Danes zjutraj se je na kriznem sestanku sestala stranka SD, ki je razpravljala o tem, kako na volitve. Luka Jurij je dejal, da o novem mandatarju ne razpravljajo. Po izglasovani nezaupnici naj bi bila na kocki tudi naša izvolitev v varnostni svet, pravi Jurij, ki dodaja, da prepričano gredo v smer predčasnih volitev s Pahorjem na čelu.
Miran Potrč je dodal, da so v SD za predčasne volitve. "To je politično realno, ker ta vlada ni mogla več delati, zato je prav, da se preko volitev zagotovi novo večino," je razložil. Glede izrednega kongresa pa Potrč meni, da ga ne bo. V SD ne bodo podprli novega mandatarja, poudaril pa je tudi, da kolikor ve, nihče ne išče novega mandatarja.
Breda Pečan pa je že pred sestankom dejala, da Borut Pahor ne uživa več njenega zaupanja.
Golobič: Ne iščemo mandatarja
In čeprav je bilo slišati kar nekaj namigovanj, da v stranki Zares iščejo novega mandatarja, je Gregor Golobič to zavrnil in dodal, da bodo volitve najverjetneje že sredi novembra. Ne obžaluje, da so pred tremi leti vstopili v koalicijo, pravi pa, da je šlo za vreden poskus, ki je do neke mere spodletel. Pravi, da se je Slovenija tudi v času konjunkture preveč zadolževala in da je rast temeljila tudi na pregrevanju gospodarstva in podobno. Misli, da rabimo predvsem trajnostna delovna mesta in trajnostno rast.
Najverjetnejši scenarij po izglasovani nezaupnici vladi je, da bo predsednik republike Danilo Türk v tednu dni razpustil parlament in bodo volitve že novembra, je poudaril v nadaljevanju. Golobič je tudi dejal, da bo ključna posledica torkove odločitve večine v državnem zboru "izguba iluzij", da pred državo, njenimi državljani in politiko obstaja lahka pot oz. "čarobna palica". Nezaupnica bo po njegovi oceni pospešila razkrajanje iluzije, ki "usodno hromi to državo", volitve pa bodo prinesle streznitev. Kot je poudaril Golobič, pa država ne potrebuje premika med političnimi elitami, pač pa "premik v glavah politikov in ljudi".
Izpostavil pa je, da bo tudi predvolilna kampanja, ki sledi, ponudila le stare vzorce, saj da se bo veliko govorilo o rasti, delovnih mestih in pravni državi. A po njegovi oceni so bili rast in delovna mesta v času konjunkture ustvarjena umetno in so temeljila na zadolževanju.
Na vprašanje, ali bi v stranki podprli kandidata, ki bi ga predlagal predsednik republike Danilo Türk, je Golobič odvrnil, da bi v tem hipotetičnem primeru o tem razmislili. Poudaril pa je, da je takšen scenarij sicer malo verjeten oziroma da je precej bolj verjetno, da bo predsednik republike že v kratkem razpustil parlament in da bodo volitve že novembra. Golobič pričakuje, da bodo na njih konkurenčni tako na ravni idej in programov kot tudi ekipe. Poudaril je tudi, da bo na listi kandidatov stranke Zares zapisanih kar nekaj zvenečih imen.
Kako naprej?
Pahorjeva vlada včeraj ni prestala glasovanja o zaupnici. Zdaj začenja teči sedemdnevni rok, ko lahko predsednik republike, poslanska skupina ali najmanj deset poslancev predložijo kandidature za novega mandatarja. A za zdaj se zdijo predčasne volitve verjetnejša možnost.
V vseh parlamentarnih strankah so namreč po izglasovani nezaupnici napovedovali, da ne nameravajo predlagati novega mandatarja oziroma da so za čim prejšnje predčasne volitve. Zanje se je zavzel tudi Pahor, čeprav ima pravico zahtevati ponovno glasovanje o zaupnici.
