Slovenija

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

Ljubljana, 10. 06. 2020 14.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

V zdravniških vrstah so ponovno zavrnili očitke o neustreznem zdravstvenem varstvu oskrbovancev v domovih za starejše med epidemijo koronavirusa in zatrdili, da so bolnišnično zdravljenje prejeli vsi, ki so ga potrebovali. Ob tem so pozvali k odpravi sistemskih pomanjkljivosti, ki jih je epidemija razgalila v zdravstvu in institucionalnem varstvu.

V zadnjih tednih so se namreč v javnosti pojavili glasni očitki o domnevni neprimerni obravnavi oskrbovancev v domovih, med drugim tudi o tem, da so v domovih po navodilu ministrstva vnaprej pripravljali sezname, kateri oskrbovanec bo deležen bolnišnične oskrbe in kateri ne, če zboli za koronavirusom.

'Šlo je za popis zdravstvenega stanja  oskrbovancev domov' 

Predsednik Slovenske medicinske akademije Pavel Poredoš je na današnji novinarski konferenci poudaril, da označbe, kot so črni seznami starostnikov ali seznami smrti, ki so zaokrožili v javnosti, s strokovnega in etičnega vidika ne držijo. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih. Ko sem jih pregledoval, nisem našel ničesar, kar bi bilo v nasprotju s strokovnimi in etičnimi standardi," je zagotovil.

Kot je dodal direktor Klinike Golnik Aleš Rozman, je na t. i. vložnem listu konzilij zdravnikov pripravil povzetek bolnikovih bolezni in mnenje, kakšna obravnava bi bila za takega oskrbovanca najprimernejša v primeru okužbe z novim koronavirusom glede na spremljajoče bolezni in glede na to, kako verjetno je, da je bolnik v zadnjem obdobju življenja glede na njegove paliativne bolezni. "Na tem listu piše mnenje konzilija, ne piše direktiva ali ukaz konzilija," je bil jasen Rozman.

Po besedah zdravnika Petra Radšla iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v tem času imeli možnost zaradi časovne omejitve take načrte zdravljenja narediti samo za oskrbovance v domovih, v katerih se je okužba že razširila. "S tem pa sedaj ne želimo prenehati, ampak želimo na podlagi analiz sistem nadgraditi in poenotiti za celotno Slovenijo," je napovedal. Dodal je, da ni samo priprava na morebitni drugi val, ampak bi bilo to treba izvesti že v preteklosti.

Na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja in medijskega poročanja pa je opozoril imunolog in mikrobiolog Alojz Ihan. "V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom," je dejal. Kot pravi, tega ne bi naredil noben zdravnik, saj vsak od njih ve, da bo na koncu za vse odgovarjal sam. A vendar se zaradi tega po Ihanovi oceni "minira zaupanje med bolniki in zdravniki". Če tega zaupanja ni, se bodo bolniki, zlasti starejši v strahu pred "seznami", zdravniku bali zaupati svoje težave, je opozoril.

Fides: Zavržno je, da se situacijo v DSO-jih v času krize uporablja izključno za politično obračunavanje

Tudi v zdravniškem sindikatu Fides odločno protestirajo zoper poskuse diskreditacije zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja v domovih. "Predvsem pa ocenjujemo kot zavržno, da se situacijo v domovih za starejše, ki je zaradi ignorance politike do sistemske ureditve tega področja s sprejemom zakona o dolgotrajni oskrbi v času epidemije postala rak rana našega sistema, zdaj uporablja izključno za politično obračunavanju," je v sporočilu zapisal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.

Podobno je tudi Komisija RS za medinsko etiko opozorila, da pristojni resorju kljub opozorilom v preteklem desetletju niso izpolnjevali svojih dolžnosti in pristojnosti na področju dolgotrajne oskrbe. "Odgovornim v zdravstveni stroki lahko očitamo dolgoletno zanemarjanje nujno potrebne geriatrije, deloma tudi paliativne oskrbe," so kritični.

Komisija sicer ni bila seznanjena s kriteriji, po katerih so zdravniški konziliji med oskrbovanci odločali o hospitalizaciji in jih zato ne more komentirati. Upa pa, da so bile odločitve strokovno utemeljene in jih je bilo mogoče pojasniti. Prav tako še predlaga, da skupina neodvisnih strokovnjakov presodi strokovno primernost kriterijev.

Problematiko epidemije v domovih za starejše je nedavno obravnaval tudi glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva. Kot je sklepe danes povzel predsednik društva Radko Komadina, so bili vložni listi dobrodošli za zagotavljanje medicinske pomoči okuženim in obolelim. V društvu pričakujejo, da bodo pred kratkim odrejeni zdravniški nadzori ovrgli blatenje zdravnikov in njihovih sodelavcev.

