Stavkovne aktivnosti, usmerjene proti vladi, so potekale na postajah mejne policije Obrežje in Gruškovje. Že pred stavko so v Sindikatu policistov Slovenije (SPS) zatrjevali, da za sindikat dejstvo, da je vladi prenehal mandat, ne predstavlja nikakršne ovire. S stavko so namreč želeli javnost in odgovorne opozoriti, da so "razmere v policiji na kritični točki", prihodnja vlada pa da bo morala pristopiti k rešitvi odprtih zadev.
Predsednik sindikata SPS Kristjan Mlekuš je na Obrežju ponovil, zakaj so se odločili za stavko, hkrati pa izpostavil kadrovsko podhranjenost policije, ki "dosega kritično točko", policiji pa da grozi kadrovski kolaps, "ki se bo odražal na varnosti prebivalcev Republike Slovenije". Glede sporazuma iz 2018 je ponovil, da "niso izpolnjene strokovne analize delovnih mest pooblaščenih uradnih oseb, odprto je vprašanje bruto bruto zadeve in povečanega obsega dela, nerešen pa je tudi karierni sistem, kot eden ključnih in temeljnih zavez vlade v odhajanju, ki je obljubila, da ga bo izpolnila, a ga ni". Na naši spletni strani smo sicer pred nedavnim razkrili 100 najbolje plačanih policistov in policistk.
Stavka je potekala v dveh fazah. Prva v notranjosti države, druga na mejnih prehodih Gruškovje in Obrežje. V notranjosti države so bili po besedah Mlekuša prisotni na kritičnih cestnih odsekih, predvsem tam, kjer so najbolj ranljive skupine ljudi (v okolici vrtcev, osnovnih šol, domov upokojencev ...). "Ljudem nudimo pomoč in jim dajemo vedeti, da se z našo prisotnostjo lahko počutijo varno, hkrati je pa naše sporočilo to, da zaenkrat smo prisotni, a nas zaradi neodgovorne politike do policije v kratkem morda ne bo več," je povedal vodja sindikata in dodal, da so na mejnih prehodih policisti delali striktno po schengenskih standardih.
Zakaj stavkajo, ko pa je vladi prenehal mandat?
Mlekuš je zavrnil očitke, da današnja stavka ni imela pomena. Kot pravi, je vlada, ki odhaja, podpisala stavkovni sporazum z vsemi polnimi pooblastili. "Takrat so bili znani vsi finančni in drugi učinki, zato tukaj ne vidimo težav, da naše prve tri zahteve do sedaj ne bi bile realizirane". Je pa priznal, da bo glede kadrovske krize treba počakati na novo vlado, ki bo "morala zagrizti v kislo jabolko". V SPS bodo tako počakali do formiranja nove vlade, nato pa se bodo odločili o potencialnem zaostrovanju stavkovnih aktivnosti.
Mlekuš je zavrnil kritike, da je sindikat politično angažiran, saj da je bil doslej v konfliktu z vsemi vladami in strankami, tako levimi kot desnimi.
Ministrstvo: Za opozorilno stavko ni bilo utemeljenih razlogov
Na notranjem ministrstvu so ponovili, da za stavko ni utemeljenih razlogov, saj da so od podpisa stavkovnega sporazuma 27. decembra 2018 uspeli realizirati večino stavkovnih zahtev. Glede ostalih so pojasnili, da je primerjalna analiza vrednotenj delovnih mest za uniformirane poklice v pripravi. Urejanje kariernega sistema v policiji pa "je kompleksna problematika, ki jo je treba rešiti celovito". Še vedno potekajo pogajanja, pri čemer se po navedbah ministrstva predstavniki SPS za razliko od drugega policijskega sindikata že več kot pol leta sploh ne udeležujejo sestankov delovne skupine za pripravo priporočil za izvajanje kariernega sistema v policiji.
Na ministrstvu so ob tem opozorili, da plače policistov rastejo. Od sklenitve sporazuma o razreševanju stavkovnih zahtev konec decembra 2018 do danes se je povprečna bruto plača policistov povečala z 2161,61 evra na 2495,14 evra oziroma za 15,43 odstotka. Z nakupom ustrezne opreme, novih tehničnih sredstev, policijskih vozil, tudi novega transportnega helikopterja, pa zagotavljajo kar najboljše pogoje za ustrezno usposobljenost in opremljenost policistk in policistov, so zapisali. Dodali so še, da si prizadevajo za povečanje zanimanja za poklic policista s številnimi promocijskimi dejavnostmi ter celoletno javno objavo prostih delovnih mest za kandidate za policiste - nadzornike državne meje. Pravkar so objavili tudi nov razpis za zaposlitev kandidatov za policiste in vpis v višješolski študijski program policist.
