
Pred svetovnim dnem sladkorne bolezni so v Zvezi društev diabetikov Slovenije organizirali merjenje sladkorja v krvi za poslance in druge zaposlene v državnem zboru. S tem so želeli opozoriti tudi širšo javnost na pomen kakovostnega in pravočasnega zdravljenja bolezni, za katero trpi že 125.000 Slovencev. Vendar pa poslanci zanimanja niso pokazali – na pregled sta prišla le dva.
“Mogoče so se drugi ustrašili vrste," je ugibal Franci Kek. “Največji zaklad, ki ga ima človek, je zdravje,” je še poudaril ob tem.
Ljubo Germič, drugi, ki se je udeležil testiranja, pa je dejal, da je potrdil to, kar je že vedel. “Pazljivost v odnosu do pojava sladkorne bolezni tipa 2 bo potrebna, to pa pomeni več fizične aktivnosti.”
Predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije Janko Kušar je ob tem opozoril, da se bolezen v zadnjem času vse pogosteje pojavlja med mladimi, zato je treba paziti na zdrav življenjski slog, na večjo telesno aktivnost in preventivo na sploh.
Opustite sladke gazirane pijače

Osveščanje je zato ključno tudi ob letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra. Sladkorna bolezen je namreč ena najbolj razširjenih kroničnih bolezni. Po besedah predstojnika Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Andreja Janeža naj bi lani zaradi sladkorne bolezni po vsem svetu umrlo skoraj štiri milijone ljudi.
Kot eno velikih težav Janež izpostavlja pozno odkrivanje diabetesa. "Začetek bolezni ne vpliva bistveno na morebitno slabše počutje bolnika, posledice sladkorne bolezni pa so sčasoma zelo hude in povzročijo okvare na očeh, ledvicah in živcih," je dejal.
Preprečevanje sladkorne bolezni tipa 2 je najuspešnejše z vzgojo o pravilnem in zdravem prehranjevanju ter preprečevanju sladkorne bolezni že v otroštvu, je dejal. Tudi otroci namreč zbolevajo za sladkorno boleznijo tipa 2, ki se praviloma pojavi pri starejših ljudeh, in je povezana s prekomerno telesno težo.
Prav zato sta pravilna prehrana in redna telesna vadba zelo pomembna pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2. Kot posebej škodljive je izpostavil predvsem sladke gazirane pijače.
Zato so še z drugimi zdravstvenimi strokovnjaki oblikovali pobudo, da bi v prihodnje še več delali na osveščanju javnosti, kako zelo škodljive so za zdravje, še posebej za tveganje za nastanek sladkorne bolezni tudi pri otrocih, te pijače. Cilj pa je uveljavitev obdavčenja sladkih pijač, kakor je to urejeno v nekaterih zveznih državah ZDA, pa tudi ponekod v Evropi, na primer na Danskem in Nizozemskem.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.