
Mejna kontrola na t. i. notranjih mejah Evropske unije (meje Slovenije z Avstrijo, Italijo in Madžarsko) se bo po 1. maju, ko bo Slovenija postala polnopravna članica, še vedno izvajala, dokler ne bo Slovenija polnopravno pristopila k schengenskemu sporazumu in uveljavila schengenskih standardov na prihodnji zunanji meji EU s Hrvaško.
Za prehajanje notranjih meja bo v tem prehodnem obdobju (do uveljavitve schengenskih standardov na prihodnji zunanji meji EU s Hrvaško) še vedno treba imeti ustrezen veljaven dokument za prehod meje: potni list, osebno izkaznico ali maloobmejno prepustnico. Edina novost bo ta, da tam ne bo več carinikov. Za državljane tretjih držav bodo policisti izvajali temeljito mejno kontrolo, za državljane EU pa t. i. minimalno kontrolo, preverili bodo zgolj posedovanje veljavnega dokumenta za prehod meje.
Odprava carinske kontrole na mejah pomeni uresničitev načela prostega pretoka blaga, ki je eno od temeljnih načel EU. Mejna policijska kontrola pa je bila - tudi v primeru Avstrije - odpravljena šele, ko (in če) so države pristopile k schengenskemu sporazumu in v praksi v celoti izvajale določbe tega sporazuma. Ko se je posamezna država vključila v tako imenovano schengensko Evropo, je to pomenilo, da so popolnoma uresničile tudi načelo prostega pretoka oseb. To načelo pomeni, da med državami ni več mejne kontrole in da vsi, brez izjeme, lahko prehajajo meje med državami Schengena kjer koli in ne več samo prek mejnih prehodov. Dokler na meji s Hrvaško (prihodnja zunanja meja EU) ne bo vzpostavljen popoln nadzor v skladu s schengenskimi standardi, torej državljani EU (razen slovenskih državljanov z maloobmejnimi prepustnicami) ne bodo mogli prehajati meje z Italijo in Avstrijo prek maloobmejnih mejnih prehodov, ampak bodo tako kot zdaj morali le prek uradnih meddržavnih mejnih prehodov.
Ministrstvo ob vsem tem opozarja, da tudi po ukinitvi mejne kontrole na notranjih mejah EU (po polnopravnem vstopu Slovenije v schengenski prostor) to ne bo pomenilo, da bi Slovenci lahko potovali po vsej Evropi brez dokumentov, saj policisti še vedno lahko zahtevajo, da se jim pokažejo dokumenti.