Noč na sredo je prinesla še zadnje dejanje vremenske epizode, ki nam je v ponedeljek in torek prinašala močne nevihte ter obsežna neurja, in sicer prehod hladne fronte.
Preko Alp nas bo dosegla hladnejša zračna masa, zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem burja. Na višini okrog 1500 m se bo prehodno ohladilo pod 10 stopinj Celzija. Padavine se bodo v drugem delu noči odmikale proti jugu in ponehale v sredo dopoldne. Popoldne bo sicer lahko znova nastalo nekaj krajevnih ploh in neviht, ki bodo potovale iz severozahodne smeri, piše Meteoinfo Slovenija.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je v oddaji 24UR ZVEČER razložil, da je bilo najhuje na Celjskem in na Goriškem, kjer je klestila toča in veter. Svetovno priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je dodala, da živimo v najbolj vročem obdobju zgodovine in verjetnost za ujme je povečana, pri nas v podobi neviht in neurij, v Grčiji pa požari in suše. "To je naša nova realnost, podnebne spremembe so tu in bodo ostale. Lahko se nanje prilagodimo, ne popolnoma sicer."
Hitro gibanje nevihtnih celic
V torek zvečer so potegnili tudi črto pod zadnjih 24 ur burnega vremenskega dogajanja. Pojasnili so, da je od zahoda čez območje Slovenije potovalo več superceličnih neviht in pozneje tudi nevihtnih linij, skupno kar šest.
Močne in po obsegu precej velike supercelične nevihte so predvsem predelom zahodne Slovenije in Furlanske nižine prinašale debelo točo, intenzivne nalive in silovite sunke vetra, medtem ko so današnje nevihtne linije težave povzročale predvsem z močnimi nalivi in sunki vetra, so našteli.
Vetrovni stržen zahodnih smeri, ki je v času potovanja neurij pihal v višinah, je omogočal hitro gibanje nevihtnih celic v smeri od zahoda proti vzhodu ter njihovo organizacijo, medtem ko sta topla in vlažna zračna masa v nižjih plasteh ter toplo Jadransko morje nevihte na svoji poti stalno oskrbovala z energijo, so pri omenjenem vremenskem portalu zaključili svoj povzetek.
Verjetno razlivanje manjših rek
Arso je sicer obnovil tudi hidrološko opozorilo. V noči na sredo bo ob intenzivnih in dolgotrajnejših nevihtah z nalivi v večjem delu države verjetno razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek. Pri tem bo poplavljala tudi padavinska in zaledna voda.
Zaradi velike predhodne vodnatosti bodo najmočneje narasli hudourniški vodotoki in manjše reke v severni, severovzhodni in tudi osrednji Sloveniji. Na teh območjih so možne hudourniške poplave, opozarjajo.
Arso ljudem svetuje, naj bodo pozorni na vremensko dogajanje in naj sproti spremljajo opozorila in radarsko sliko ter omejijo aktivnosti na prostem v času, ko je vremensko dogajanje najbolj burno. Stanje bodo spremljali tudi na agenciji in po potrebi zaostrili stopnjo vremenskega opozorila, je napovedal Brane Gregorčič.
Previdnost je v takih razmerah potrebna tudi med vožnjo. Prilagodite hitrost in način vožnje trenutnim razmeram na cesti, v primeru slabše vidljivosti ročno prižgite luči, svetujejo na Prometno-informacijskem centru. Zaradi posledice neurja so zaprte ceste Dolenja Trebuša– Čepovan zaradi podrtega drevja ter Dolenja Trebuša - Spodnja Idrija zaradi podrtih elekrtičnih drogov pri Gorenji Kanomlji, Čepovan - Most na Soči in Čepovan - Lokve
Zaradi posledic neurij motnje v železniškem prometu
Zaradi posledic neurij so se pojavile tudi številne motnje v železniškem prometu in posledične zamude. Na posameznih odsekih prog so bile popolne prekinitve prometa, nepričakovane zapore posameznih tirov in vpeljave počasnih voženj za zagotavljanje varnosti.
Vlak iz Kopra za Bled se je zaradi podrtih dreves na progi tako denimo moral ustaviti in vrniti v Anhovo, nam je sporočil bralec.
Okoli poldneva je direktorica SŽ-Potniški promet Darja Kocjan za STA zatrdila, so se razmere umirile in se promet bolj ali manj odvija normalno, prihaja pa še do večjih zamud, saj traja še nekaj časa, da se redni železniški promet znova vzpostavi.
Aktualno stanje v prometu in obvestila lahko potniki spremljajo na spletnih straneh SŽ pod kategorijo pomoč uporabnikom in stanje v prometu. Na voljo jim je tudi brezplačna telefonska številka 080 81 11.
"Potnike sproti obveščamo na svojih spletnih straneh in po potrebi organiziramo nadomestne avtobusne prevoze, se pa včasih zgodi, da je tudi vzporedna državna cesta zaprta, kot je bilo danes na Štajerskem, ko teh prevozov nismo mogli organizirati," je povedala.
