle.
Zahtevali so originalne dokumente, natančno tiste, ki so prispeli iz italijanskega laboratorija,saj so trdno prepričani, da so jim mlečno afero podtaknili. Vendar jih v prostore veterinarske uprave niso spustili, ker se niso najavili.
Trajne prepovedi oddajanja mleka
Potrditveni testi so tudi pokazali, da na mariborsko-ptujskem območju vsebuje kloramfenikol mleko z devetih kmetij. Vsem naj bi trajno prepovedali oddajanje mleka. Kmetje pa zatrjujejo, da o tem ne vedo nič, oziroma, da odločb še niso prejeli.

Pri Breznikovih, kjer imajo začasno prepoved oddaje mleka od 23. novembra so ogorčeni, tudi zato, ker je prvi inšpektor dan pred 23. mleko ocenil kot neoporečno, naslednji dan pa naslednji inšpektor kot oporečno.
Breznik odločbe o prepovedi še ni prejel, je pa prepričan, da je tudi ne bo, enako kot Kramvogl iz Voličine. Tako eni kot drugi živino krmijo z domačo hrano, ker pa jim to predstavlja vir preživljanja, so še posebej pozorni. Čeprav so analize pokazale vsebnost antibiotikov, pa oboji zatrjujejo, da se ne bodo kar tako sprijaznili z nečim, za kar so vedno bolj prepričani, da je bilo podtaknjeno.
Posebna neodvisna komisija pa zdaj preverja, ali se je vodstvo veterinarske uprave ob izbruhu mlečne afere pravilno odzvalo. Skrivnostno komisijo - ministrstvo njenih članov namreč nikakor noče izdati - vodi državni sekretar notranjega ministrstva: Gregor Virant. Med članicami pa je po naših podatkih tudi pravnica iz kabineta predsednika vlade.