Predsednik se vrača domov
Predsednik republike Danilo Türk bo zaradi političnih razmer, ki jih ocenjuje kot resne, predčasno sklenil svoj obisk na zasedanju Generalne skupščine OZN in se bo v petek vrnil v Slovenijo. Takrat se bo predvidoma najprej sestal z Borutom Pahorjem. Po tem pa bo na pogovore povabil vodje poslanskih skupin in predstavnike parlamentarnih strank.
Vse bo torej jasno najpozneje v 30 dneh. Če namreč DZ v tem času ne izvoli novega mandatarja oziroma zaupnice ne potrdi niti v drugem poskusu, po preteku tega roka predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Če v tednu dni ne bo nobenega predloga za novega mandatarja in bi Pahor pisno obvestil DZ, da ne bo zahteval ponovnega glasovanja o zaupnici, pa bi do razpusta parlamenta in razpisa predčasnih volitev lahko prišlo že prej.
Vlada in parlament do nadaljnjega opravljata tekoče posle. Čeprav je Pahor pred glasovanjem dejal, da bi padec vlade ohromil državo, pa je torkov razplet po mnenju nekaterih ekonomistov pozitivna novica za slovensko gospodarstvo, če se s tem odpira pot do nove vlade, ki bo aktivno izvajala reforme.
Vlada zdaj opravlja le tekoče posle. Kaj to pomeni? Natančno opredeljeno to ni nikjer, se pa razume, da lahko Pahor in njegovi ministri opravljajo in izvršujejo le tiste projekte, ki že tečejo. Torej tekoče posle, ne morejo pa sprejemati novih zakonov in podzakonskih aktov, razen če bi tako narekovale izredne razmere v državi.
Sicer pa je Pahor tretji premier v zgodovini samostojne Slovenije, ki mu je državni zbor izglasoval nezaupnico in je zato predčasno zaključil mandat. Pred Pahorjevo sta namreč na tak način padli vladi Lojzeta Peterleta in Janeza Drnovška. Predčasnih volitev pa doslej v Sloveniji nismo imeli.
Kaj menijo Zeleni Slovenije in Fokus 2031?
Zeleni Slovenije in društvo Fokus 2031 so v svojem odzivu pozdravili izglasovano nezaupnico.
Slovenija je po mnenju Zelenih sedaj bliže predčasnim volitvam, ki so najboljša rešitev za izhod iz krize. Po mnenju Zelenih "čarobne paličice, ki bi rešila okoljske, gospodarske in socialne probleme Slovenije, ni". Potrebujemo pa takšen gospodarski in okoljski razvoj, ki bo zagotavljal večjo kakovost življenja in večjo socialno varnost najbolj ogroženih družbenih skupin, poudarjajo Zeleni. Z dosežki na teh področjih v tem mandatu po njihovem prepričanju ne moremo biti zadovoljni. Zato predsedniku republike in poslancem DZ ob izglasovani nezaupnici svetujejo, da parlamentu ne predlagajo kandidata za novega predsednika vlade. Za želeni razvoj Slovenije so po njihovo potrebne hitre spremembe in kredibilna vlada, ki bo uživala večje zaupanje državljank in državljanov. Kot so še zapisali, je za razreševanje krize v Sloveniji potrebna kompletna ekipa in več drznih političnih odločitev, povezanih s strategijo nadaljnjega razvoja države. Zeleni Slovenije tako predlagajo, da se država usmeri na pot eko socialne države s poudarkom na tehnološki posodobitvi, usmeritvi v zelene tehnologije in trajnostni razvoj.
V Fokusu 2031 pa so mnenja, da je razprava ob nezaupnici jasno pokazala, kako močno je slovenska politika polarizirana in celo v tako resnih časih ni sposobna preseči razlik in zamer ter stopiti skupaj v dobrobit Slovenije. Po njihovem videnju razprava ni prinesla nobenih skupnih točk, okoli katerih bi se politika lahko strnila. Za izvedbo nujnih sprememb pa bo ključno prav to, še menijo v Fokusu 2031.
KOMENTARJI (730)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.