Zjutraj so iz SŽ sporočili, da je zaradi odstranjevanja posledic neurja med Ponikvo in Grobelnim namesto vseh vlakov med Poljčanami in Celjem organiziran avtobusni prevoz. Ob tem avtobus zaradi plazu ni pobiral potnikov med Ostrožnim in Dolgo Goro.
Opozorili so, da z avtobusi ni mogoč prevoz oseb na invalidskih vozičkih, prav tako ni mogoč prevoz koles in živali. Zamude lahko sicer nastajajo tudi pri nadomestnih prevozih. Zamude prav tako nastajajo pri mednarodnih povezavah.
Ponekod prekinjena dobava elektrike
Zaradi močnega neurja včeraj in danes so se pojavljale okvare električnega omrežja in posledično prekinitve dobave električne energije na nekaterih mestih distribucijskega območja Elektra Primorska. V torek popoldne je bilo brez električne energije še 1521 odjemalcev na Tolminskem (Kneške Ravne, Trebuša), Kanalskem (Lig, Kambreško, Kanalski vrh, Levpa, Kal nad Kanalom), v Goriških brdih (Vedrijan, Krasno, Vrhovlje) in na Goriškem (Čepovan, Lokovec).
Večina poškodb je nastala na nadzemnih vodih, kjer je zaradi orkanskega vetra prihajalo do pretrgov vodnikov in rušenja drogov, so pojasnili pri Elektru Primorska. Ekipe so na terenu in se trudijo vzpostaviti normalno stanje, napake bodo poskušali odpraviti do večera, kjer to ne bo uspelo, bodo delo nadaljevali zgodaj zjutraj.
Gasilci iz PGD Dolsko so takole odstranjujejo podrto drevo, ki je padlo na cesto Senožeti–Ribče.
Močan nevihtni pas je z močnim vetrom pustošil na območju Nove Gorice. Veter je podrl več dreves in električne drogove, odnašal pa je tudi vrtno pohištvo.
Veter je drevesa podiral tudi v okolici Tolmina.
Pustošilo je tudi v naselju Predmeja v občini Ajdovščina.
Neurje je znova zajelo tudi del Savinjske regije. Nevihtni sistem so spremljali močni sunki vetra, siloviti nalivi, lokalno pa tudi toča, je poročal Meteoinfo Slovenija.
Tudi Velenje je zajelo silovito neurje z močnim vetrom in nalivi.
Takšna toča je okoli 8. ure zjutraj klestila v kraju Pameče pri Slovenj Gradcu.
Posledice je neurje pustilo tudi na Pobrežju v Mariboru.
Umik stran od dreves in električnih vodov
Glede na posnetke naše bralke se je pri Goriških brdih okoli 8. ure zjutraj pojavil poličasti oblak. "'Shelf cloud' ali poličasti oblak je nizek oblak, ki se najpogosteje pojavlja na sprednji strani nevihtne linije ali supercelične nevihte, in sicer v smeri, v katero se nevihta premika. Takšen oblak je pogosto znak močnega nevihtnega piša, zato je dobro, da se čim prej umaknemo na varno, in sicer stran od dreves, električnih vodov in drugih predmetov, ki bi nas lahko ob nevihti poškodovali," je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan.
Janković izpostavil pomen odtokov
Vremenskih razmer se je na redni novinarski konferenci dotaknil tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Povedal je, da so neurja v zadnjih dneh v Ljubljani na srečo povzročila malo škode. Dodal je, da takšne količine vode nismo več navajeni, in opozoril, da je treba pred podvozi ob veliki količini vode počakati, in ne zapeljati vanjo, saj je to "res nespametno".
V Ljubljani je bilo najhuje v prejšnjo sredo, ko je veter odnesel del strehe Plečnikovega stadiona, na avtomobil prevrnil drog javne razsvetljave in podiral drevesa. Janković je dejal, da je prva intervencija zaključena, gasilci pa so že odstranili vsa drevesa na cestah in poteh. Pojasnil je, da gasilci poskrbijo za prehodnost poti, ne glede na to, kdo je lastnik drevesa. "Nadaljnjo sanacijo svojih dreves na svojih zemljiščih bomo uredili, zasebniki pa svoje gozdove oziroma drevesa, ki so se porušila," je povedal.
V zadnjem času so očistili nekaj odtokov na cestah, med drugim na Dolenjski in Opekarski cesti. Sicer pa kanale in odtoke čistijo, če jih o tem obvestijo občani. Meni, da ob taki količini vode ne pomagajo niti rešetke, saj voda prinese veliko količino zemlje in listja, čiščenje rešetk pa je prepuščeno posameznikom.
Dodal je, da na novo zgrajeni črnovaški cesti z vodo ob neurjih niso imeli težav, saj so odtoki in kanali urejeni.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je v ponedeljek izdal odredbo o povečani stopnji pripravljenosti, ki velja do četrtka zjutraj. Opozoril je, da je treba upoštevati vsa navodila pristojnih služb, ki so na terenu, torej civilne zaščite, gasilcev in policistov.
KOMENTARJI (682)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.