Strokovni svet je poleg tega še ocenil, da so domovi za starejše zaradi starajočega se prebivalstva, ki potrebuje nego, nezamenljivi, a jih bo treba redefinirati v novem zakonu o dolgotrajni oskrbi. Opozorili si tudi na prostorske in kadrovske stiske po nekaterih domovih.

Poredoš se je dotaknil tudi očitkov, da vseh okuženih oskrbovancev niso sprejemali v bolnišnico. "Posamezniki z boleznijo, ki jo je načeloma možno zdraviti, preprečiti napredovanje ali smrt, sodijo v bolnišnico. Okužba sama po sebi pa še ni indikacija za sprejem v bolnišnico," je pojasnil.

Rozman pa je komentiral podatek o številu umrlih starostnikov. Pojasnil je, da je 80 odstotkov umrlih s covidom-19 res prihajalo iz domov za starejše, niso pa vsi tam umrli, kot se to po njegovih besedah skuša prikazati. Iz domov so v bolnišnico pripeljali 54 bolnikov, od teh jih je umrlo 31, kar pomeni 57-odstotno smrtnost. V domovih je umrlo 20 odstotkov oz. 55 bolnikov, 80 odstotkov bolnikov pa jih je tam ozdravelo.

Posvet pri Pahorju: ključen izziv je financiranje. Nekatere stranke mnenja, da bo potrebna nova dajatev 

Pri predsedniku Borutu Pahorju je danes potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Udeleženci so se seznanili z osnutkom zakona o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi starejšim omogočil varno, dejavno in dostojno preživljanje starosti. Pahor je v uvodu srečanja dejal, da bi v razpravi radi odgovorili na vprašanja, ali je osnutek zakona dobra podlaga za razpravo v DZ, ali dovolj jasno določa vire financiranja in ali so storitve dovolj natančno opredeljene. Ob tem je poudaril pomembnost tega področja. Navedel je, da se bo v prihodnjih letih pri nas močno povečalo število prebivalcev, starejših od 65 let.

Posvet pri predsedniku Pahorju o dolgotrajni oskrbi.

Minister Tomaž Gantar je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji in ga dali v javno razpravo. Kot je pojasnil, priprava zakona ni težavna v delu naštevanja pravic, problem pa je organizacijsko postavljanje in zagotavljanje potrebnih sredstev. Po njegovih navedbah je bila napaka, da smo v preteklosti morda več pozornosti posvečali domski oskrbi, saj smo v primerjavi z evropskimi državami nad povprečjem po številu oskrbovancev, zaostajamo pa pri zagotavljanju dostojnega življenja na njihovem domu.

Med vprašanji, s katerimi se soočajo pri pripravi zakona, je Gantar omenil vprašanja o dovoljenjih ali koncesijah na institucionalnem nivoju, vlogi lokalnih skupnosti, viru javnih sredstev, prispevnih stopnjah in zavarovanjih ter demografskem skladu.

Minister, pristojen za socialo, Janez Cigler Kralj se je med drugim zavzel za spoštovanje načela, da se v pridobljene pravice ne posega. Po njegovih navedbah je pomembno stabilno financiranje dolgotrajne oskrbe, kar da je povezano tudi z iskanjem novih javnih virov, ne pa samo proračunsko financiranje ali iz zasebnih virov.

Finančni minister Andrej Šircelj pa si želi, da bi bile storitve in njihov obseg točno določene, da bodo lahko za njih pripravili tudi sredstva. Napovedal je, da bodo analizirali vse davke in prispevke, da ugotovijo njihovo strukturo in porabo denarja prilagodijo. Ni se pa strinjal s tem, da bi vnaprej napovedoval uvedbo novega davka ali prispevka, če ne vemo točno, koliko sredstev potrebujemo in za kaj.

Nekateri udeleženci posveta se namreč ne strinjajo, da se je treba gibati v obstoječih finančnih okvirjih, ampak so prepričani, da bo treba zagotoviti dodatna finančna sredstva. Če se gibljemo v sedanjem finančnem okviru, smo zakon že vnaprej obsodili na propad, je prepričana predsednica SAB Alenka Bratušek. Po mnenju predsedujoče SD Tanje Fajon bo potrebna nova dajatev, ki jo mora prispevati vsak in jo bo treba postaviti v nov zakon.

Podobno je zagovarjal tudi koordinator Levice Luka Mesec, po njegovem mnenju ne gre računati na prerazporeditve znotraj obstoječega sistema in tudi države z urejenim sistemom dolgotrajne oskrbe imajo ponavadi urejen prispevek zanj.

Tako kot drugi udeleženci se je tudi finančni minister zavzel za stabilna sredstva za dolgotrajno oskrbo, in sicer v okviru javnih in zasebnih financ. Ljudi je treba po njegovem mnenju spodbuditi, da že vnaprej mislijo na svojo starost.

