SLS opozarja, da mora Slovenija tako Hrvaški kot Evropski uniji nemudoma in jasno sporočiti, da bo v primeru hrvaške razglasitve zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu tudi za članice Evropske unije prišlo do prekinitve pogajanj za vstop Hrvaške v EU. Tako delovanje je po oceni SLS v neposrednem nasprotju s principi EU in ne more biti opravičljivo za državo, ki želi postati članica te Unije. V SLS sicer zatrjujejo, da podpirajo vstop Hrvaške v EU, a pod pogojem, da se drži evropskih pravil obnašanja in delovanja, ki so jih morale in jih morajo upoštevati tudi vse ostale države kandidatke za članstvo v EU.
Včerajšnjo izjavo hrvaškega premierja Iva Sanaderja, da bo Hrvaška s 1. januarjem 2008 uveljavila ERC v Jadranu tudi za članice Evropske unije, v SLS ocenjujejo kot neposredno napoved Hrvaške, da bo prekršila svoj dogovor s Slovenijo, Italijo in EU, po katerem ERC za države EU ne bo uveljavljena.
V SLS ocenjujejo kot nesprejemljive izjave nekaterih posameznikov v Sloveniji in EU, češ da zaradi prihajajočih volitev na Hrvaškem ni pričakovati spremembe sklepa hrvaškega sabora. Uveljavitev hrvaške ERC bi za Slovenijo pomenila še en hrvaški korak v smeri poseganja po polovici Piranskega zaliva in poskus onemogočanja slovenskega neomejenega dostopa do mednarodnih voda.
Pahor: Gre za zaplet z EU
Napoved Sanaderja je po mnenju predsednika SD Boruta Pahorja slaba odločitev. "Ne toliko za Slovenijo in EU kot za Hrvaško," je ocenil. Izjava Sanaderja po mnenju Pahorja namreč ne pomeni zapleta s Slovenijo in Italijo, temveč neposreden zaplet z EU.
LDS za sestanek s premierjem
LDS medtem predlaga predsedniku vlade Janezu Janši takojšen sklic sestanka predsednikov parlamentarnih strank s premierjem, na katerem bi dogovorili o nadaljnjih korakih. ''Na problem uveljavitve ERC smo v LDS na sestankih opozarjali, saj uveljavitve cone ne moremo razumeti drugače kot nov korak k doseganju hrvaškega strateškega cilja, to je sredinske črte v Piranskem zalivu. Sosednja država očitno gradi politiko reševanje mejnih vprašanj s Slovenijo na principu doseženega v naravi. Predsednica LDS Katarina Kresal bo predlagala, da Slovenija zahteva sestanek v Bruslju glede veljavnosti sporazuma iz leta 2004, ki so ga podpisali državni sekretarji Hrvaške, Slovenije in Italije. Sporazum je takrat postal del sklepov Sveta Evrope za to leto, z njim pa se je Hrvaška odpovedala uveljavitvi ERC za države članice Evropske unije,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Jelinčič za prekinitev odnosov
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič pa v pisni poslanski pobudi sprašuje vlado, kakšne postopke bo uvedla proti razglasitvi ERC. Ob tem jo poziva, naj do rešitve odprtih vprašanj s Hrvaško prekine vse odnose z Zagrebom, v primeru uveljavitve ERC v Jadranu tudi za članice Evropske unije pa naj Slovenija kot predsedujoča EU takoj ustavi pogajanja o vstopu Hrvaške v unijo.
Jelinčič je v svoji pobudi spomnil, da v SNS že leta opozarjajo na odprta vprašanja in mejno problematiko s Hrvaško in pozivajo vlado k rešitvi, vendar niti vlada niti druge parlamentarne stranke po njegovih besedah nimajo posluha za njihove predloge. SNS se zato pridružuje pozivu SLS o zahtevi za prekinitev pogajanj o vstopu Hrvaške v EU.
HNS: Potrebno je diplomatsko komuniciranje
Polna uveljavitev hrvaške ERC od začetka naslednjega leta je možna, ampak zahteva zelo intenzivno diplomatsko komuniciranje z Italijo in Slovenijo, je ocenila predsednica Hrvaške narodne stranke - liberalnih demokratov (HNS) in podpredsednica sabora Vesna Pusić. Meni tudi, da je Hrvaška premalo storila glede ERC v pogovorih z Italijo in Slovenijo. Kot je poudarila, je ravno v tem trikotniku potrebno doseči skupni predlog za urejanje problema.
Poslanca zahtevata razglasitev ERC
Hrvaška poslanca Tonči Tadić in Miroslav Rožić sta v odprtem pismu pozvala Sanaderja k razglasitvi ERC v Jadranu tudi za članice Evropske unije. Tadić, član nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU, in Rožić, član skupnega odbora Evropskega parlamenta in hrvaškega sabora, sta Sanaderja pozvala, naj "nikakor ne sproži postopka vnovične prestavitve polne uveljavitve hrvaške ERC v Jadranu".
V pismu Sanaderju sta menila, da je treba čas do 1. januarja 2008 izkoristiti za "pripravo uveljavitve odločbe hrvaškega sabora o ERC in zakona o obalni straži, da bo Hrvaška v enakopravnem položaju s svojima sosedama, članicama EU".
Poslanca sta zapisala, da sta zaskrbljena zaradi "groženj nekaterih članov Evropskega parlamenta in Evropske komisije iz Slovenije in Italije o morebitnem oviranju hrvaških pogajanj z EU zaradi hrvaške razglasitve ERC 1. januarja 2008", še posebej pa zato, ker bo "Slovenija istega dne prevzela predsedovanje EU".
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.