
V državni zbor je NSi vložila predlog zakona o humanitarnih in dobrodelnih organizacijah, ki naj bi podobne posle vnaprej preprečil.
Po novem naj bi bilo natančno določeno, koliko pridobljenega denarja lahko tovrstna organizacija vlaga naprej.
Rdeči križ bi tudi poslej lahko ustanovil gospodarsko družbo - kot je podjetje Slork - le da bi moral pred tem obvestiti nadzorni organ, to je urad za invalide. Poleg urada pa bi Nova Slovenija za zunanjega nadzornika zadolžila še računsko sodišče.
Nov tovrstni zakon pripravlja tudi ministrstvo za delo skupaj z ministrstvom za zdravje. Prav tako bo spremembe predlagal še vladni urad za preprečevanje korupcije. Kot so povedali, bo treba jasno določiti, kaj je delovanje v skupno dobro in kaj je zasebna korist, torej, kje je meja med humanitarnim delom in pridobitveno dejavnostjo neke delniške družbe. Tu pravne ureditve ni, poudarjajo na uradu za preprečevanje korupcije.
Pregled porabe sredstev na Rdečem križu
Na podlagi sklepa, ki ga je svet Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Sloveniji (FIHO) sprejel na seji prejšnji torek, je posebna komisija danes opravila pregled porabe sredstev fundacije na Rdečem križu Slovenije v lanskem letu. Kot je pojasnil direktor FIHO Franc Dolenc, je komisija opravila pregled programov, od uprave RKS pa pridobila račune, ki so bili izdani za sedem programov na nacionalnem nivoju. Za štiri programe, ki se izvajajo na občinskem nivoju, pa so jim bili izročeni izpiski sredstev, ki so bila nakazana na občinske organizacije. Komisija bo po Dolenčevih besedah na podlagi dobljenih informacij pripravila izčrpno poročilo, ki ga bo prihodnji četrtek obravnaval svet FIHO, poročilo pa bo osnova za dokončno odločitev o višini sredstev fundacije za RKS v letošnjem letu.