Neugodne vremenske razmere, ki ponekod vztrajajo že od začetka novembra, so krive, da je zrak veliko bolj onesnažen, kot smo navajeni. Ob zelo mrzlem in stabilnem vremenu koncentracijo delcev v zraku povečajo predvsem izpusti zaradi ogrevanja stavb in prometa. Obremenjenost zraka z delci pa dodatno poveča še uporaba pirotehničnih sredstev.
Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je danes velika verjetnost za preseganje mejne vrednosti trdnih delcev PM10 v Ljubljani, Celju, Murski Soboti, Trbovljah, Zagorju in Novemu mestu. Preseganja so možna tudi v Mariboru, Hrastniku in Kranju, medtem ko na Primorskem preseganj danes ne pričakujejo. Tam je namreč zapihala šibka burja, ki je prevetrila območje in izboljšala razmere v Novi Gorici, kjer so se pred božičem dobesedno dušili v smogu.
Danes zvečer bo veter sicer zapihal tudi v notranjosti države, kar bo vplivalo na zmanjšanje koncentracij trdnih delcev PM10, kolikšno pa bo to zmanjšanje, pa je težko oceniti, pojasnjuje Janja Turšič, ki je zadolžena za spremljanje kakovosti zraka na Arsu. Zato na Arsu tudi za sredo napovedujejo veliko verjetnost za preseganje mejne vrednosti trdnih delcev PM10 v Ljubljani, Celju, Murski Soboti, Trbovljah, Zagorju in Novemu mestu.
V Novi Gorici so zadnje preseganje mejne vrednosti koncentracije delcev PM10 (dovoljena dnevna vrednost je 50 µg/m3) zabeležili na božični večer, medtem ko so bile včeraj povprečne koncentracije pod 20 µg/m3, pojasnjuje Turšičeva in dodaja, da so lahko te vrednosti presežene 35-krat v letu (takšna je evropska zakonodaja), kar pa se v Sloveniji zgodil le redko. Po podatkih lokalnih oblasti v Novi Gorici od leta 2008 do letos niso zabeležili več kot 35 preseganj.
Kar se tiče onesnaženosti zraka je bilo še najbolj ugodno lansko leto, ko so bile vremenske razmere takšne, da niso zabeležili pretiranega onesnaženja s trdnimi delci, kot tudi ne onesnaženja z ozonom. Letos so vremenske razmere res neugodne, saj praktično že od 1. novembra beležimo temperaturne inverzije, slabo prevetrenost in sušo, pravi Turšičeva.
Najvišje koncentracije po 16. uri
Najvišje koncentracije škodljivih trdnih delcev v zraku, ki med vdihavanjem prodrejo globoko v naša pljuča in povzročajo hude zdravstvene težave, še posebej rizičnim skupinam prebivalcev, so po 16. uri, ko sonce zaide in začnejo ljudje ogrevati. Najbolj problematična so individualna kurišča, kjer kurijo na trda goriva. Če ne prihaja do popolnega zgorevanja, ostaja ogljik v obliki drobnega prahu – saj in pepela, to pa so delci, ki so manjši od 10 in tudi manjši od 2,5 mikronov.
Kot opozarjajo na Arsu, je delež malih kurilnih naprav v skupnih emisijah delcev PM10 v Sloveniji kar dve tretjini. Najbolj onesnažujejo zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih kurijo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje tako prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka, še opozarjajo in občasno priporočajo, da v primeru napovedane velike verjetnosti za preseganje dnevnih mejnih vrednosti ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja. Prav tako svetujejo, naj zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva.
Največ lahko naredi vsak sam in ne čaka zgolj na državo
V takšnih razmerah, kot smo jim priča te dni, je ključno, da sprejmemo čim več ukrepov, s katerimi bomo zmanjšali količino trdnih delcev v zraku. Nekaj smo jih že omenili in se vežejo na ogrevanje, eden od njih pa je uporaba javnega prevoza namesto osebnih vozil. Prav tako v teh dneh nikar ne kurite na prostem, onesnaženost pa poslabšuje tudi pirotehnika.
Simptomi: pekoč in dražeč občutek v grlu, srbeče oči in kašelj
Dejstvo je, da lahko ti trdni delci v ozračju preidejo skozi pljučne mehurčke v kri in povzročajo zdravstvene težave tudi v drugih organih telesa. Zelo droben prah tako povzroča in ima negativen vpliv in nastanek na srčno žilnih bolezni, negativne posledice v možganih, vpliv na Parkinsonovo in Alzheimerjevo bolezen, opozarjajo strokovnjaki. Zato se morajo vdihavanju drobnega prahu še posebej izogibati otroci, starejši ljudje, nosečnice in tisti, ki so dovzetnejši do težav z dihalnimi organi. Ti drobni delci lahko povzročajo dražeč in pekoč občutek v grlu, kašelj, srbeče oči, zato je pomembno, da se izogibate dejavnostim na prostem, ko so koncentracije PM10 najvišje v ozračju. To pa je praviloma pozno popoldan, zvečer in dostikrat tudi večji del noči.
Otorepec: Nevarni delci prodrejo tudi v zaprte prostore
Peter Otorepec z NIJZ opozarja, da onesnaženje ni samo zunaj, pač pa ti nevarni trdni delci prodrejo tudi v zaprte prostore. Še posebej so nevarni za kronične bolnike in ranljivejše skupine prebivalstva, opozarja in dodaja, da lahko bolj malo storimo, saj tudi zaščitne maske ne pomagajo. Seveda je smiselno, da smo v času, ko je onesnaženje najvišje, (popoldanske, večerne in nočne ure) najmanj aktivni in se zadržujemo bolj v zaprtih prostorih, a tudi to ne bo povsem pomagalo, pravi in dodaja, da bo že jutri bolje, saj se izboljšujejo vremenske razmere.
Ognjemeti paša za oči in strup za naše telo
Na Arsu opozarjajo, da so koncentracije delcev PM10 v prazničnem času, predvsem v silvestrski noči, močno povišane. Višje kot običajno so tudi koncentracije nekaterih elementov, na primer vanadija in bakra.
Glede silvestrovega Otorepec pravi, da je to dan, ko imamo neverjetno slab zrak. V bistvu je to marsikje najslabši zrak v letu, saj je koncentracija trdnih delcev zelo visoka predvsem na račun pirotehnike, še opozarja Otorepec.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v primeru preseženih vrednosti prebivalcem svetujejo, da upoštevajo naslednja priporočila:
- bivalne prostore učinkovito prezračite, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja (običajno v zgodnjih jutranjih urah, pred prometno konico)
- omejite fizične aktivnosti, zlasti na prostem.
- bivanje na prostem omejite na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Pri tem se izogibajte bližini prometnic, izberimo park ali gozd, ne izvajajte napornejših fizičnih aktivnosti, omejite se na sprehod.
- v zaprtih prostorih ne kadite in ne prižigate sveč.
- če imate vgrajene ventilacijske sisteme, morate v njih uporabljati za delce visoko učinkovite HEPA filtre.
- bodite pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba napore zmanjšati!
Spremljajte obvestila in napovedi Arsa o kakovosti zraka.
Aktualni podatki o kakovosti zraka v Ljubljani so vidni na naslednji povezavi.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.