Sinoči, na predvečer nacionalnega dneva žrtev komunističnega nasilja, sta v političnem vrhu potekala dva dogodka. Na eni strani spominska slovesnost, ki so se je udeležili tudi vidni člani desne politične opcije, na drugi strani pa dopisna seja vlade, na kateri so prav ta praznik ukinili.
Iz koalicijskih strank ob tem sporočajo, da so se za potezo odločili, ker je prejšnja vlada praznik uveljavila brez ustrezne strokovne ali javne razprave "Lahko se pogovarjamo o nekem takem prazniku, ampak ne na način, kot ga je sprejela prejšnja vlada," izpostavlja poslanec GS Lenart Žavbi. Ob tem koalicija izpostavlja, da je Janševa vlada praznik razglasila "v izdihljajih", saj je lanskega maja opravljala le še tekoče posle.
"Zgodovina je resna stroka in je trdna stroka, ki temelji na dejstvih. In to, kar so oni tukaj izvedli, pač ne stoji na dejstvih, ampak na političnem obračunavanju in zlorabljanju zgodovine ali pa neke politične interpretacije zgodovine za lastne strankarske namene," je tudi prepričan Žavbi. Podobnega mnenja je poslanec Levice Matej Tašner Vatovec. "To neskončno vračanje v neko preteklost, ki razdvaja slovensko družbo, je po naši oceni nesmiselna. Zelo verjetno tudi namerno ustvarjanje konfliktov v družbi," ocenjuje.
Janša z odzivom sprožil nove reakcije koalicije
"Pravi barbarizem," pa ob tem na potezo aktualne vlade odgovarja poslanec opozicijske SDS Branko Grims. A medtem, ko stranka odločitev o ukinitvi še ne leto dni uveljavljenega praznika enači z instant gverilsko akcijo, je šel njen predsednik Janez Janša še nekoliko dlje. Na Twitterju je namreč zapisal, da je "neokomunistična vlada s tem zavržnim dejanjem napovedala novo državljansko vojno".
Njegova izjava pa je sprožila nove odzive pri koaliciji. "Delimo zaskrbljenost, strah, zaprepadenost številnih naših državljank in državljanov. V letu 2023, ko na evropskih tleh divja vojna, pozivati, razmišljati o državljanski vojni, pomeni pozivati k nasilju, pomeni pozivati k orožju," je povedal poslanec vladajoče stranke Borut Sajovic.
"Očitno ima ta gospod resne težave sam s sabo. Tovrstne izjave povedo predvsem zelo zelo veliko o njem," pa je dejal član SD Marko Koprivc.
Predsednik največje opozicijske stranke je svoj zapis na družbenem omrežju končal še nekoliko bolj opisno. "Ukinitev spomina na žrtve zločinov, ob hkratni rehabilitaciji in slavljenju množičnih morilcev, je zlovešča napoved aktualnega režima, da je pripravljen spet polniti jame in rudniške jaške z drugače mislečimi," je zaključil.
Njegovemu mnenju se sicer nekoliko bolj zadržano pridružuje tudi Grims, ki izpostavlja, da je "jasno, da je v Sloveniji demokracija ogrožena," temu pa dodal, da je glavni vir ogrožanja vlada Roberta Goloba.
Tašner Vatovec pa meni, da je take besede treba predati sodiščem. "Pač nimajo mesta v nekem javnem govoru, sploh s strani enega verjetno najvplivnejših in najvidnejših politikov v državi. Država ni samo slovenska demokratska stranka, prazniki ne morejo biti samo tisti, ki jih oni priznavajo ali pa uvajajo neke nove dneve spominov," je zaključil.
KOMENTARJI (504)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.