Da je ključno vprašanje dolgoročne finančne vzdržnosti, se je strinjal tudi generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Marjan Sušelj, ki je opozoril tudi na izkušnje iz zdravstva, kjer imajo premalo finančnih in kadrovskih virov.

Udeleženci so se sicer strinjali, da je skrajni čas za sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi. Več jih je namreč opozorilo, da je Slovenija ena redkih držav, ki področja dolgotrajne oskrbe nima celostno urejenega v zakonu. Strinjali so se, da sprejeti zakon gotovo ne bo idealen in z njim ne bodo zadovoljni vsi, a da bo vsaka rešitev boljša od te danes, ki je nimamo, zato je bistveno, da naredimo korak naprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SKRIPT
10. 06. 2020 18.52
+1
Sramota za drzavo, da lahko samopromotorka v imenu civilne druzbe, ki jo podpira 10 oseb, razpravlja o dolgozrajni oskrbi, Biserka dovolj te imamo
User766570
10. 06. 2020 18.43
+4
pod nujno so delali popise o zdravstvenem stanju starostnikov vDOS,KJER SO BILE OKUŽBE Z COVID 19,označili kdo je za bolnišnico,kdo ne ,zdaj pa zagotavljajo da se zdravnik sam odloča,pa nas res imajo za take bedake????????
CestniKolesar370Wattov
10. 06. 2020 18.33
+16
Predstavljaj si, da si upokojenec. 45 let delovne dobe, penzija 350€. Je kdo takšen na tem portalu? Kakšen imate občutek ob dejstvu, da ima nek "umetnik" 1000€ mesečno iz državnih jasli? Efektivno dela 2 uri na dan, v teh 2 urah 100% opravlja takšno delo, ki je mogoče zanimivo 15 ljudem v Sloveniji, penzijo bo imel pa višjo, kot vi? Kako se ti to zdi?
Carmenlula
10. 06. 2020 18.03
-5
Nobenih novih davkov prispevkov v ustavi tako piše da so otroci dolžni poskrbeti za svoje starše in velika pika. Dogotrajna oskrba na komunističen način ne HVALA,
SKRIPT
10. 06. 2020 17.59
-2
Biserka iz srebrne niti nima nobenih kompetemc, da razpravlja o dolgotrajni oskrbi, taksne izkusnje kot ona z domovi za starejse ima 19.999 ostalih svojecev, ki imajo sorodnike v domovih, a k predsedniku je bila povabljena samo ona, diskriminacija brez primere, BISERKA DOVOLJ IMAMO TEBE IN TVOJEGA DRUSTVA, KI IMA 10 CLANO
User766570
10. 06. 2020 19.23
+5
SKRIPTte pati razloži,kaj gospa Biserka ni pravilo povedala,je ena med redkimi,ki se resnično bori za starejše,tudi včeraj je zdravnikom lepo dokazala,kaj so delali z vložnimi listi,edina ki si je upala povedat resnico!!!!!!
SKRIPT
10. 06. 2020 19.45
+3
Kako se bori za starejse, a s kritiziranjem vsega, kar ni po njeno,dej malo misli s svojo glavo, kje je bila 20 let
SKRIPT
10. 06. 2020 19.57
-1
Kaj je dokazala, povedala je tisto, kar so povedali tudi ostali, lapanje, lapanje, se vidi zacetek demence
marston
10. 06. 2020 17.56
+7
To spada med pritiske za privat zdravstvo. Lobiji so skoz aktivni. Začnejo z mantro, da ni dovolj sredstev. Levi ali desni tu ni razlike. Eni žilne opornice, drugi maske. Vsi bi pa več javnih sredstev za privat žepe.
TolstojV
10. 06. 2020 17.54
+8
Neetično se je do ostarelih in bolnih odzvala Ptujska bolnica ki ni hotela sprejeti v varstvo statrješe varovance iz Doma v Ormožu ki nobeden ni bil okužen. Primer za Bruselske poslance naj vedo kaj se s starejšimi varovanci dogaja v domovih v Sloveniji in zakaj je bilo med njimi največ mrtvih! Verjetno bo potrebno prevezriti odgovornost v ptujski bolnici in domovih za ostarele, ki niso hoteli sprejeti ostarelih in niso storili dovolj za zaščito ostarelih z zaščitno opremo v domivih in da jih je toliko umrlo! Ali pa se bo vse pometlo pod preprogo!
Kristina1266
10. 06. 2020 17.21
+8
Dohtarji odklapljate "neperspektivne"bolnike tudi ko ni nobenega virusa, pa tudi dovoljenja svojcev nimate, zanemarjate starejse bolnike, skratka vtisa, da dobro delate, ze dolgo vec ne puscate, kar ne velja za drugo medicinsko osebje...
