Ker je kampanja proti družinskemu zakoniku "nepričakovano nestrpna", so Aleš Črnič, Nataša Briški, Simon Kardum in Valter Kobal odprli državljansko tribuno Za prostore svobode. Gre za globoko politično družbeno akcijo, ki namenoma ostaja dosledno nestrankarska. "Šele v sobivanju v razlikah je mogoča tudi dejanska solidarnost," pravijo podpisniki.
Podpisniki pobude izražajo skrb, da so se v Sloveniji izgubile temeljne vrednote enakopravnosti, solidarnosti in pravičnosti. Nerazumljivih napadov na "drugače misleče, manjšine in depriviligirane, kot jih vidimo v zadnjih letih" namreč ni bilo niti v časih pred demokracijo, ocenjujejo. "Enega najtrdnejših temeljev reflektirane civilne družbe je ves čas predstavljala prav neodtujljiva pravica vsakogar, da živi svoje življenje na svobodno izbran način, če s tem ne ogroža pravic drugih," so zapisali v sporočilu za javnost.
Njihovo sporočilo politiki in raznim civilnim iniciativam je, da je dovolj "krčenja prostorov svobode in grajenja politike na izključevanju".
Celotno akcijo bodo podpisniki predvidoma 13. oktobra zaključili s shodom v središču Ljubljane. Prepričani so namreč, da lahko "svobodna Slovenija temelji le na doslednem spoštovanju človekovih svoboščin, strpnem sobivanju razlik, solidarnosti in aktivnem spodbujanju potencialov" vsakega posameznika.
Od vsakogar, ki se loteva upravljanja skupnega in javnih zadev, "naj prihaja iz sfere civilne družbe ali pa iz krogov politike", pa podpisniki pobude pričakujejo dosledno spoštovanje individualnih pravic, razvidno skrb za skupno in delovanje v skladu s temeljnimi vrednotami svobode, enakopravnosti, demokratičnosti, solidarnosti ter pravičnosti.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.