Še pred kakšnimi desetimi dnevi smo se pritoževali zaradi močnega sonca in neznosne vročine, danes pa se sprašujemo, kam je odšlo poletje. Po za konec julija izjemno turobni in mrzli soboti nas čaka podobna nedelja. V večini države se bo živo srebro povzpelo do skromnih 18 stopinj Celzija, topleje bo le na Primorskem – do 23 stopinj Celzija. V gorah se bo meja sneženja ponekod spustila do nadmorske višine okoli 1800 metrov. Začel bo pihati severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna burja. Razvedrilo se bo šele proti večeru, ko se bo od zahoda počasi zjasnilo.
Vendar pa prav jugozahodno Slovenijo čaka najbolj nemirna noč. V drugi polovici noči in v nedeljo dopoldne so namreč tam možna lokalna neurja z močnim vetrom in daljšimi nalivi, na morju pa bo ob nevihtah zapihal okrepljen veter iz severnih smeri, opozarja agencija za okolje (Arso).
Povsem drugače je v Severni Ameriki, kjer je peklenska vročina zahtevala že krepko preko dvajset življenj. Najbolj so ogroženi starejši ter ljudje, ki imajo kronične bolezni ali težave s srcem. Oblasti zato vseskozi prebivalce svarijo, naj pazijo na svoje sorodnike, prijatelje, znance in sosede, ki so starejši od 65 let in živijo sami. Vendar pa je vročina lahko usodna tudi za mlajše. V Misouriju je tako umrla ženska v 30. letu. Tragična novica prihaja tudi iz Oklahome, kjer je vročinskemu šoku podlegel komaj tri leta star deček. Pustili so ga v avtu na žgočem soncu.
Ameriški državni vremenski servis je sicer izdal opozorilo za velik del severovzhodne obale ZDA, z vročinskim valom pa se soočajo tudi v sosednji Kanadi. Petkove napovedi, da se utegne ponekod živo srebro povzpeti celo na neverjetnih 46 stopinj Celzija, se sicer niso uresničile, a veliko hladneje ni bilo. V Newarku (New Jersey) so namerili rekordnih 42 stopinj Celzija. Temperature sicer beležijo od leta 1931. Današnja sobota je prav tako peklensko vroča, nekaj olajšanja pa naj bi prebivalci vendarle dočakali jutri. Napovedanih je 'le' dobrih 30 stopinj Celzija.
Zaradi hude vročine so vremenoslovci izdali rdeči alarm, kar pomeni, da so možne žrtve. Ljudem svetujejo, naj ostajajo doma oziroma v hlajenih prostorih, naj se ne lotevajo težaških del in naj se odpovedo športnim aktivnostim v naravi. Opozarjajo tudi, da je zrak v mestih močno onesnažen in zato lahko škodljiv zdravju. To še posebej velja za Washington in Baltimore, pa tudi za Chicago.
Tam vročina ne popušča že vse od sredine junija, prebivalci pa se znajdejo po svoje. Da bi prišli do osvežitve, odpirajo hidrante z vodo. V dobrem mesecu in pol so jih že 2000, kar lahko predstavlja veliko nevarnost. Pritisk v vodovodu se bo zato zmanjšal, gasilci pa bodo težje črpali vodo in bodo zato manj učinkoviti v boju s požari.
V New Yorku imajo drugačne težave. Bojijo se električnega mrka zaradi čezmerne uporabe klimatskih naprav. V številnih delih mesta so že ostali brez električne energije, petkova poraba pa je bila rekordna. V Velikem jabolku so konec tedna namerili 37 stopinj Celzija, zaradi velike vlažnosti pa so imeli ljudje občutek, da je še veliko veliko topleje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.