Razprtije med sindikatoma
Pri odnosu do napovedane stavke sicer med obema policijskima sindikatoma zeva razdor. V Sindikatu policistov Slovenije (PSS) so se sicer večkrat opredelili do stavke. Najprej so sporočili, da je gre za stavkovno pravico, ki jo ima SPS, nato da v opozorilni stavki, zaradi nekomunikacije s SPS, pa tudi padca vlade, ne bodo sodelovali, saj je "nesmiselna", nazadnje pa so so včeraj na svojem Facebookovem profilu povedali, da jih sindikat SPS tik pred zdajci vendarle pozval k sodelovanju in k neoviranju stavke.
V PSS to razumejo kot provokacijo SPS, ob enem pa so spomnili na leto 2013, ko je "stavkal zgolj PSS, medtem ko so sami vlagali ogromne napore v diskreditacijo PSS in se o stavkovnih zahtevah PSS celo na skrivaj pogajali z izbranimi predstavniki političnih elit." V PSS so poudarili, da še vedno ne vedo, kaj SPS sploh zahteva ter da domnevnih kršitev sporazuma v danem trenutku še ne vidijo. Po njihovem mnenju je stavka preuranjena in v dani situaciji nesorazmerna.
V posredovanem pozivu je sicer SPS pozval sindikat PSS, naj ne ovira stavke, na kar pri slednjem odgovarjajo, da se tovrstnih taktik ne želijo posluževati, češ da so takšna ravnanja nezakonita in niso v naravi PSS. "Če bi do kakršnih koli poskusov oviranja stavke prišlo, pa smo prepričani, da se lahko kadarkoli obrnete na vodstvo policije, ki vam bo zagotovo pravilno pravno svetovalo oz. vas pri skupnih aktivnostih tudi nadalje vodilo v želeno smer, tako kot do sedaj." So s tem želeli namigniti, da stavko podpirata tudi generalna policijska uprava in njena direktorica Tatjana Bobnar? Na GPU in Bobnarjevo smo v povezavi s tem tudi naslovili novinarsko vprašanje.
Kot so povedali, sta stavkovni odbor sindikata in vodstvo policije dolžna sodelovati zaradi zagotovitve minimuma delovnega procesa. "V tem delu morata izmenjavati informacije v zvezi morebitnih kršitev tako opravljanja zakonsko predpisanih nalog, kot morebitnih kršitev v obliki oviranja pravice do stavke. Sodelovanje je pomembno, da tudi v času stavke ni bistveno ogroženo uresničevanje interesov delodajalca oziroma Policije, in da stavka poteka skladno s predpisi," so povedali.
Izpostavili so še, da policija podpira oba sindikata pri zahtevah, ki so povezane z uresničevanjem stavkovnih zavez iz Sporazuma o izvrševanju stavkovnih zahtev. Po njihovem mnenju sporazum prinaša nekaj dobrih rešitev, ki bodo zagotovo izboljšale tako status oziroma položaj poklica policista, kot tudi organizacijske odnose v sami Policiji, kot je na primer uveljavitev kariernega sistema. "Sicer se ve, da so sindikati samostojna in neodvisna združenja, ki so organizirana za uresničevanje in zaščito pravic zaposlenih in imajo na voljo več sindikalnih aktivnosti, med njimi tudi stavko," so še dodali.
Številni zaposleni v policiji, v komentarjih na Facebooku sindikata pozivajo k enotnosti in izražajo obžalovanje zaradi nasprotujočih si delovanj SPS in PSS.
"Ne bojim se notranjih postopkov"
Na vprašanja glede spornega zapisa na Facebooku, v katerem je zaradi ameriškega atentata na iranskega generala Kasema Soulejmanija ostro napadel ameriško prisotnost na Bližnjem vzhodu in zahteval izstop Slovenije iz zveze Nato, je potrdil, da je bil z njim opravljen pogovor v sklopu notranjega nadzora. "Policija bo svoje postopke izpeljala, jaz pa se jih ne bojim, saj mislim, da nisem storil nič narobe."
Mlekuš namreč še vedno stoji za tem, da je zapise objavil kot občan in ne kot policist ali funkcionar sindikata. "Če začnemo tako, da se nam omejuje svoboda govora, ki je ena temeljnih človekovih pravic, zagotovljena z ustavo RS in mednarodnimi pravnimi aktivi, potem ne vem, kaj sledi. Morda bodo vzeli volilno pravico," je še povedal Mlekuš in pojasnil , da bo oddelek za notranjo varnost poročilo podal generalni direktorici policije, ki bo nato sprejela svojo odločitev.
Na generalni policijski upravi so potrdili, da so z Mlekušem opravili svetovalni razgovor, ga opozorili na neprimernost njegovega ravnanja ter mu svetovali, naj se v bodoče "izogiba ravnanjem, ki bi predstavljala tveganje za krnitev integritete ali krnitev ugleda policije". Kot kaže pa se jim zapisi ne zdijo toliko sporni, da bi proti zaposlenemu uvedli postopke in sprejeli sankcije.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.