Madžarski premier Viktor Orban se je mudil na prvem uradnem obisku v Ljubljani. Srečal se je s slovenskim kolegom Janezom Janšo, s predsednikom državnega zbora Gregorjem Virantom in predsednikom države Danilom Türkom.
Tako Orban kot Janša sta predvsem izpostavila odlične odnose med državama in se zavzela za krepitev gospodarskega sodelovanja. Kot sta poudarila, sta državi v pogajanjih za večletni proračun EU na isti strani, Janša pa je tudi pohvalil ekonomske ukrepe Budimpešte. Med drugim je povedal, da so bili danes veseli sporočil madžarske strani o dokončanju nekaterih projektov, ki bodo pomembno izboljšali življenje in delo slovenske manjšine v Porabju. Orban je sporočil, da bo cesta med Gornjim Senikom in Verico, na katero manjšina čaka že vrsto let, zgrajena prihodnje leto.
Orban se je srečal tudi s predsednikom Türkom
Tudi Orban in predsednik Türk sta se strinjala, da imata državi dobre dvostranske odnose ter da želita razvijati to sodelovanje naprej. Največji del pogovora je bil posvečen razvojnim vprašanjem, kjer je prišla do izraza razlika med Slovenijo in Madžarsko glede odnosa do socialne države. Predsednik Türk je poudaril, da je za Slovenijo socialna država eden bistvenih elementov naše identitete in da v iskanju odgovorov na razvojne izzive posvečamo vprašanju socialne države eno osrednjih mest.
Ponosni, da imajo dvotretjinsko podporo
Z predsednikom DZ Virantom pa sta med drugim spregovorila o delovanju madžarske vlade, ki ima v parlamentu dvotretjinsko podporo. Viranta pa je zanimalo Orbanovo mnenje o postopkih, ki jih je zoper Madžarsko začela Evropska komisija. Orban je med drugim odgovoril, da so ponosni, da imajo v parlamentu dvotretjinsko večino, vendar pa tega ne želijo izkoriščati. Poudaril je, da je bila država v zelo slabi kondiciji, strukturne reforme niso zadostovale in zato je bila nujna popolna preobrazba.
Zgradili so nov gospodarski model, ki v težkih situacijah ne prenaša bremena na davkoplačevalce, zgradili pa so tudi nov politični model, ki po Orbanovih besedah ostaja znotraj demokratičnih okvirov, čeprav to od zunaj mogoče ni videti tako.
"Težave zaradi krize so večje, kot si predstavljamo"
Po srečanju z Janšo je Orban dejal, da se Madžarska zaveda, kakšno pot je prehodila Slovenija v zadnjih 20 letih, in da spoštujejo Slovence. Meni, da so slovenski rezultati zavidljivi ter priznava vsa prizadevanja, ki jih Slovenija še danes naredi, da se lahko prilagodi realnosti svetovnega gospodarstva. "Slovenija je zgodba o uspehu," je dejal.
Orban je poudaril, da ga na Slovenijo vežejo tudi osebni stiki, saj sta se že pred leti srečevala z Janšo kot pripadnika iste politične opcije. Tudi med tem obiskom sta se obrnila v preteklost in ugotovila, da sta imeli državi v preteklosti podobne poglede, da so sosedski odnosi dobri in da se lahko še krepijo.
Opozoril je, da so težave zaradi gospodarske krize bistveno večje, kot si predstavljamo. Med drugim je kritiziral nekatere v EU, ki da producirajo nesmiselne ukrepe z namenom ohranjanja pred krizo zgrajenega sistema. Kot je namreč poudaril, je sveta, kakršen je bil pred krizo, konec, in na Madžarskem v skladu s tem sprejemajo globoke reforme, ki bodo popolnoma reorganizirale njihov sistem.
Kot je še dejal, se vsi na Madžarskem zavedajo potrebe po obsežnih reformah, zato so tudi ostali mirni in večjih protivladnih akcij ali stavk ni bilo. Vlada ima po njegovih besedah vizijo, kako narediti gospodarstvo čim bolj konkurenčno in prilagojeno novi prihodnosti, obenem pa se mora spopadati še z ogromnim javnim dolgom.
Spregovorila tudi o vprašanju manjšin
Sicer sta premierja govorila tudi o vprašanju manjšin, živečih v Sloveniji in na Madžarskem. Slovenska manjšina v Porabju živi v gospodarsko nerazvitem delu Madžarske ter jo pesti pomanjkanje finančnih sredstev. Glede položaja dvojezičnih šol je manjšina zdaj sicer optimistična, saj je bila na Madžarskem poleti uveljavljena nova zakonodaja, s katero je upravljanje in vzdrževanje teh šol prešlo z občin na državno slovensko samoupravo.
Glede zastopstva Slovencev v madžarskem parlamentu so zadnje spremembe volilne zakonodaje manjšini zaprle možnost lastnega poslanca in odprle možnost t. i. zagovornika v parlamentu, ki pa nima glasovalne pravice.
Vonta: Kako se bo izboljšal položaj slovenske manjšine na Madžarskem?
Predsednice Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnost Tamara Vonta meni, da bi moralo biti v ospredju današnjega obiska vprašanje, kako se bo izboljšal položaj slovenske manjšine na Madžarskem. Premierja Janšo zato sprašuje, kakšne konkretne korake je z Orbanom naredil v tej smeri. "Še bolj konkretneje, kakšna zagotovila je gostujoči premier predstavil za posodobitev šolskega sistema manjšine, kakšna zagotovila za posodobitev infrastrukture v manjšinskih območjih ter kako se bo izboljšala zastopanost manjšine v politični ureditvi sosednje države," še sprašuje Vonta.
Zanima jo, ali je bil edini namen obiska utrjevanje skupnih pogledov na krizne razmere in reformno politiko. "Potem nas zelo skrbi, saj vemo, kako se je predsednik madžarske vlade lotil reforme volilnega sistema, medijev, protivladnih protestov … Takšnega zgleda si v Sloveniji ne želimo, je pa kot kaže velik zgled premierju Janezu Janši," še dodaja.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.