Razdejanje, ki ga je pustila Kamniška Bistrica, si je nazadnje ogledal tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Šele iz zraka pa se vidi prava razsežnost škode, ki jo je povzročila reka, ki je prestopila bregove pred Velikim jezom. Skozi industrijsko cono je ustvarila novo strugo.
V naselju Bistričica v Stahovici je istoimenski potok skozi kraj prinesel večmetrske naplavine kamenja in proda.
Med najbolj prizadetimi območji je po ogledu ortofoto posnetkov Zgornja Savinjska dolina. Poleg poplavljanja Savinje so se prožili številni zemeljski plazovi. Takšno razdejanje je denimo pustil plaz v naselju Konjski Vrh nad Lučami.
V dolini Savinje ni bilo nič drugače, poplavljala je po celotnem toku. Iz zaselka Struge v občini Luče je Savinja ustvarila otok, pri čemer je cesto spremenila v drugi del rečne struge.
Največ težav so imeli reševalci na Koroškem, v Črni so na elektriko čakali več dni, na pitno vodo več kot teden. Podobno je tudi Meža poplavljala in uničevala vse pred seboj.
Ceste po Mežiški dolini so bile neprevozne. Kako nepredvidljivo je reka prestopala bregove, je razvidno iz spodnjih primerjav. Prva je iz naselja Dobrije v Ravnah na Koroškem, druga je iz Mežice.
Ob Kamniški Bistrici je severno od Ljubljane poplavila tudi Pšata. Rezultat porušenih protipoplavnih nasipov so čutili prebivalci Komende, Mengša in Trzina. Spodnja primerjava je iz Komende nad hipodromom.
Poplavljeno in opustošeno območje je ogromno, vse pa je na voljo na aplikaciji Atlas voda, ki gostuje na portalu GeoHub-SI. Omenjeni portal deluje v okviru Ministrstva za digitalno preobrazbo.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.