Komisija za preprečevanje korupcije je nad odločitvijo poslancev, da ne podprejo zakona, ki bi prepovedal hkratno opravljanje županske in poslanske skupnost, "neprijetno presenečena“.
"Slovenska država naj bi temeljila na vladavini prava, z ohranjanjem možnosti hkratnega opravljanja županske in poslanske funkcije pa je prav to pravo v bistveni meri kršeno. Z združljivostjo funkcij je kršeno z ustavo določeno načelo delitve oblasti, vzpostavlja se situacija, ki lahko privede do resnega konflikta interesov,“ so zapisali.
Župan predstavlja izvršno, poslanec pa zakonodajno vejo oblasti, poudarja komisija. Poleg tega so župani – poslanci v prednosti pred svojimi kolegi, ki stolčka v parlamentu ne zasedajo. "Župan, ki je poslanec, ima absolutno večje možnosti lobiranja v interesu svoje občine, kot pa župan, ki ne opravlja poslanske funkcije,“ pojasnjujejo.
Z včerajšnjo odločitvijo so poslanci, ki so glasovali proti, ravnali tudi v nasprotju z snovnim protikorupcijskim dokumentom te države – Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji –, ki na področju politike določa sprejem predpisov o medsebojni nezdružljivosti posameznih javnih funkcij, kot sta županska in poslanska, so še zapisali.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.