Dočakali smo novo pošiljko snega. Sneženje je zajelo celo Slovenijo. V prvem delu noči na soboto se bo okrepilo in razširilo nad vso Slovenijo, do jutra pa bo oslabelo in dopoldne ponehalo. Popoldne se bo od zahoda delno razjasnilo.
Na Primorskem, Notranjskem in Koroškem se sneg oprijema cestišča, na delu so posipne in plužne skupine. Na prometnoinformacijskem centru voznikom priporočajo previdno vožnjo, upoštevanje varnostne razdalje ter prilagoditev hitrosti voznim razmeram.
Na mejnem prehodu Starod je prepovedan vstop v Slovenijo in izstop na Hrvaško za tovorna vozila, na mejnem prehodu Petrina je prepovedan vstop v Slovenijo za tovorna vozila,
na cestah Kobarid–Bovec, Idrija–Godovič in Razdrto–Podnanos pa je prepovedan promet za priklopnike in polpriklopnike.
Za večino Slovenije na meteoalarmu velja rumeno opozorilo, saj bo zapadlo od 10 do 25 centimetrov snega, Primorska, kjer bo od 10 do 20 centimetrov snega, pa je oranžna. Največ snega bo znova na jugu, kjer ga bo zapadlo od 25 do 35 centimetrov. Na Notranjskem in Kočevskem lahko do sobote dopoldne zapade tudi do pol metra suhega snega. Ta se bo na Obali nekaj časa obdržal, potem pa bo prehajal v dež.
Otoplitve v torek
Tudi mrzlo je. Najhladnejše jutro v letošnjem letu lahko pričakujemo v nedeljo zjutraj, ko bodo temperature med –12 in –18 stopinj Celzija.
V ponedeljek bo na severu še delno jasno, drugod pa zmerno do pretežno oblačno. V južni Sloveniji bodo možne rahle padavine. Novi sneg se verjetno ne bo dolgo obdržal. Stopil se bo ob otoplitvi, ki bo Slovenijo predvidoma zajela v torek, ko se bodo temperature dvignile nad ledišče, okoli 5 stopinj Celzija bo. Več o vremenski napovedi ...
Dars pripravljen na sneg
Dars je na sneženje pripravljen skladno z izvedbenim programom zimske službe, je povedal Andrej Sever, vodja službe za tehnično pripravo dela na Darsu. Vse ekipe so bile v dopoldanskem času že na terenu in delajo druge stvari, ko bo pa začelo snežiti, bodo šli na cesto, je povedal dopoldne.
''Na teren gredo vse ekipe, ker imajo vsaka svojo plužno pot, to je približno 160 tovornih in specialnih vozil. Ta vozila so razdeljena v 53 plužnih skupin, vsaka pa ima od 20 do 60 kilometrov poti za opraviti. Temu primerno je tudi število posipalcev in plugov,'' opisuje Sever organizacijo in delo plužnih skupin.
Mi bomo svoje opravili, kaj se bo dogajalo ponoči, pa je težko reči. Na srečo je sneženje napovedano za vikend in petek popoldne, ko ni več prometne špice, pravi Sever in dodaja, da so kljub vsemu najbolj problematični klanci in vozniki z letnimi gumami. ''Normalno imajo naše skupine obhoden čas do dve uri, na klancih pa eno uro,'' še pravi.
Nevarnost snežnih plazov
Nevarnost snežnih plazov je trenutno v visokogorju 2. stopnje, nižje pa je 1. stopnje po evropski petstopenjski lestvici. V visokogorju se lahko na strmejših pobočjih ter na mestih z napihanim snegom pod večjo dodatno obremenitvijo sprožijo manjši plazovi delno sprijetega snega. Nižje je snežna odeja stabilna. Predvsem na vetru izpostavljenih legah je zaradi poledenele površine nevarnost zdrsov.
Nevarnost snežnih plazov se bo povečala v noči na soboto zaradi sneženja. Na večinoma skorjasto podlago bo zapadel suh sneg, ki se s podlago ne bo sprijel. Le tam, kjer je na skorji pršič, bo medsebojna vez boljša. Do sobote dopoldne bo zapadlo od 15 do 25 cm suhega snega, ki ga bo prevladujoči veter vzhodnih smeri precej spihal v zamete.
Nevarnost snežnih plazov se bo povečala na 3. stopnjo. Še več snega, krajevno lahko tudi nad 30 cm, bo zapadlo v južni Sloveniji. Tudi tam se bo na strmih, travnatih pobočjih povečala možnost plazenja, tudi v nižjih legah. Na vetru izpostavljenih mestih v gorah bo nevarnost zdrsov.
V nedeljo in ponedeljek bo suho. Postopno bo dotekal toplejši zrak in v ponedeljek se bo ledišče dvignilo nad 1300 metrov. Do torka se bo nevarnost snežnih plazov malo zmanjšala.
Znate voziti v zimskih razmerah?
Med vožnjo v neugodnih zimskih razmerah je dobro upoštevati priporočila policije. Najpomembneje je, da hitrost prilagodimo razmeram in stanju vozišča ter povečamo varnostno razdaljo med svojim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami. Zavirajmo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko. Pomembno je tudi, da smeri vožnje ne spreminjamo sunkovito, saj lahko to povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje.
Zelo pomembna je tudi izbira pravilnega prestavnega razmerja, saj lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrse pogonskih koles in zanašanje vozila. Vožnja naj bo čim bolj enakomerna brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti.
Kaj pa oprema? Med zimsko opremo ne spadajo le zimske pnevmatike, ampak tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Priporočljivo je tudi, da preverimo brisalce, saj je guma lahko natrgana ali kako drugače poškodovana. V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila, naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje pa morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.