preprostež
10. 06. 2020 17.20
+1
Lejte, zelo enostavno je, sam SDS naj vrne naropan denar!
McDriver
10. 06. 2020 17.17
+1
McDriver
10. 06. 2020 17.17
+1
CestniKolesar370Wattov
10. 06. 2020 17.10
+7
V državnem proračunu so popolnoma napačne prioritete. Na prvih mestih bi moralo biti zdravstvo, upokojenci, policija, gasilci + še par drugih. Če za njih ni dovolj, potem si nihče, ampak res NIHČE drug na državnih jaslih ne zasluži niti 1€. Kako lahko vlada sponzorira HOBIJE. Hobije, kakršna je umetnost in razna društva, ki so sama sebi namen. Če za pomembne stvari ni denarja, potem naj se za nepomembne ne nameni niti centa. Davki v višavah, kakšne nove dajatve sanjate? Preprosta kmečka logika. Če nimam za kruh, se odpovem pivu, pašteti, čemurkoli. Kdaj bo vlada pri sebi začela rezat in kdaj bo nehala rezat pri narodu? Javna poraba iz vlade v vlado navzgor. Katastrofa.
Petur
10. 06. 2020 16.46
+4
ne vlada nam trenutno levica,ampak vsi oporecni tako ali drugace.izgovorov za izcrpavanje in plenjenje bodo vedno iskali,s tem da so prav tile hitri celo sposojati si v tujini,kar bi potem plenili.vsi domovi se modernizirajo,ce vzamemo samo od mask presleparjen denar.
buhibatina
10. 06. 2020 16.33
+0
Levicarji bi kr nov davek uvedel, pa sploh se ni nekega plana. Brez vsebine so, nic novega
AlternativeFacts
10. 06. 2020 16.53
+5
A ne, pa tako dobro so začeli z "listi za odstrel"....
jakec1575
10. 06. 2020 16.29
+13
vai ti posveti so brezveze. sploh ce so politiki zraven. to je show za narod. efektive nobene. Pahor je en samo show brez vsebine.
fafajonka
10. 06. 2020 16.17
+3
nekateri komentatorji tu tako sovražijo zdravnike da bodo ko zbolijo raje šli h konjedercu
Pjudipaaaaaj
10. 06. 2020 16.16
+12
Doktorji, vi ste pač eni veliki hipokriti. Razlika med Hipokratom in hipokritom pa vam je jasna, ali? Ali bilo premalo šolanja da razumete? Do no harm je prva zapoved ki bi jo naj sledili. Vsakemu od vas lahko to povem v oči. Bogovi my ass...
BarrackOsama
10. 06. 2020 16.28
+7
Ja v tretjo zapoved je pa napisal da naj bi zdravniki prenašali svoje znanje samo na svoje potomce in potomce svojih kolegov. Toliko o tem velikem Hipokratu...
izi šarlah
10. 06. 2020 16.14
+18
Zdravniki ste večkrat pokazali svoj obraz... Ko gre kaj narobe, so vsi drugi krivi, samo vi ne... Ščitite sami sebe,ne pa pacientov.....
fafajonka
10. 06. 2020 16.14
-5
nekateri brezobzirni novinarji gredo v svojih pisanjih tudi preko trupel
fafajonka
10. 06. 2020 16.14
-3
morate pa biti tepci če verjamete vsemu kar nekateri tepci pišejo
Nimiuseen
10. 06. 2020 16.23
+5
Sonce je zunaj. Pridi ven iz kleti na znani lokaciji.
fafajonka
10. 06. 2020 16.29
+0
fafajonka
10. 06. 2020 16.31
-2
nitivseen moraš biti tudi tepec da reagiraš na moj post
Dejan Keuc
10. 06. 2020 15.30
+20
Zdravniki, če bi imeli kaj etike, bi se uprli vladni norosti prekinitve vseh zdravstvenih posegov zaradi virusa, za katerega ste cel čas vedeli, da bi kaj nevarnejši od sezonske gripe, kar ste dokazovali med “epidemijo”, ko vas veliko ni nosilo mask...
Dejan Keuc
10. 06. 2020 15.31
+5
Dejan Keuc
10. 06. 2020 15.32
+26
Ne pa da je zaradi vaše pasivnosti nastradalo ogromno pacientov z drugimi zdravstvenimi težavami
Mojca1313
10. 06. 2020 15.54
+34
Zanimivi so tudi sedaj novi datumi pregledov. Gospoda ima sedaj očitno dopuste...Starejša gospa s hudimi težavami je bila naročena na specialistični pregled v mesecu marcu. Pregled so ji seveda odpovedali in preložili datum na september. Čaka pa od oktobra 2019. V bolnišnici, kjer ni bilo nobenega okuženega s covid 19.
MasteRbee
10. 06. 2020 15.23
-12
Tu ste levi, v svoji histeriji, dobili bumerang.
Nimiuseen
10. 06. 2020 16.22
+1