Matjaž Filipič iz KPMG, ki vodi prodajo Turizma Kras, ki ima koncesijo za upravljanje s Postojnsko jamo, je povedal, da so prejeli osem nezavezujočih ponudb za nakup družbe. Večino ponudb so dala slovenska podjetja, nekaj pa je bilo tudi tujih. Na podlagi ponudb bodo sedaj sestavili ožji seznam najbolj zanimivih, ki jim bodo razkrili tudi bolj varovane poslovne podatke. KPMG vodi prodajo naložb Istrabenz turizma, med katere sodijo tudi Turizem Kras, Istrabenz hoteli Portorož (Hotel Kempinski) in Hotel Adriatic v Opatiji.
Kot je povedal Filipič, bodo pri ponudbah v tem krogu upoštevali le finančne kriterije, če pa bi bili dve ponudbi finančno podobni, pa bi verjetno upoštevali tudi širši javni interes. Sicer pa Filipič meni, da pri tovrstnih poslih špekulativni nakupi niso običajni.
Turizem Kras se sicer prodaja v okviru prisilne poravnave holdinga Istrabenz, ki bankam dolguje okoli 400 milijonov evrov.
Ponudbo je oddala tudi občina Postojna
Iz občine Postojna so sporočili, da so tudi oni oddali ponudbo za nakup Turizma Kras. Na občini so pojasnili, da so se v nakup aktivno vključili predvsem zaradi zaskrbljenosti postojnske in širše javnosti. Pa tudi zato, "ker so se v javnosti pojavile špekulacije o tem, da je konzorcij lokalnega gospodarstva, ki se je oblikoval v okviru Gospodarske zbornice v Postojni, samo fasada za špekulativni nakup Turizma Kras s strani enega od lokalnih podjetnikov".
Če jih bodo iz KPMG povabili k oddaji zavezujoče ponudbe, bodo poskušali oblikovati javno zasebno partnerstvo med občino in zainteresiranimi posamezniki za nakup podjetja. V okviru tega partnerstva pa bi oblikovali tako pogodbo, ki bi onemogočala prodajo deležev zasebnih partnerjev brez soglasja lokalne skupnosti, določili pa bi tudi predkupno pravico občine. Zato ponudba občine ne nasprotuje pobudi civilne iniciative, da naj se Turizem Kras preoblikuje v javni zavod, saj zasleduje isti cilj, pravijo na občini.
Predstavniki Društva 23. april so ministru predali podpise za preoblikovanje Postojnske jame v krajinski park
Iz Društva 23. april so danes ministru za okolje in prostor Roku Žarniću predali peticijo za začetek zakonodajnega postopka za razglasitev Postojnske jame z okolico za krajinski park. Predstavniki civilne iniciative, ki si prizadevajo, da bi s Postojnsko jamo upravljal javni zavod (torej občina ali država), so Žarniću predali okoli 2600 fizičnih podpisov, prek spleta (Facebook) in drugih društev pa naj bi nabrali skupaj od 26.000 do 28.000 podpisov. Žarnić jih je sprejel tudi na pogovor, kjer so razpravljali o možnih rešitvah problema. Predstavniki društva so potem podpise nesli še v državni zbor, kjer so jih izročili primorskim poslancem.
Država je predlagala aneks h koncesijski pogodbi
Kot je po seji vlade v četrtek dejal Žarnić, bo vlada predlagala aneks h koncesijski pogodbi, ki bi nalagal, da se mora koncesionar z morebitno prodajo družbe strinjati. S podpisom aneksa se mora strinjati tudi Istrabenz Turizem oziroma Turizem Kras. Direktor Turizma Kras Matjaž Berčon je zanikal, da bi se o tem z ministrom že pogovarjal. So pa v družbi prejeli pobudo, ki jo bo v kratkem obravnaval nadzorni svet.
Kot je znano, holding Istrabenz v okviru prisilne poravnave odprodaja naložbe, da bi poplačal banke. V okviru te odprodaje se prodaja tudi Turizem Kras, ki ima koncesijo za upravljanje s Postojnsko jamo. Država je koncesijo podelila za 20 let, pri čemer ni nobenih pogojev glede prodaje družbe.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.