Pred evropsko nočjo brez prometnih nesreč, ko se bo Zavod varna pot pridružil evropskim organizacijam, ki bodo v soboto v vseh državah Evropske unije izvedle preventivne aktivnosti, sta na novinarski konferenci o tem spregovorila notranja ministrica Katarina Kresal in minister za promet Patrick Vlačič.
Na Inštitutu za rehabilitacijo sta se srečala s starši žrtve prometne nesreče, kjer se je ministrica Kresalova zlomila. Na robu joka je bila že od vsega začetka, ko pa bi morala spregovoriti, je ob izpovedi staršev zajokala in zapustila dvorano.
'Skrajni čas je, da alkoholu rečemo ne!'
"Lahko zgradimo boljšo infrastrukturo, lahko postavimo ovire, ampak ključno je zavedanje, da štrkanje po telefonu, pitje alkohola in vožnja ne gredo skupaj. Vožnja je resna stvar, a jo jemljemo prelahko," je dejal minister Vlačič. Po njegovih besedah so se po zadnjih prometnih nesrečah na avtocestah začeli pogovarjati, da je prometna infrastruktura napačna, "ampak dokler bodo pijani ljudje sedli za volan, jih tudi kakršna koli prepreka ne bo zaustavila".
Kresalova je poudarila, da je prometna varnost ena od prioritet ministrstva za notranje zadeve in policije, izpostavila pa je tudi pomen pravočasne sodne obravnave po prometnih nesrečah. Kot je pojasnila, sta se z Vlačičem že v začetku mandata vključila v pripravo paketa ukrepov za izboljšanje stanja na področju prometne varnosti, kamor sodi tudi ustanovitev neodvisnega organa za večjo varnost v cestnem prometu. "A noben program, naj bo še tako dober, ne more zagotoviti varnosti, dokler se vsi vozniki ne bodo zavedali svoje odgovornosti in dokler se v družbi ne bo zmanjšala naklonjenost do pitja alkohola," je še povedala ministrica in zaključila, da "je skrajni čas, da rečemo alkoholu ne."
Kot je še pojasnil Vlačič, bosta s Kresalovo ustanovila organ, ki se bo ukvarjal tudi z analizo vsake prometne nesreče, ki ima za posledico smrt ali hudo telesno poškodbo. Analiza jim bo pomagala k sprejetju ustreznih ukrepov. Kresalova pa je obljubila, da bo v kratkem organizirala sestanek še z ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem, na katerem bodo spregovorili o težavah staršev in si zastavili cilj, da bi bili postopki žrtev prometnih nesreč obravnavani prioritetno.
Evropska noč brez prometnih nesreč
V Sloveniji se bodo aktivnosti v okviru projekta Evropska noč brez prometnih nesreč odvijale v soboto. Zavod varna pot bo v sodelovanju z drugimi organizacijami ter mladimi demonstratorji v dveh ljubljanskih gostinskih lokalih s promocijskimi aktivnostmi mlade spodbujali, naj ne pijejo alkohola. Pri odhodu iz lokala jih bodo povabili k preizkusu alkoholiziranosti, tiste, ki bodo ostali nealkoholizirani, pa bodo nagradili. Predsednik Zavoda varna pot Robert Štaba je pojasnil, da so imeli kot organizatorji težavo dobiti sponzorje in tudi lokale, ki bi v projektu sodelovali. "Ko govorimo o alkoholu, v Sloveniji vsi stopimo nazaj – alkohol je tako toleranten," opozarja Štaba. Lastniki lokalov so jim namreč odgovorili, da sicer podpirajo akcijo, a živijo od prodaje alkohola.
Projekt sicer poteka v 27 evropskih državah. Osnovni namen akcije je spodbujanje primernega odnosa in odgovornosti do prometne varnosti, zlasti med mladimi udeleženci.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.