"V LMŠ že od začetka Janševe vlade opozarjamo na brutalne kadrovske menjave," je uvodoma povedal član LMŠ Nik Prebil. Poudaril je sporne kadrovske menjave, zlasti v policiji, ki jih Janševa vlada izvaja "z enim in edinim ciljem, da prikrije domnevne napake in nezakonitosti".
Dejal je, da vlada Janeza Janše uvaja policijsko državo in ruši NPU. "Mene resnično skrbi, kaj bo, ko bo te krize konec, ko bo vlada pokadrovala ves svoj kader, ko se bomo zbudili v drugi državi, ko ne bo več demokracije. Vsaj ne takšne, kot smo jo poznali do zdaj," je še dodal. "Vladi priporočamo, da se vzdrži takšnih ravnanj in uničevanja naše države."
Komentiral je tudi vladno obvladovanje epidemije koronavirusne bolezni, pri čemer je dejal, da se je vlada ukvarjala "z marsičem, le z obvladovanjem virusa ne".
"Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi"
V Levici medtem poudarjajo, da vlada "v sedmih mesecih, odkar so napovedovali drugi val epidemije, za omejevanje virusa ni naredila praktično nič". Dodal je, da vlada ni poskrbela niti za dodatne postelje v zdravstvu in dodatne kadre v šolstvu.
"Ko je Janez Janša prejšnji teden pridelal nov rekord pri številu okuženih, je nadaljeval različne druge sporne ukrepe," je dejal vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec in izpostavil združevanje več nadzornih agencij v dve agenciji, "ki bi bili podrejeni predvsem SDS". Poudaril je tudi številne menjave v ključnih preiskovalnih institucijah in dodal, da želijo opozoriti, da je takšno ravnanje nesprejemljivo.
"Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi," je še dejal.
Matjaž Nemec iz SD je dodal, da so do vlade kritični predvsem zato, ker ne bije zgolj vojne proti novemu koronavirusu, pač pa drugo vojno. "Ni uperjena zoper epidemiji, ni uperjena zoper gospodarski neaktivnosti, ni uperjena zoper omejevanje človekovih pravic, ampak je uperjena v kadrovanje, in to na najbolj brutalen način, kar smo mu priča od osamosvojitve," je dejal.
Izpostavil je odmevni primer zamenjave bivšega direktorja NPU Darka Muženiča in spomnil na sodbo upravnega sodišče v Novi Gorici, ki je odpravilo njegovo razrešitev in zadevo vrnilo policiji v ponovni postopek.
Vlada Janeza Janše epidemijo izkorišča kot dimno zaveso
"Ni prvič, da stranke opozicije opozarjamo na sporno delovanje vlade. Naša naloga je opozarjati na nepravilnosti, in to vedno znova, ko do takšnega delovanja pride," pravi vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper."Vsakič ko kritiziramo, naletimo na odziv, da zdravstveno krizo izkoriščamo in vladi mečemo polena pod noge. To ni res," pravi in dodaja, da ukrepe za zajezitev virusa vsekakor podpirajo.
Dejala je še, da vlada Janeza Janše epidemijo izkorišča kot "dimno zaveso za preoblikovanje, spreminjanje naše države, za njeno 'orbanizacijo' in utrjevanje strankarskega statusa in moči stranke SDS" ."Brutalno kadrovanje, zlasti pri tistih institucijah, ki bi morale biti neodvisne, daje pri mnogih vtis, da gre za prikrivanje nepravilnih ravnanj, bodisi cele vlade ali pa njenih posameznikov," je dodala.
Izredna seja naj bi sicer potekala 2. novembra.
Spomnimo. Poslanske skupine LMŠ, Levica, SD in SAB so v ponedeljek na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Menijo, da je delovanje vlade, vključno s spornim političnim kadrovanjem, v nasprotju z ustavnimi določbami, ki določajo, da je Slovenija demokratična in pravna država. Izpostavili so nižanje strokovnih standardov za opravljanje posameznih delovnih mest oz. funkcij in imenovanje "politično zvestih kadrov, ki bodo vplivali na postopke zoper posamezne politike in njihove politične stranke".
Kot primer so navedli kadrovske menjave na Nacionalnem preiskovalnem uradu in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ter na področju medijev. Poleg tega pa so opomnili, da je vladna koalicija "politično kadrovanje" začela že 13. marca, ko so med drugim z mesta generalne direktorice policije razrešili Tatjano Bobnar.
KOMENTARJI (2061)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.