Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža spoznal za krivega zlorabe položaja in ponareditve poslovnih listin. Obsodili so ga na pet let zaporne kazni, prav tako mora Kordež plačati 39.504 evre denarne kazni.
Senat je za krive zlorabe položaja oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih spoznal tudi nekdanjega člana Merkurjeve uprave Milana Jelovčana, nekdanjo izvršno direktorico za finance Janjo Krašovec ter nekdanjega direktorja družbe Kograd Igem Ota Brgleza. Jelovčanu so prisodili dve leti zaporne kazni in plačilo 19.943 evrov kazni, Krašovčevi in Brglezu pa vsakemu leto in pol zaporne kazni ter plačilo 16.460 evrov. Denarne kazni morajo plačati v treh mesecih od pravnomočnosti sodbe.
Sodišče je za odgovornega oškodovanja Merkurja spoznalo tudi koroško gradbeno podjetje Kograd Igem, ki je sodelovalo v preprodaji trgovskega centra Primskovo. Podjetju je zato prisodilo kazen v višini 100.000 evrov.
Četverica obsojenih je po mnenju senata s preprodajo trgovskega centra Primskovo Merkur oškodovala za nekaj več kot devet milijonov evrov. Merkur se je namreč odpovedal predkupni pravici za omenjeni trgovski center Primskovo v korist Merfina, ki je s posojilom, ki ga je dobil od Merkurja, kupil trgovski center ter ga v nekaj dneh prodal naprej koroškemu gradbenemu podjetju Kograd Igem.
Pol leta pozneje so nepremičnino prodali nazaj Merkurju, razlika v višini nekaj več kot devet milijonov evrov med prvo in zadnjo prodajno ceno pa je ostala Merfinu. Protipravno premoženjsko korist so obsojeni pridobili prek Merfina, ki so ga tudi lastniško obvladovali. Sodišče je obsojenim danes zato tudi naložilo, da morajo protipravno pridobljeno finančno korist vrniti Merkurju.
"Kordež je bil pobudnik in koordinator posla," je ob razglasitvi sodbe poudaril sodnik Srečko Škerbec. Po njegovih besedah sicer ni bila zanemarljiva tudi vloga preostalih obsojenih. Jelovčan je po mnenju senata s podpisom spornih pogodb o prodaji trgovskega centra namreč odločilno prispeval k sklenitvi posla. Krašovčeva in Brglez pa sta po mnenju senata drugim storilcem naklepno pomagala pri izvrševanju kaznivih dejanj, s katerimi so oškodovali Merkur.
Sodnik: Nismo jih obsodili zaradi javnosti, ampak ker na krivdo kažejo dokazi
Škerbec je povedal, da je senat načeloma sledil predlogu tožilstva, le v primeru kazni, predvidene za Kordeža, se jim je ta zdela previsoka. Obsojeni se, kot je še spomnil, na sodbo lahko pritožijo v 15 dneh od njenega prejema, na odločitev o podaljšanju zavarovanja Kordeževega premoženja pa v osmih dneh od prejema.
Na očitek, da se je postopek odvijal prehitro, je Škerbec povedal, da sodišče tako ravna v vsakem primeru, ki je povezan z blokado premoženja obtoženega. Po njegovih besedah so na tem primeru delali dvakrat tedensko, kar je običajno, zaradi primera z blokado premoženja pa so delali tudi med sodnimi počitnicami. "Vedno smo prepočasni, tokrat pa mi prvič očitajo, da smo bili prehitri," je dejal.
Po njegovih navedbah sodišče tudi ni čutilo nobenega pritiska javnosti, sledilo pa je tistim predlogom tožilstva in obrambe, ki so bili utemeljeni. Nismo jih obsodili zaradi javnosti ali pritiska politike, pač pa zato, ker na krivdo kažejo dokazi," je še dejal Škerbec. Očitke, da nima ekonomskega znanja, je zavrnil z besedami: "Sem pravnik, nekaj ekonomskega znanja pa vendarle imam. Ekonomska znanja ima tudi ena od porotnic."
