Na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je vlada delodajalcem in sindikatom predstavila predlog varčevalnih ukrepov ob rebalansu letošnjega proračuna.
Finančni minister Janez Šušteršič je po seji pojasnil, da gre za uravnotežen nabor ukrepov, s katerim želi vlada doseči, da proračunski primanjkljaj ne bi presegel 3 odstotkov BDP. V predlogu ukrepov še ni konkretnih številk, ki pa naj bi jih pripravili v štirinajstih dneh. V tem času se bodo s predlogi seznanili socialni partnerji, ki bodo lahko tudi predlagali spremembe.
Kakšni so napovedani ukrepi?
Šušteršič jih je razdelil v tri sklope. V prvem so ukrepi s področja notranjega varčevanja, kar denimo vključuje tudi združevanje agencij, boljše gospodarjenje z nepremičninami, nižanje potnih stroškov, znižanje sredstev za financiranje političnih strank in verskih skupnosti.
Drugi sklop ukrepov se nanaša na javni sektor, in sicer na pravila glede zaposlovanja, prilagoditve normativov na področju izobraževanja, cene zdravstvenih storitev in zdravil, višine plač javnih uslužbencev ... V tretjem sklopu ukrepov so zajeli med drugim tudi področje investicij in državnih subvencij
"Diskusija me je pozitivno presenetila. Ni bilo povišanih tonov ali loputanja z vrati," je dejal Šušteršič in dodal, da želi vlada rebalans sprejeti do konca aprila.
Neuradno naj bi vlada približno 150 milijonov evrov privarčevala tudi tako, da bi še za 6 odstotkov znižali funkcionarske plače, odvzeli večino privilegijev nekdanjim funkcionarjem, omejili zaposlovanje v javnem sektorju in racionalizirali notranjo organizacijo. Prav tako pa naj bi se nadomestila brezposelnim z 720 dni in 100 odstotkov zmanjšala na 365 dni in 60 odstotkov. Tako naj bi letno za nadomestila šlo le 60 in ne več 200 milijonov evrov.
Past brezposelnosti je v Sloveniji večja kot drugod
Minister za delo družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je dejal, da vlada predlaga ukrepe, ker želi ohraniti socialno državo. Ukrepi naj bi bili selektivni, kar pomeni, da naj bi varčevali pri tistih, ki imajo več. "Ukrepi ne zadevajo socialno najšibkejših," je pojasnil Vizjak in kot enega od ukrepov izpostavil smotrnejšo dodelitev nadomestil za brezposelnost. "Past brezposelnosti v Sloveniji je večja kot drugod," meni Vizjak, saj po njegovem mnenju prejemki, ki so preblizu minimalne plače, ne prispevajo k temu, da bi brezposelni iskal zaposlitev.
Predstavnik delodajalske strani Jože Smole je dejal, da so ukrepe okvirno podprli, a z namenom, da se z njimi tudi podrobneje seznanijo.
Več skepse pa je pokazal predsednik konfederacije javnega sektorja Branimir Štrukelj, ki opozarja, da je čas, ki je namenjen socialnemu dialogu, rekordno kratek in se bo usklajevati izjemno težko.
Po njegovi oceni je zaskrbljujoče, da, kot kaže, gredo ukrepi v smer odpuščanja. Po njegovem mnenju bi morala Slovenija slediti ukrepom Avstrije, kjer v šolstvu niso odpuščali, za zgled pa je navedel tudi Dansko, kjer so število zaposlenih v javnem šolstvu še povečali.
Štrukelj pa tudi ostro ugovarja Vizjakovi logiki, češ da se ljudem zaradi nadomestila ne splača delati. Po njegovem je takšna miselnost "milo rečeno perverzna, ker delovnih mest ni." Štrukelj je pogrešal tudi predlog o dodatnem dohodninskem razredu za najbogatejši sloj in obdavčitvi luksuza.
Vlada bo najprej varčevala pri sebi
Premier Janez Janša je ponovil, da vlada pri predlaganju varčevalnih ukrepov izhaja iz stališča, da izbira prioritete in najprej poseže po tistem delu javne porabe, kjer gre za privilegije, funkcionarje in varčevanje pri sebi, zatem pa za tiste rezerve, ki obstajajo, vključno z javnimi naročili. Šele nato pridejo po njegovih besedah na vrsto ukrepi, ki so nekoliko težji.
KOMENTARJI (1192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.