Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je pred sestankom, ki ga je Ministrstvo za zdravje (MZ) sklicalo s predstavniki ravnateljev vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter sindikatov, izrazil ogorčenje nad Ministrstvom za izobraževanje (MIZŠ).
SVIZ od oblasti pričakuje, da ga bo aktivno vključila v pogovore in dogovore o oblikovanju strategije za obvladovanje epidemije v vzgoji in izobraževanju. "Do zdaj nismo mogli aktivno sodelovati pri sprejemanju teh odločitev, saj na usklajevalne sestanke nismo bili povabljeni," so zapisali in dodali, da "po letu in pol izkušenj, ki so jih v vzgoji in izobraževanju pridobili v okoliščinah epidemije", o tem, kako poteka vzgojno delo v vrtcih, vedo mnogo več kot uradniki in zdravstvena stroka.
Čeprav v sindikatu že več kot eno leto poudarjajo, da bi morali v razrede, igralnice, predavalnice in druge šolske prostore namestiti ustrezne prezračevalne naprave in UV-čistilce zraka, njihov predlog (še vedno) ni bil slišan. "Glede na oceno, da precepljenost splošne populacije do začetka šolskega leta ne bo zadostna, je to edini smiselni ukrep, ki bo omogočil, da bodo vzgojno-izobraževalni zavodi ostali odprti tudi ob morebitnem četrtem valu epidemije covida-19. Ignoranca in počasnost MIZŠ sta nesprejemljivi, posledično bo verjetno izgubljeno še eno šolsko leto," meni SVIZ.
V zvezi z napovedano morebitno uvedbo obveznega testiranja na 48 ur za zaposlene v vzgoji in izobraževanju v sindikatu pričakujejo, da bo o tem opravljena tehtna in pravočasna razprava s tistimi, ki jih takšen ukrep neposredno zadeva. Dodajajo, da mora vlada za to vzpostaviti ustrezne pravne podlage. "Testiranje je sicer smiseln ukrep, a poudarjamo, da je način, da s tem zaposlene sili v cepljenje, napačen in ne bo imel pravega učinka. Od vsega začetka zagovarjamo prostovoljno cepljenje proti covidu-19 in menimo, da bi morala promocija cepljenja temeljiti na ugotovitvah stroke in prepričevanju, nagovarjanju ljudi ter ne na prisili in kaznovanju. MIZŠ za promocijo cepljenja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah ni storilo nič," so ostri v sindikatu.
Prav tako opozarjajo na zmedo, ki jo je povzročila napoved vpeljave plačljivosti testiranja. "Sindikat ponavlja, da strošek testa, če je ta pogoj za opravljanje dela, bremeni delodajalca. MIZŠ naj z okrožnico čim prej odpravi dvome vzgojno-izobraževalnih zavodov in pojasni, da bo strošek testiranja plačal delodajalec, saj sta zmeda in nezadovoljstvo med zaposlenimi glede tega velika," izpostavljajo.
Po njihovi presoji bosta prostovoljnost in spodbujanje k testiranju učinkovitejša kot prisila, hkrati pa menijo, da bi nedorečenost in nejasnost pravnih podlag v zakonu in uredbi ob obveznem testiranju sprožili številne zaplete in spore med delavci in delodajalci. "MIZŠ naj pripravi način izvajanja testiranja in razpored testiranj za posamezne šole in vrtce ter jim ga posreduje vsaj dva delovna dneva, preden se bodo znova odprli," predlagajo. Kot še navajajo, stroki in znanosti zaupajo, zato zagovarjajo koristnost cepljenja proti covidu-19, ki pa "mora temeljiti na prostovoljni odločitvi posameznika".
LMŠ: Največja nevarnost za stabilnost izobraževalnega sistema naše države je Simona Kustec
"Slovenski izobraževalni sistem je pred veliko preizkušnjo. Spet. Že tretje šolsko leto zapored šolski red kroji covid-19, a virus v resnici ni največji faktor, ki v izobraževalni sistem države vnaša nemir (zaposlenih, staršev, otrok) in nered (na področju osnovne, elementarne ureditve sistema)," pa so ob tem povedali v največji opozicijski stranki LMŠ.
"Največja nevarnost za stabilnost dodobra razmajanega izobraževalnega sistema naše države je vodstvo resornega ministrstva oziroma ministrica Simona Kustec," so kritični.
Kot so še zapisali, ni pomembno, ali je bila vabljena na današnji sestanek, temveč le to, da se ministrica današnjega sestanka, "od katerega prisotni ne pričakujejo znanstvene fantastike, temveč zgolj jasna, pravočasna in pravno vzdržna pravila", ni udeležila.
Po njihovih besedah je Kustečeva s svojim dosedanjim delovanjem že pokazala, da v obdobju največje krize "to ignorira oziroma se po nojevsko skrije". Vlado s predsednikom Janezom Janšo na čelu zato pozivajo, "naj prepreči kaos, ki se utegne jeseni na področju izobraževanja še izdatneje povečati". Prepričani so, da lahko to stori edino tako, "da državnemu zboru predlaga razrešitev Simone Kustec z mesta ministrice za izobraževanje, znanost in šport ter poskrbi, da njeno mesto zasede vsaj za silo kompetentna, operativno sposobna in funkcionalno urejena oseba".
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.