Opozicija ob obravnavi predloga proračuna za prihodnji dve leti v DZ opozarja, da vladi manjka vizije in strategije, zato prebivalci in gospodarstvo ne vedo, kakšno življenje jih čaka, niti kakšne so perspektive za mlade, zanima jih tudi vprašanje varnosti. Nasprotno so poslanci koalicije z načrti vlade zadovoljni.
"V tem proračunu ni dolgoročnih ukrepov," je opozoril Andrej Šircelj (SDS). Vladi je očital pomanjkanje vizije in strategije, zaradi česar ni jasno, ali bomo v prihodnje živeli bolj ali manj varno. Ravno tako ni jasno, kako bo poslovalo gospodarstvo: z večjimi ali manjšimi obremenitvami, je menil.
Čeprav vlada govori, da nismo več v krizi, da imamo gospodarsko rast in se poslovno okolje izboljšuje, pa se davčna bremena zaostrujejo, je opozoril Šircelj. Napovedano davčno reformo je označil za obliž. Da bodo ljudje na podlagi večje učinkovitosti dobili več denarja, je po njegovem zelo slaba tolažba, saj bodo pogoji gospodarjenja za podjetja slaba.
Opozoril je tudi na vse bolj aktualno vprašanje varnosti. "Ali se bo dalo dovolj za policijo glede na trenutno varnostno stanje v Sloveniji?" je vprašal. Še težje se mu zdi vprašanje obrambe.
Alenka Bratušek (NP) v proračunskih dokumentih ne vidi niti enega majhnega koraka v pravo smer, zato jih nepovezani poslanci ne bodo podprli. "Pred nami sta dve izgubljeni leti, dve leti brez razvoja in napredka," je obžalovala ter opozorila na opazno zmanjšanje investicijskih vlaganj. Vladi je očitala, da doslej ni naredila še ničesar za spremembe poslovnega okolja, prav tako za zdaj le govori o davčni reformi.
Proti bodo glasovali tudi poslanci ZL, saj - kot je pojasnil Luka Mesec - proračun ne odgovarja družbenim potrebam. Prva prioriteta mora biti boj proti revščini, te pa gospodarska rast sama po sebi ne bo odpravila, je dejal. Kritičen je bil tudi do slovenskega zdravstvenega sistema, ki da nazaduje, po desetih letih brez razvoja pogreša tudi odločno odločitev za okrepljene investicije.
"Alternativa obstaja, in to brez dodatnega primanjkljaja in zadolževanja," je dejal Mesec. Vladi je predlagal, naj se potrudi povečati prihodke, denimo pri obdavčitvi kapitala in tistih z najvišjimi plačami. Na prihodkovni strani je proračun medel, je sklenil.
Da je vlada premalo naredila na strani prihodkov, je opozoril tudi Jožef Horvat (NSi). "Denar je treba najprej ustvarjati in šele potem deliti," je dejal. Denar pa bo prišel tako, da se bo ustvarilo novih 60.000 delovnih mest, vendar dobro plačanih, je predlagal.
Horvat bi od koalicije doslej že pričakoval tudi reformni preboj in nov poslovni model, ki bi Slovenijo postavila na pot najrazvitejših držav. Vendar se vladi to očitno ne zdi potrebno in je to priložnost že zamudila, je dejal.
Po Horvatovih besedah so največji poraženec proračuna občine. "V tej smeri je vlada naredila premalo napora," je dejal. Spomnil je na obljubo vlade, da bo poiskala možnosti za zmanjšanje stroškov občin, vendar konkretnih rešitev ni predstavila.
Koalicija meni, da proračunski okvir omogoča pot ustvarjanja in ne le prilagajanja
V poslanski skupini SD bodo proračun podprli. Po mnenju Matjaža Hana (SD) gre za proračunski okvir, v katerem se lahko začrta pot ustvarjanja in ne le pot prilagajanja. Fiskalno pravilo se mu zdi sicer pomembno, a ne sme postati edino vodilo, ki zgolj omejuje. Pozdravil pa je odločitev o ohranitvi 50-odstotne stopnje obdavčitve pri dohodnini ter dodal, da mora imeti dogovor prednost pred enostranskimi posegi.
Poslance SMC po besedah Simone Kustec Lipicer veseli, da počasi ugaša potreba po varčevalnih omejitvah iz zakona o uravnoteženju javnih financ, poleg tega so gospodarski kazalniki ugodni, stopnja brezposelnosti se znižuje, dobre so tudi napovedi.
Kustec Lipicerjeva za razliko od poslancev opozicije v proračunskih dokumentih vidi ambicije po podpori nadaljnji rasti in konkurenčnosti Slovenije. "Zavedati se moramo, da razvojni, z njimi povezani pa tudi finančni izzivi države, ostajajo izjemno zahtevni," je dodala.
V poslanski skupini DeSUS so s predlogom proračuna precej zadovoljni. "Po dolgem času in z veliko pogajalskega napora smo uspeli doseči dolgo pričakovano izredno uskladitev pokojnin," je dejala Anamarija Kovačič. Zavedajo se sicer, da vsa ministrstva z razrezom ne bodo zadovoljna, kajti apetiti in interesi so čedalje večji.
Predstavnika narodnosti bosta proračun podprla. Laszlo Göncz je povedal, da so z vlado uspeli najti skupni imenovalec pri iskanju primernih finančnih okvirov delovanja narodnih skupnosti.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.