Policijska preiskava: Zaenkrat nič novega
Po besedah tiskovnega predstavnika ljubljanske policijske uprave Center Petra Kralja preiskava ropa intenzivno poteka. Zaenkrat še nimajo osumljencev, še vedno pa velja poostrena kontrola na vseh mejnih prehodih. Na primeru dela 50 kriminalistov, ki pa sodelujejo tudi z varnostnimi organi sosednjih držav.
Policija naproša vse, ki bi kar koli vedeli o ropu, da informacije sporočijo na številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 12 00.
Sefi 'na ogled' v petek
Kriminalisti so preiskavo v prostorih trezorja Aurum v poznih popoldanskih urah končali. Po neuradnih informacijah pa naj bi oškodovanci do svojih v celoti ali deloma izpraznjenih sefov lahko prišli šele v petek. Na SKB nam te informacije še niso potrdili.
Šele po ogledu sefov bo namreč znano, koliko jih je bilo v celoti izpraznjenih in kakšen je dejanski plen. Na osnovi ogleda bodo lahko oškodovanci na policijo podali prijavo o ukradenih dragocenostih.
Glede obravnave vloma v 420 sefov Kralj pojasnjuje, da bo policija obravnavala le tiste posamične primere, kjer bodo oškodovanci sami vložili prijavo, torej bodo sami izrazili željo po sodelovanju s policijo. Vsekakor si želijo sodelovanja čim več oškodovancev, saj bi jim podatki o ukradenih dragocenostih lahko zelo pomagali pri iskanju roparjev.
So izkoristili pomanjkljivo varovanje?
Kot kaže, so bili roparji trezorja SKB banke dobro obveščeni, saj so izkoristili zelo ohlapne varnostne ukrepe. Kljub temu da vodstvo banke zanika vsakršne pomanjkljivosti v varnostnem sistemu trezorja Aurum, so mnogi oškodovanci prepričani, da je bilo dosedanje varovanje sefov neprimerno. To so izrazili tudi v peticiji, v kateri zahtevajo poostreno varovanje sefov ter nadzor nad policijsko preiskavo največjega ropa v zgodovini Slovenije. Hkrati najemniki zahtevajo, da predstavniki najemnikov sefov kontrolirajo delo znotraj prostora s sefi in obenem varujejo skupno premoženje.
Po besedah neimenovane najemnice, naj bi bilo varovanje trezorja pomanjkljivo. Pri vstopu v notranji del stavbe je namreč prostor, kjer se nahajata varnostnika, vedno odprt, kar je zagotovo ena izmed šibkih točk. Zaradi podobnih trditev in nezadovoljstva komitentov banke, ki so bili v ropu oškodovani, so v javnosti vse glasnejše zahteve po odstopu predsednice uprave SKB banke, Cvetke Selšek. Banka namreč vztraja pri trditvah, da je bilo varovanje v skladu s standardi, tudi požarnimi, je dejala Selškova.
Sporno je predvsem dejstvo, da so roparji praznili sefe kar sedem ur, saj je bila policija o vlomu obveščena šele po 6. uri zjutraj. Razlog za to naj bi bil v tem, da sistem varovanja ni predvidel dodatne komunikacije navzen, če bi šlo kar narobe. Kot je za časnik Finance povedal Ingo Paš z Zbornice za zasebno varovanje, mora biti varnostno-nadzorni center ločen od objekta varovanja, kar pa v primeru SKB ni bilo tako. Luknjo v varovanju je posredno potrdila tudi direktorica sektorja splošni posli v banki Vojka Loparnik Klešnik, ki je poudarila, da je najverjetneje zatajil človeški dejavnik: “Varnostniki se menjajo na 12 ur. Eden od njiju bi moral biti na obhodu, pa sta bila ob ropu slučajno oba v prostoru.”
Jim je pomagal kdo od uslužbencev?
Prav tako so v javnosti vse glasnejša namigovanja, da bi lahko roparjem pomagal kdo izmed zaposlenih. Namreč kar nekaj sefov je bilo odprtih selektivno, zato obstaja možnost, da jim je informacije o vsebinah sefov priskrbel kdo od bančnih uslužbencev. Kot je na včerajšnji tiskovni konferenci dejal predstavnik policije, zaenkrat še ne morejo izključiti možnosti, da v rop nista vpletena varnostnika ali kdo z banke.
V noči na torek je bilo vlomljeno v 420 sefov, ki jih je policija zapečatila. Med zahtevami v peticiji uporabnikov in najemnikov sefov je tudi zagotovitev čimprejšnjega dostopa do sefov, zato bo banka strankam dostop do njih omogočila predvidoma danes popoldne.