Po tistem, ko je bila v jutarnjih urah kolona vozil na mejnem prehodu Obrežje dolga pet kilometrov, potniki pa so na izstop iz države čakali tri ure in več, se je promet čez dan nekoliko umiril, proti večeru pa so spet začeli nastajati zastoji.
Kot je pojasnil Robert Perc s PU Novo mesto, so zjutraj med 4. in 10. uro zadnjo evropsko uredbo o nadzoru pri prečkanju meje upoštevali le delno, da so sprostili zastoje, ki so nastali. Policija sicer zdaj izvaja sistematični nadzor, kot je bilo dogovorjeno z bruseljsko uredbo. Hrvaški premier Andrej Plenković pa je danes pozval Mira Cerarja, naj Slovenija omeji režim nadzora potnikov na meji.
Kot je znano, Slovenija ni opustila sistematičnega nadzora na mejah, kar od nje zahteva bruseljska uredba, je pa to storila Hrvaška, ki je napovedala opustitev nadzora za naslednjih šest mesecev. Zato je zgodaj zjutraj na določenih mejnih prehodih s Hrvaško nastajala gneča, potniki pa za prestop meje sedaj čakajo le nekaj minut. Promet na mednarodnem mejnem prehodu Obrežje za zdaj poteka tekoče, obmejni policisti pa ne vedo, kaj bosta prinesla noč in praznični veliki petek, ko pričakujejo okrepitev prometa.
Je pa gneča na mejah tudi posledica povečanega prometa proti turističnim krajem in nazaj, predvsem zaradi začetka počitnic v Avstriji, Švici in večjem delu Nemčije, ta konec tedna pa bodo na pot zaradi bližajočih se velikonočnih praznikov krenili tudi slovenski državljani.
"Ali bo Slovenija varuh schengenske meje ali pa nas v Schengenu več ne bo"
Premier Miro Cerar je v popoldanskem pogovoru s kolegom Plenkovićem vnovič spomnil, da je "Slovenija odgovorna članica Evropske skupnosti, ki spoštuje mednarodne zaveze. Kot varuhi schengenske meje smo dolžni zagotavljati ustrezen nadzor meje. To bomo pričakovali tudi od Hrvaške, ko bo le-ta postala članica schengenskega prostora".
Premier obenem poudarja, da si v danem okviru mednarodnih zavez Slovenija "aktivno prizadeva za maksimalen pretok prehoda meje s Hrvaško, seveda ob ključnem zagotavljanju prepotrebne varnosti slovenskih državljank in državljanov ter celotnega schengenskega prostora". Za Slovenijo je spoštovanje uredbe ob uporabi vseh milejših ukrepov za zmanjševanje zastojev na meji namreč nujno, saj "ali bo Slovenija varuh schengenske meje ali pa nas v Schengenu več ne bo".
Ob tem premier poudarja, da dobro razume težave potnikov, ki so v teh prazničnih dnevih tudi na daljši poti. Zato je Slovenija včeraj Evropski komisiji tudi poslala notifikacijo. "Slovenija bo možnost ciljno usmerjenega preverjanja ob hkratnem zagotavljanju varnosti uveljavila takoj, ko bodo kolone na mejnih prehodih prekomerne," izpostavlja predsednik vlade ter dodaja, da se kolonam na meji zlasti v času praznikov tako kot vsako leto tudi letos ne bo mogoče popolnoma izogniti.
Hrvati bodo preverjali potnike le, če bo to potrebno
Andrej Plenković je pred današanjo sejo vlade dejal, da so obvestili Evropsko komisijo o odločitvi Hrvaške, da namesto sistematičnega nadzora vseh, ki prestopajo mejo, tudi državljanov EU, uvede ciljno usmerjeno preverjanje potnikov.
Kot je pojasnil, bo hrvaška mejna policija kontrolirala samo vozila, za katera bodo obstajale indikacije, da je to potrebno. Menijo, da bodo na ta način pospešili pretok čez mejo.
"Verjamem, da bo tudi Slovenija prepoznala negativne posledice za gospodarstvo ter tudi v smislu frustracij potnikov in turistov. Upam, da bomo našli začasno rešitev vsaj med velikonočnimi prazniki," je povedal Plenković.
Poudaril je, da bo Zagreb storil vse, kar lahko, da bodo našli trajnostno rešitev. Najlažje bo, kot je dejal, če bo postala članica schengna, a to ni odvisno samo od Hrvaške. Sklenil je, da je sistematični nadzor na meji za Hrvaško kot turistično državo nesprejemljiv.
Hrvaški notranji minister Vlaho Orepić je dejal, da so dosegli dogovor s kolegi v Sloveniji in na Madžarskem o nadzoru potnikov. Kot je pojasnil, bodo na meji s Sloveniji uvedli ciljno usmerjeno preverjanje potnikov, "ko bo potrebno", na meji z Madžarsko pa za "daljše obdobje".
"Mislim, da smo dosegli pomemben napredek glede reševanja vprašanja zastojev na meji. Ne vidim več problemov, mislim, da smo zadeve uredili," je izjavil Orepić.
Pojasnil je, da čakanje na prehod meje ne bi smelo biti problem, ker je v ospredju varnost. "Vsi bi morali pokazali potrpežljivost, da bo pretočnost na meji čim boljša," je dejal.
Povedal je, da bo nadzor na mejah s Srbijo ter Bosno in Hercegovino nespremenjen, kar pomeni, da bodo izvajali ciljno usmerjeno preverjanje potnikov.
Na zunanjih mejah EU so v petek začeli sistematični nadzor vseh potnikov. Države članice so poostren nadzor tako pri vstopu kot izstopu iz EU uvedle po nizu terorističnih napadov v Evropi.
KOMENTARJI (885)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.