Po neuradnih ocenah sta storilca povzročila več kot milijon evrov škode. Od lokala Cabana Cafe v termah Čatež ni ostalo prav nič. A z ognjem se ne gre igrati. Tudi sama sta zaradi vdihavanja plina in lažjih opeklin iskala pomoč v brežiški občini.
Več predhodnih ovadb osumljencev je bilo ovrženih
"Po naših razpoložljivih podatkih je nekih 50 odstotkov naših osumljencev oz. storilcev, ki so že predhodno izvršili kakšno kaznivo dejanje. V primeru premoženjskih deliktov je ta odstotek celo višji. Nekje 60 odstotkov je takih, ki so že izvršili tako kaznivo dejanje," je povedal Damjan Miklič iz Generalne policijske uprave.
A kljub temu, da so zoper neko osebo podane različne kazenske ovadbe in da so v teku predkazenski postopki, na odreditev pripora, zaradi upoštevanja načela nedolžnosti, to načeloma ne vpliva.
Z Okrožnega tožilstva v Krškem so nam odgovorili, da je bilo tudi v primeru dveh osumljencev več ovadb zavrženih, mlajši pa je številna zakrivil, ko je bil mladoletnik in je bil zato nameščen v vzgojni zavod. Starejši da je bil enkrat pogojno kaznovan, mlajši pa v polnoletnosti dvakrat.
Do predloga in odreditve pripora največkrat pride v primeru predobravnavanosti storilca za istovrstna težja kazniva dejanja, pri čemer sodišče upošteva sodno prakso, da se slednje izkazuje s predkaznovanostjo iz kazenske evidence ter ne zgolj s podanimi kazenskimi ovadbami, so sporočili z Okrožnega tožilstva.
Največ kar lahko anredi policija je, da storilca pridrži za 48 ur
Pogosto na ta račun očitki letijo na policijo. "Če je bilo izvršeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, kar pomeni, da ne za vsa kazniva dejanja, takrat lahko odredimo pridržanje do 48 ur," je Miklič povedal, kaj je edino, kar jim dopušča zakon.
Policijo ves čas usmerja tožilec. "Policija tožilca obvesti o vseh stvareh, ki jih je ugotovila oz. je prišla do njih v svoji preiskavi, potem pa on odloča o tem, ali bo pripor predlagal. To je njegova suverena odločitev in tudi suverena odločitev sodnika, ali bo pripor odredil," je še povedal.
Miklič je povedal, da tudi policisti niso vedno ravnodušni nad odločitvami tožilcev in sodnikov. "Mogoče smo kdaj presenečeni nad kakšno odločitvijo. Ampak moramo ostati strokovni, zakoniti, mi skrbimo za to, da naše delo opravljamo dobro, za delom tudi stojimo in zanj odgovarjamo," je razložil.
Pri priporu gre za najbolj invaziven poseg v posameznikovo osebno svobodo. Gre torej za kompleksno problematiko, ki se kaže tudi v številu možnih dilem, pojasnjujejo na pravosodnem ministrstvu, ki so poleg zakonodaje opredeljene tudi s sodno prakso Ustavnega sodišča Republike Slovenije in Evropskega sodišča za človekove pravice.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.