Na zunanjem ministrstvu ne komentirajo zapletov z Madžarsko v zvezi z izjavami premierja Boruta Pahorja na neformalnem brifingu, poudarjajo pa, da imata Slovenija in Madžarska razvejane in raznovrstne dvostranske odnose, kar se kaže tudi v času madžarskega predsedovanja EU. "Verjamemo, da se bodo ti odlični odnosi nadaljevali tudi v prihodnje," je danes povedala vodja službe za odnose z javnostmi na MZZ Miriam Možgan. Dodala je, da je premier Pahor madžarski strani že predal pojasnilo, ob robu vrha EU pa se bo predvidoma tudi sestal z madžarskim premierjem.
Tiskovni predstavnik madžarske vlade Peter Szijjarto je danes v Bruslju v povezavi z zapletom zaradi izjav predsednika slovenske vlade Boruta Pahorja o Madžarski dejal, da so sprejeli pojasnilo slovenskih uradnih virov ter da nadaljnja razprava o tem ni potrebna.
Madžarski premier Viktor Orban, ki se danes v Bruslju pred vrhom EU udeležuje vrha Evropske ljudske stranke, za zdaj ni želel dajati izjav za medije. Njegov tiskovni predstavnik pa je pojasnil, da sta Orban in Pahor po njegovih informacijah že govorila po telefonu.
Dvostransko srečanje Orbana in Pahorja ob robu vrha EU v Bruslju sicer ni predvideno, vendar pa bosta imela dovolj priložnosti za pogovor, če bosta to želela, saj ni nikakršnih ovir za to in ne nazadnje bosta skupaj preživela kakšnih 15 ur, je še povedal Szijjarto. A ob tem je poudaril, da so sprejeli pojasnilo uradnih slovenskih virov, ter menil, da ni več o čem razpravljati in da niso potrebni nobeni nadaljnji komentarji.
Pojasnil je tudi, da so slovenski uradni viri takoj po tem, ko je posnetek pricurljal v javnost, vzpostavili stik z njimi in jim pojasnili, kaj se je zgodilo. "Mislim, da je bila to dobra odločitev," je še dejal. Poleg tega je Szijjarto poudaril, da so "odnosi med Slovenijo in Madžarsko izvrstni, osebni odnosi med slovenskim predsednikom vlade in njegovim madžarskim kolegom pa prav tako".
Pahor vsebine pogovorov z neformalnega brifinga, ki se nanašajo tudi na madžarskega premierja, na današnji novinarski konferenci po seji vlade sicer ni želel komentirati.
Je pa zadevo danes ob prihodu na vrh Evropske ljudske stranke (EPP) v Bruslju komentiral prvak največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. "Diplomatski zaplet je povzročil predsednik vlade in on ga mora tudi rešiti. Sem pa že govoril z gospodom Orbanom in sem mu svetoval, naj zadeve ne jemlje preveč tragično in resno," je povedal Janša.
Pahorjeve izjave bi tudi Madžari lahko vzeli neresno ker je naš predsednik vlade neresen predsednik, pa je oster tudi evroposlanec LDS Jelko Kacin, ki tudi pravi, da je Pahor tudi odhajajoči predsednik, zato bi jih mirno lahko spregledali.
Kitajci, za katere je Pahor trdil, da bi pri nas pokupili prav vse in da Slovenija ne prenese 25.000 Kitajcev, pa ne pričakujejo nobenega pojasnila. Še več, jasno jim je, da naš politični parket pač vre. Sun Rongmin, kitajski veleposlanik v Sloveniji, je za oddajo 24UR povedal, da imamo v Sloveniji trenutno zelo naporno obdobje. Je pa prepričan, da bosta Slovenija in Kitajska sodelovali še naprej.
Kot je znano, je Pahor 28. maja na neformalnem pogovoru z novinarji (posnetek se je pozneje znašel na spletnem portalu YouTube) dejal, da Madžarsko že takoj po koncu predsedovanja EU čaka izolacija in da se že sedaj nihče ne pogovarja z Orbanom, prav tako je komentiral gospodarske teme.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.