Pred mesecem dni se je na progi Divača–Koper zgodila železniška nesreča, v kateri se je iztiril tovorni vlak, ki je prevažal kerozin. Medtem ko pristojne službe še vedno spremljajo podtalnico v upanju, da kerozin ne bo prišel do nje, pa preiskava nesreče še vedno poteka.
Preiskavo opravlja glavni preiskovalec železniških nesreč in incidentov na ministrstvu za infrastrukturo, Daniel Lenart, ki je tudi edini preiskovalec železniških nesreč pri nas. Kot je povedal za 24ur.com, naj bi bil vzrok nesreče zlom ostrice kretnice. "Gre za element kretnice, ki se premakne, kadar je treba vlak ali tirno vozilo voziti iz enega na drugi tir," je pojasnil in dodal, da se kretnice ostrice premikajo na različne načine, tako ročno kot daljinsko. Dotična se premika daljinsko iz centralnega mesta v Postojni.
Po Lenartovih besedah je tako imenovana koprska proga zelo obremenjena, ta ostrica pa niti ne tako zelo. "Po tej ostrici se vozi okrog desetkrat na dan, več ne," pojasnjuje. In zakaj se je zlomila? Lenart o tem ne želi ugibati, kot pravi, bo natančen vzrok podala analiza neodvisnega inštituta za raziskavo kovinskih materialov. Kretnica je sicer nemške proizvodnje, oznake UIC 49, kar pomeni, da je na meter tirnice 49 kilogramov materiala, je sicer kakovostna, je pa relativno stara, okoli 25 let. Kot pravi Lenart, se večje posege v železniško infrastrukturo sicer izvaja na 20 do 25 let, ko se obnovi tako zgornji kot spodnji ustroj proge, seveda pa je tudi to odvisno od obremenjenosti proge. "In ta proga je izredno obremenjena," pojasnjuje, a hkrati poudarja, da je bila proga vzdrževana in pregledi redni. "Proga je bila med postajama Črnotiče in Hrastovlje obnovljena do kretnice št. 1. Kretnica in postajna tira pa nista bila obnovljena, je pa bila načrtovana zamenjava z drugo kretnico, do takrat pa je bila podbita in redno zasipana, zamenjano je bilo tudi srce kretnice, tako kot mora biti."
Zlomi tirnic sicer niso nič posebnega, ne samo pri nas, tudi drugje po Evropi se dogajajo. Vzroki so različni, od vremenskih vplivov do manjših napak v materialu, v vlivanju tirnic, zaradi posedanja na progi ali zaradi napake na kolesu. Zlom je lahko trenuten, lahko pa se pojavijo majhne razpoke, ki se nato širijo, dokler se v celoti ne prelomi.
"Če se zlomi tirnica ali ostrice kretnice, je to tvegano zaradi bočnih obremenitev med vožnjo v odklonsko lego ali na kretnicah, vgrajenih v krivini. Pri zlomih tirnic na odprti progi z zlomi običajno ni težav, ker je med vsakim pragom tirnica vpeta. Strojevodje običajno zaznajo zlom tirnice, ko lokomotiva s prvim kolesom navozi na zlom, zazna se slišno, kot pok, pa tudi kot rahel poskok lokomotive, kar strojevodja tudi čuti. Pri ostrici je težava, ker ni vpeta z drobnotirnim materialom, saj mora biti omogočeno potovanje. Vpeta ni v dolžini več metrov, odvisno od dolžine loka, in ko se zlomi, se navadno zgodi tudi iztirjenje. Ostrica ostane še nekaj časa v pokončnem položaju, zato ni vedno takoj iztirjenja. Ko pa vlak začne ostrico na zlomljenem delu odrivati, se toliko odmakne, da jo odrine iz osnovnega položaja, zaradi česar nato začnejo kolesa posameznih vozil vlakov iztirjati," pojasnjuje.
Tako je bilo tudi v Hrastovljah. V uvodnem poročilu Lenart namreč ugotavlja, da se je desna ostrica kretnice zlomila že slabe tri ure pred samo železniško nesrečo. Po omenjeni progi, iz Divače proti Kopru, je nekaj pred 12. uro vozil tovorni vlak, ki je prevažal osebna motorna vozila v Luko Koper.
"Vlak je vozil po kretnici št. 2 proti ostrici. Na posnetku videokamere, ki snema dogodke na uvozni strani 'A' postaje Hrastovlje, je po prestavitvi kretnice št. 1 postaje Hrastovlje, ob 11.39, ostrica kretnice v loku zvezno ukrivljena, po daljinski prestavitvi kretnice, iz odklonske lege v premo, neposredno po uvozu vlaka št. 47913, ob 11.45, pa je na loku desne ostrice kretnice mogoče zaznati zlom, ki se je na posnetku odražal kot topi kot v točki zloma ostrice. Prvi vlak, ki je nato vozil po zlomljeni ostrici, je bil vlak št. 47882. Vlak je vozil preko kretnice št. 1 v odklon, po zlomljeni desni ostrici, iz tira št. 2 v smeri postaje Divača. V vlaku je iztiril 6. vagon ob 14. uri 39 minut in 30 sekund," piše v poročilu.
Kot še ugotavlja Lenart, je vlakovna lokomotiva in prvih pet v vlak uvrščenih vagonov kretnico prepeljalo brez posebnosti. Zlomljeni del ostrice je, kot kaže, ostal v pravilnem pokončnem položaju s peto na blazinicah, vse do navoza šestega vagona. Med vožnjo so kolesa lokomotive in vagonov zlomljeni del ostrice, v točki zloma, odrivali od ostalega privarjenega dela, zaradi česar se je pod prvo osjo šestega vagona ostrica prevrnila na bok. Posledica zvrnitve ostrice je bilo iztirjenje naslednjih šestih vagonov.
Čeprav je vzrok nesreče že znan, še vedno ni znano, zakaj se je ostrica kretnice zlomila. To bo namreč pokazala šele analiza zloma.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.