
"Želim vas obvestiti, da je Dušan Mramor podal odstopno izjavo s funkcije ministra za finance," je v uvodu novinarske konference dejal predsednik vlade Miro Cerar. Razlogi naj bi bili osebne narave. O tem je premier obvestil že državni zbor in predsednika DZ.
Začasno bo vodenje finančnega resorja prevzela ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenka Smerkolj. Primopredaja poslov bo že jutri."Gremo naprej, normalno delujemo," je dejal Cerar. Pogovore za imenovanje novega ministra je premier že začel, o predlogu za novega ministra bo premier državni zbor obvestil avgusta.
Da so razlogi izrazito osebne narave, pravi tudi finančni minister v odstopu. "Vračam se v profesorske vrste," je dejal. Mojemu nasledniku ne bo niti približno lažje kot meni, je dejal Mramor.
Kot dosežek svojega vodenja ministrstva je izpostavil vnovično pridobitev ekonomske suverenosti države, potem ko je država spomladi med drugim izstopila iz postopka presežnega javnofinančnega primanjkljaja, umaknjena je bila tudi s seznama držav s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji, napredovala pa je tudi pri ocenah bonitetnih agencij. Velikih porazov ne vidi.
Odločitev o odstopu je zorela že nekaj časa, je pojasnil Mramor. Pred meseci je že ponudil svoj odstop, a ga takrat Cerar ni sprejel. Zdaj je Mramor nepreklicno odstopil.
Premier je ob tem zagotovil, da Mramorjev odstop ne pomeni nobene spremembe smeri delovanja vlade. Vlada si je namreč po njegovih besedah postavila jasne cilje tudi na področju javnih financ in bo to politiko vztrajno, dosledno in odločno izvrševala še naprej.
Smerkoljeva: Nadaljevali bomo z začrtanimi nalogami, za strateške in dolgoročne ukrepe bomo počakali novega ministra
Ministrica Alenka Smerkolj, ki začasno prevzema vodenje finančnega ministrstva je dejala, da bosta vlada in ministrstvo nadaljevala z začrtanimi nalogami. "Za strateške in dolgoročne ukrepe bomo počakali novega ministra," je dodala.

Smerkoljeva je po odstopu Dušana Mramorja dejala, da jo je vse skupaj zelo presenetilo. "Po eni strani to kaže, da mi predsednik vlade Miro Cerar zaupa, po drugi strani pa je to predvsem velika in nova odgovornost zame," je dejala.
Ko se je pred letom in pol odločala, ali naj vstopi v politiko, si je po svojih besedah zadala, da bo, kjerkoli bo že delovala, to vedno počela v dobro Slovenije. "To je tudi glavni razlog, da sem pristala na to, ko me je predsednik vlade prosil, da začasno prevzamem vodenje finančnega ministrstva," je dejala. Že vnaprej je poudarila, da bo to "izrazito, izrazito začasne narave".
Večkrat je ponovila, da ni možnosti, da bi dolgoročno vodila ministrstvo, ki ga zapušča Mramor. V času vodenja ministrstva za finance tudi ne namerava sprejemati odločitev, ki bi imele dolgoročne posledice. "Vse kar je začrtano, vse kar že poteka," je dejala o prihodnjih nalogah, ki jo čakajo.
Postopki iskanja novega ministra so že v teku, zato upa na čimprejšnjo rešitev nastale situacije. Ob menjavi vodstva finančnega ministrstva pa bo, kot je dejala, ključna močna podpora državnih sekretark Mateje Vraničar Erman in Irene Sodin, za katere je dejala, da ji bosta gotovo stali ob strani. O morebitnem novem državnem sekretarju pa se, kot je dejala Smerkoljeva, že pogovarjajo. Na vprašanje, ali ima svojega favorita ter kdaj bo znan javnosti, pa je dejala, da ga ima, ime pa naj bi bilo hitro znano.
"Ministrstvo dobro poznam in z njimi dobro sodelujem, zato sem prepričana, da bomo v tem kratkem času lahko opravljali vse ključne naloge, ki so v skladu s sprejeto strategijo finančnega ministrstva za obdobje 2016-2020," je dejala.
Primopredaja bo po njenih besedah potekala že v četrtek, ker jo nato čakata dve pomembni službeni poti – z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom v četrtek odhaja v Varšavo, nato pa gre v petek v New York, kjer se bo udeležila foruma za trajnostni razvoj.
Odstopil tudi državni sekretar Metod Dragonja
Cerar se je odzval tudi na odstop državnega sekretarja Metoda Dragonje, kar so zahtevali tudi delavci Luke Koper. Ta se je pri Cerarju zglasil včeraj in mu sporočil, da se želi umakniti s položaja državnega sekretarja.
"Dragonja se želi z mesta državnega sekretarja sam umakniti, njegovo željo bomo upoštevali," je dejal Cerar.
Cerar je prepričan, da bosta ostali državni sekretarki pripravljeni nadaljevati delo. "To kontinuiteto dela ministrstva bomo vsekakor zagotovili in zelo hitro našli kompetentno osebo, ki bo nadomestila Dragonjo," je dejal Cerar.
"Ne vidim nobenega strokovnega razloga za odstop Dragonje, so bili pa pritiski veliki," je dejal tudi Mramor. Kot je še poudaril, je urejanje zadev na področju upravljanja z državnim premoženjem tudi politično zelo izpostavljeno.