Sodišče je še odločilo, da morajo sodne stroške plačati vsi štirje obtoženi. S tem je zavrnilo predlog Darje Roblek, zagovornice Krašovčeve, naj se jo oprosti plačila stroškov sojenja, saj da je brezposelna.
Kordež že napovedal pritožbo
Kordež je po razsodbi dejal, da je sodišče zmotno ugotovilo nastali položaj, zato se bo obramba pritožila. Ponovil je, da ne držijo obtožbe, da je nekdanje vodstvo Merkurja s preprodajo trgovskega centra Primskovo Merkur oškodovalo za nekaj več kot devet milijonov evrov. "Za prevzem smo dali 400 milijonov evrov, zato je normalno, da imamo od tega si pravico tudi kaj izplačati," je dejal.
Ponovil je navedbe iz zagovora, da je samo z Merfinovim prevzemom Merkurja država dobila več kot 100 milijonov. Zato se mu zdi zahtevek sodišča, da četverica obsojenih Merkurju vrne nekaj več kot devet milijonov evrov, nesmiseln.
Na vprašanje, ali bo na podlagi navedb, da nima lastnega premoženja, razglasil osebni stečaj, je dejal, da tega najverjetneje še ne bo storil. "Ne vem, kaj me še vse čaka, koliko milijonov bi še želeli dobiti od mene," je dejal Kordež.
Glede morebitnega uspeha pritožbe na drugostopenjskem sodišču je povedal, da ostaja večni optimist, da bo resnica morda le prišla na dan. "Dejansko sem bil danes obsojen ravno zato, ker sem mogoče za razliko od drugih delal preveč pošteno in ker nisem mislil nase," je dodal.
O pritožbi razmišlja tudi tožilec
Okrožni državni tožilec Jože Kozina po izreku sodbe ni bil zadovoljen, saj z njo ni bila dosežena želena sporočilnost. "Če bi bila sodba oprostilna, bi mene danes pribili na križ," je menil. Ponovil je, da višine izrečenih kazni niso v "prvem planu tožilstva", saj je po njegovem mnenju pomembnejše doseči sodbo, s katero bodo kot kazniva dejanja opredeljena dejanja prelivanja premoženja iz ene družbe v drugo, storjena na škodo upnikov.
Po njegovem je tako najbolj pomembna sporočilna vrednost sodbe, da se ljudem vrne zaupanje v pravno državo. Z razsodbo ni bil zadovoljen, saj, kot je dejal, z zaseženim premoženjem Kordeža ne bo "mogoče sestaviti niti dna črepinje". Na vprašanje, ali se bo pritožil, je dejal, da bo o tem razmislil.
Merkur ni bil oškodovan, pravi Roblekova
Zagovornica nekdanje finančnice Merkurja Janje Krašovec, Darja Roblek, je dejala, da Merkur s prodajo trgovskega centra ni bil oškodovan. "Sodnik je obtožnici sledil zgolj iz razlogov, da bo dal tožilcu možnost, da bo naredil tako obtožnico, ki bi bila lahko sposobna obravnave," je poudarila.
Krašovčeva, ki ji je sodišče prisodilo leto in pol zaporne kazni, pa je dejala, da "je bila izguba časa in denarja, da smo imeli toliko obravnav, saj se očitno dokazi (obrambe) sploh niso upoštevali".
Nekdanji direktor koroškega podjetja Kograd Igem Oto Brglez, ki mu je sodišče prav tako prisodilo leto in pol zaporne kazni, je nad sodbo izrazil razočaranje. Obramba koroškega podjetja Kograd Igem, ki je bilo spoznano za odgovorno pri oškodovanju Merkurja, pa je po koncu sojenja ocenila, da je sodba "absolutno napačna", saj je bila podana vrsta strokovnih razlogov, zaradi katerih bi moralo sodišče odločiti bistveno drugače.
Nekdanji član uprave Milan Jelovčan, ki mu je sodišče prisodilo dve leti zaporne kazni, sodbe ni komentiral.
KOMENTARJI (717)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.