V 57 minutah in 4 sekundah je prva na cilj jubilejne 50. Barcolane prispela tržaška jadrnica Spirit of Portopiccolo, sicer tudi lanskoletna zmagovalka.

Na drugem mestu je s časom 58 minut in 14 sekund končala posadka Tempus Fugit, na kateri so bili jadralci šestih narodnosti, med tremi vodilnimi tudi izkušeni slovenski krmar Mitja Kosmina. Tretje mesto pa je zasedla slovenska jadrnica Way of life, nekdanja Maxi jena, ki v lasti slovenskega podjetja Sailing Planet, ki ga vodi nekdanji olimpijec in uspešen tekmovalec v razredu finn Gašper Vinčec. Za pot je potrebovala eno uro, pet minut in 27 sekund.

Na tekmovanju je sodelovalo 2688 posadk, kar je nov svetovni rekord za tovrstne dogodke. Lani je bila na več kot tri kilometre dolgi startni črti 2101 jadrnica.
Rekord v hitrosti ni padel
Rekord v hitrosti sicer ni padel, saj ga s časom 56 minut in 13 sekund še vedno drži Esimit Europa 2 – edina jadrnica v zgodovini, ki je med letoma 2010 in 2014 na Barkovljanki zabeležila pet zaporednih zmag. Rekord je osvojila leta 2010, na takratnem regatnem polju v dolžini 16,8 navtične milje. Povprečna hitrost vetra je bila 15 vozlov. Leto pozneje so na Barkovljanki spremenili regatno polje, na katerem regata poteka vse do danes.
Esimit Europa 2 je med drugim osvojila je 39 zaporednih zmag na vseh regatah, katerih se je udeležila, in ob tem postavila šest rekordov. Je tudi jadrnica, ki je nosila simbolno sporočilo o združevanju in sodelovanju, ne glede na nekdanje državne meje, tako s številno mednarodno podporo diplomatov, 12 predsednikov držav, Evropske komisije in Evropskega parlamenta, na krovu je združevala jadralce iz 11 evropskih držav, simbolno plula pod evropsko zastavo, ustanovitelj projekta pa je bil Slovenec Igor Simčič.

Včeraj slavila črnogorska jadrnica
Na peti izvedbi slovensko obarvane reli jadralne regate pred Barkovljanko je včeraj med Portorožem in Trstom zmagala prenovljena črnogorska jadrnica Tutta Trisete 2; med 62 jadrnicami je bila druga Adriatic Evropa Dušana Puha, Jure Orel s svojo posadko pa je bil tretji.
Približno osem milj dolga regata se je začela v Portorožu in končala v Trstu. Med podeljevalci nagrad je bila tudi najuspešnejša slovenska alpska smučarka v zgodovini Tina Maze, še večjo vlogo pa je imel Vasilij Žbogar, s tremi olimpijskimi odličji najuspešnejši slovenski jadralec do zdaj. Regato je namreč ustanovil in začel pripravljati z bratom Juretom pred petimi leti.
'Meje na morju ne obstajajo'
"Barkovljanka že vrsto let plete tesne prijateljske vezi med državama in narodoma in dokazuje, da na morju meje ne obstajajo. Tam kraljuje ljubezen do morja in zraka," je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Mitja Gialuz, predsednik jadralskega kluba iz Barkovelj, ki že vsa ta leta prireja regato.
"Naša želja je častitljivi jubilej obeležiti z rekordno udeležbo, zato potrebujemo vsako posadko, ki se je pripravljena zapeljati po regatnem polju, tudi slovenske, ki so v preteklih letih dokazale, da se rade družijo s prijatelji z druge strani meje in da so hkrati tudi zelo hitre. Naš slogan za 14. oktober je: Tudi jaz sem bil na 50. Barkovljanki," je dodal.
Barkovljanka ni samo regata, ki je na sporedu vsako drugo oktobrsko nedeljo, temveč je večplastna prireditev, ki letos traja kar deset dni in ki obsega približno 350 dogodkov na kopnem in morju. Gre za glasbene nastope, konference, delavnice, razstave, gastronomsko ponudbo ter regate v mlajših kategorijah in zdaj tudi že tradicionalno regato dan pred Barkovljanko – Go to Barcolana from Slovenia (Iz Slovenija na Barkovljanko).
Organizatorji so izračunali, da je med regato na morju približno 25.000 ljudi, kakih 300.000 pa jih regato spremlja s kopnega. Tokrat je bil med množico na morju tudi s tremi olimpijskimi odličji najuspešnejši slovenski jadralni olimpijec vseh časov Vasilij Žbogar, ki pa je bil na svoji barki z družino in tako zanj regata gotovo ni imela tekmovalnega naboja, ki ga je sicer vajen.

KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.