Mramor še en v vrsti ministrov, ki so zapustili Cerarjevo vlado
Finančni minister Dušan Mramor, ki je danes odstopil s položaja, je zadnji v vrsti številnih odhodov iz vlade Mira Cerarja, ki še ni upihnila druge svečke. Doslej je bil sicer najbolj na prepihu šolski resor, ki ga vodi že tretja ministrica, menjali so se šefi gospodarskega, obrambnega in kulturnega resorja ter vladne službe za razvoj in kohezijo.
Kadrovske težave so pestile zlasti prvo leto mandata aktualne vlade. Že po nekaj tednih je zaradi očitkov o domnevnem nedovoljenem dogovarjanju poslov med podjetji v času, ko je bil zaposlen v DZS, odstopil minister Jožef Petrovič. Zamenjal naj bi ga Gojko Koprivec, a se mu je poslabšalo zdravstveno stanje, zato je Cerar njegovo kandidaturo umaknil, na to mesto pa nato imenoval aktualnega ministra Zdravka Počivalška.
Prvo obdobje aktualnega mandata je zaznamovalo tudi imenovanje nove ministrice, pristojne za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenke Smerkolj. Dotedanja ministrica Violeta Bulc je bila namreč imenovana za evropsko komisarko za promet.
Pri izbiri ministrice za izobraževanje, znanost in šport pa SMC ni imela srečne roke. Marca lani je po razkritih visokih honorarnih zaslužkih odstopila Stanka Setnikar Cankar, njeno naslednico Klavdijo Markež pa so po le nekaj dneh odnesli očitki o plagiatorstvu magistrske naloge. Maja lani jo je nasledila aktualna ministrica Maja Makovec Brenčič.
Temperaturo v koaliciji je dvignila zlasti razrešitev ministra za obrambo iz vrst SD Janka Vebra aprila lani. Veber je obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo namreč naročil analizo posledic morebitne prodaje Telekoma Slovenije, s čimer je po Cerarjevem mnenju Veber ravnal celo nezakonito. Nezadovoljstvo SD, ki je ministra branila, je bilo veliko, a je na koncu ostala v koaliciji, Vebra pa je nasledila aktualna ministrica Andreja Katič.
Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je z odstopom postala šesta v ministrski ekipi, ki se je morala posloviti s svojega položaja. Obenem je bila prva med zamenjanimi, ki jo je na ministrski položaj predlagal DeSUS. Premier je Bizjak Mlakarjevi očital, da ni izkazovala zadostne osebne odgovornosti za skupno delo vlade in da je bistveno prepočasi uresničevala nujne naloge na področju kulture, zato je predlagal njeno razrešitev. Bizjak Mlakarjeva je nato sama nepreklicno odstopila.
Na prepihu so se sicer v dobrem letu in pol aktualne vlade znašli še nekateri Cerarjevi ministri. Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je interpelacijo uspešno prestala septembra lani, zunanji minister Karl Erjavec marca letos, ministrica za delo Anja Kopač Mrak pa junija. Interpelacija čaka tudi ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča.
Interpelacijo zoper Gašperšiča je vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim poslancem ZL Matejem T. Vatovcem, ki meni, da je ta ena glavnih ovir na poti do gradnje drugega tira in eden glavnih promotorjev privatizacije državne strateške infrastrukture.
Ostri toni v koaliciji se v zadnjih dneh umirjajo
Vlada Mira Cerarja ima od zadnjih volitev pred dvema letoma najnižjo podporo do zdaj. Razlogov za to je več, zadnji udarec pa je bil upor delavcev v Luki Koper.
Pretekli teden se je zaradi dogajanja v zvezi z Luko Koper zaostrila tudi napetost med koalicijskimi partnerji, predvsem med SMC in SD. Cerar je stranki SD očital dvojno igro, ko podpira proteste proti vladi, v kateri sedi.
Vrh koalicije, na katerem bi se morali pogovarjati o zakonskih predlogih o davčnem prestrukturiranju, so tako po le nekaj minutah končali in usklajevanja so se nadaljevala šele ta teden, ko so se strasti nekoliko umirile.
Cerar govori o mafijski državi in tem, da Slovenijo obvladujejo močni interesni lobiji, a zgodba se ustavi, ko je treba govoriti o konkretnih imenih in rešitvah. Njegov odgovor je le, da sedanja vlada uveljavlja načela pravne države.
Svojo oceno o mafijski državi in lobijih naj bi sicer utemeljil tudi na izkušnji z Luko Koper, ko se je po njegovih besedah povsem netransparentno in mimo pravnih pravil zgodil upor v državnem podjetju, ki so ga hujskali celo nekateri politični akterji.
Cerarjeva vlada pa je bila v dveh letih tarča številnih menjav ministrov in pozivov k odstopu. Nazadnje je svoj odstop ponudil tudi zunanji minister Karl Erjavec, sicer prvak ene od koalicijskih strank. S prvakom Desusa je Cerar prišel navzkriž tudi glede ministrice za delo, družino in socialne zadeve Anje Kopač Mrak – sicer iz kvote SD – ko je grozil, da bo podprl njeno interpelacijo.
KOMENTARJI (1137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.