Bajramska molitev se je sicer začela ob 6. uri. Pripravili so jo tudi v Mariboru, na Jesenicah, v Kopru, Velenju, Celju, Trbovljah, Kranju, Škofji Loki, Tržiču, Postojni, Sežani, Izoli, Ajdovščini, Novi Gorici, Kočevju, Novem mestu in Krškem. Osrednja molitev je potekala v športni dvorani Slovan na Kodeljevem v Ljubljani, kjer je zbrane ob 7.30 nagovoril mufti Nedžad Grabus.
Kurban bajram je tesno povezan s tradicionalnim romanjem v Meko. Na romanje oz. hadž, ki je ena od petih dolžnosti vsakega muslimana, se vsako leto odpravi nekaj milijonov ljudi iz vsega sveta, različnih barv kože, narodnosti in kulturnih ozadij. Na romanju so vsi enaki, saj niti po oblačilih ni mogoče prepoznati, kateremu družbenemu razredu kdo pripada. Beli ihram (oblačilo v času romanja) simbolizira enakost pred Bogom.
V Islamski skupnosti v Sloveniji so v izjavi za javnost zapisali, da gre pri simboliki enakosti, ki jo lahko vidimo v času romanja, za ''močno sporočilo, ki nas spodbuja, da živimo v miru, skladu in medsebojnem razumevanju, kajti ta svet je prehoden in zato ga je potrebno maksimalno izkoristiti za opravljanje dobrih del in enakosti med ljudmi ne glede na to, kateri verski tradiciji pripadajo''.
Letošnjega romanja v Meko, ki se je začelo v petek, se udeležuje več kot 2,5 milijona vernikov, med njimi tudi 17 romarjev in Slovenije. Vsi muslimani, ki se niso udeležili hadža, praznujejo kurban bajram. Verniki v okviru obreda ejd al adha v spomin na Abrahamovo pripravljenost na božji ukaz žrtvovati svojega sina Ismaila zakoljejo ovco, kozo, kravo ali kako drugo žival.
KOMENTARJI (460)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.