Novoimenovani načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Andrej Osterman je prevzel posle od dosedanjega načelnika Dobrana Božiča. SV namerava razvijati v podobni smeri, ki sta jo razvijala skupaj z Božičem, ko je bil še njegov namestnik na čelu generalštaba.
Osterman se je vladi in obrambnemu ministru Janku Vebru zahvalil za imenovanje, Božiču pa za dosedanje dobro vodenje generalštaba. Poudaril je, da se ob imenovanju zaveda odgovornosti, saj prevzema več kot 7200 pripadnikov SV.
Pri svojem vodenju namerava posebno pozornost posvetiti varnosti vojakov na mednarodnih misijah. Slednjo bo imel, kot je dejal, v mislih predvsem, ko bo vojska nabavljala opremo in se usposabljala. Med pomembnimi nalogami doma pa izpostavlja področje zaščite in reševanja.
Božič odhaja v New York
Božič, ki odhaja na mesto vojaškega predstavnika Slovenije pri Združenih narodih v New Yorku, je Ostermanu izrekel podporo in mu zaželel vse najboljše pri vodenju generalštaba. Pri pregledu svojega dela je izpostavil predvsem mednarodno sodelovanje. "Tu so namreč pripadniki in pripadnice SV dokazali, da smo lahko ne glede na zmožnosti enakopraven partner v zavezništvu," je dejal.
SV je po Božičevi oceni dobra in zdrava organizacija, njena trenutna sestava pa takšna, ki državi daje ustrezno varnost. Kot je dejal, je SV v regiji postala tudi prepoznaven partner, "ki je sidro stabilnosti in daje zgled tudi ostalim vojskam v regiji", ponosen pa je tudi na domač sistem zaščite in reševanja.
Božiču se je za dosedanje delo zahvalil tudi obrambni minister Veber. Po oceni slednjega je bil Božičev mandat, ki je trajal nekaj več kot dve leti in pol, mandat, v "katerem je bilo treba izpeljati številne organizacijske postopke, da smo lahko delovali v okviru finančnih zmožnosti, ki v tem obdobju sistemu obrambe niso bile ravno naklonjene".
Božiču je po Vebrovih besedah pri tem uspelo ohraniti "profesionalno raven SV in visoko pripadnost pripadnikov SV".
Programe bodo prilagajali finančnim zmogljivostim
Veber je zatrdil, da bo treba v zelo kratkem času razvojne programe SV prilagoditi finančnim zmožnostim držav. Pri tem se je zavezal, da bo skušal ustaviti trend upadanja sredstev za obrambo. Sicer se je pohvalil, da mu je pri načrtovanju rebalansa za letošnje leto sredstva za obrambo uspelo ohraniti na ravni, kot je bila načrtovana v prvotnem proračunu.
Se pa današnje primopredaje ni udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je bil pretekli teden kritičen do prakse, da se načelnika generalštaba SV menja skupaj z ministrom. Na vprašanje, kako komentira kritiko vrhovnega poveljnika SV Pahorja, je Veber odgovoril z navedbo, da jo razume kot še dodatno zavezo za vse njih, da svoje naloge opravljajo še z večjo resnostjo. Zakaj Pahor ni bil navzoč na primopredaji, pa Veber ne ve.
Na ministrstvu za obrambo (Mors) so pojasnili, da tudi sicer ni praksa, da bi na primopredajo vabili vrhovnega poveljnika oziroma da se je doslej ni udeležil še noben predsednik republike. Ponavadi na ta dogodek povabijo odbor DZ za obrambo, svetovalca predsednika republike za obrambo, svetovalca za nacionalno varnost pri predsedniku vlade, pa tudi nekdanje načelnike generalštabov in predstavnike veteranskih združenj, je povedal predstavnik Morsa za stike z javnostmi Aleš Sila.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.